OIVin br. 15, godina IV. - prosinac 2022

ISKRENOST

35

• Koliko su i na koji način tehnološki napredak i modernizacija utjecali na Vaš način rada? Za moj posao čak i ne toliko koliko je utjecalo na način rada drugih odjelnih jedinica, ali je svakako neke stvari olakšalo i pojednostavilo. Tu bih naveo automatizaciju naših objekata s daljinskim upravljanjem na kojima više nema posada. Prije toga projekta i sami odlasci u smjenu na primjerice Biokovo, bili su fizički zahtjevni jer su zimi uvjeti jako teški pa se dobar dio puta morao prohodati zbog velikih nanosa snijega. Meni takve situacije nisu bile baš učestale, no ekipi koja je radila na objektima bile su gotovo svakodnevnica. • S kime najviše surađujete u OIV-u? Uglavnom sa Sektorom za tehno- loške operacije i osjećam se kao dio njega. To su moji dragi dečki iz mehanike, veza, FM-a, TV-a, mobilnih komunikacija, a moram istaknuti i dečke iz regija koji uvijek obave ogromnu količinu posla. Također, moram spomenuti i ekipe s Deanovca i NOC-a koje su uvijek na raspola- ganju i spremne pomoći premda su zauzeti svojim poslom. Isto tako, ovaj popis ne bi bio potpun bez kolega iz voznog parka koji se uvijek pobrinu da nam osiguraju ugodno i sigurno prijevozno sredstvo. • Koje su prednosti i nedostatci Vašeg posla? Dobro ste postavili pitanje jer ovaj posao stvarno dolazi sa svojim prednostima i nedostacima. Kao prednosti bih svakako naveo da sam tijekom ovih godina vidio sve blagodati „Lijepe naše“ odnosno da gotovo nema kraja kojeg nisam

za početak bi mogao reći da je bio avanturistički, ali od tada se moj put nije puno mijenjao. Često znam reći „I umrijet ću, ali iz energetike i OIV-a neću.“ :) • Koliko se OIV promijenio od Vaših početaka do danas? S mojeg gledišta rekao bih dosta, ali to je i za očekivati kroz toliko godina. Mogao bih štošta nabrojat, od preseljenja sjedišta kompanije, modernizacije Žitnjaka - iako će meni njegov stari „štih“ zauvijek ostati u srcu, pa sve do obnove i zamje- ne naših objekata i stupova, novih tehnologija, a vidi se i marketinški iskorak s obzirom da danas svatko zna za OIV.

Šalu na stranu, kad sam se zaposlio bilo je prostora za upijanje novih znanja jer jedno je školovanje, a drugo je praksa. No, uz starije i isku- snije kolege energetičare koji su mi pomogli i na čemu sam im jako za- hvalan, vrlo brzo sam naučio posao. Kod nas energetičara je svaki posao zahtjevan - neki manje, a neki više jer struja nije bezazlena i ona je zapravo srce svakog pogona. Najzahtjevnije situacije kod nas „strujića“ su zamjene glavnih razvodnih ormara GRO-a. Oni zahtijevaju paralelan rad koji se treba jako dobro pripremiti kako pogon ne bi u nijednom trenutku stao i tu koncentracija mora biti na najvišoj razini. • S obzirom da se u Vaš posao ubraja nadziranje rada elektroenergetske opreme objekata, koliko često radite na terenu? Jako često. Još pri zapošljavanju poslodavac mi je odmah rekao što mi je u opisu radnog mjesta tako da sam se na česta putovanja odmah pripremio.

• Što ste naučili tijekom godina provedenih u

OIV-u i koju biste situaciju izdvojili kao najzahtjevniju u dosadašnjoj karijeri? Najzahtjevnije što mi se dogodilo je ovaj intervju. :)

Made with FlippingBook Digital Publishing Software