9
Meritum 4 (75) 2024 Mazowiecki Kwartalnik Edukacyjny
POLITYKA CYFROWEJ TRANSFORMACJI EDUKACJI • CZĘŚĆ I CYFROWA EUROPA – CYFROWA POLSKA – CYFROWA EDUKACJA
Systemom kształcenia i doskonalenia nauczycieli powinny towarzyszyć rozwiązania organizacyjne w szkołach, umożliwiające czynnym nauczycielom doskonalenie w godzinach pracy. Ze względu na koszty kształcenia i doskonalenia nauczycieli w uczelniach i placówkach doskona- lenia nauczycieli, różne formy kształcenia i pod- noszenia kwalifikacji nauczycieli, w szczególności w zakresie kompetencji cyfrowych, powinny być w istotnym stopniu finansowane przez ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania oraz przez organy prowadzące szkoły. W punkcie szóstym Dekalogu autorzy zauważają, że największym wyzwaniem dla organów prowa- dzących szkoły i dla szkół jest nowoczesne wypo- sażenie pracowni komputerowych oraz zapewnie- nie wystarczającej liczby komputerów (laptopów, tabletów) ze stałym dostępem do internetu, aby w każdej sali lekcyjnej mogły odbywać się zajęcia z wykorzystaniem technologii cyfrowych. Z perspektywy szkoły, cyfrowa transformacja powinna polegać przede wszystkim na zapewnie- niu dostępu do technologii cyfrowej i dostępu do internetu w każdym miejscu w szkole, w którym nauczyciel z uczniami (a także sam nauczyciel lub sami uczniowie) chcą wykorzystać technologię w celach edukacyjnych, z uwzględnieniem zróż- nicowania potrzeb dzieci i uczniów oraz zasad dostępności. Poza narzędziami cyfrowymi jak sprzęt i opro- gramowanie, należy zapewnić również dostęp do zasobów edukacyjnych. Dotyczy to także takich placówek jak przedszkola, placówki oświatowe czy ośrodki doskonalenia nauczycieli. Konieczne jest dokończenie zapełniania białych plam w dostępie do internetu na mapie szkół oraz sfinalizowanie tworzenia infrastruktury sieciowej wewnątrz szkół w oparciu o każdorazowy audyt potrzeb danej placówki.
W nowym projekcie znalazł się także następca pro- gramu „Laptop dla Ucznia”, który realizacji doczeka się jednak dopiero w 2025 roku. W jego ramach do szkół podstawowych ma trafić 735 tysięcy laptopów i tabletów, 4 tysiące szkół ponadpodstawowych ma otrzymać laboratoria sztucznej inteligencji, a kolejne 4 tysiące laboratoria STEM. Przewidziane jest także wyposażenie nauczycieli w nowe prze- nośne komputery. Nowemu wyposażeniu mają też towarzyszyć szkolenia nauczycieli. Siódmy etap to kształcenie cyfrowych specja- listów, które ma się już rozpoczynać na poziomie szkolnej edukacji. W związku z dynamicznie zmieniającym się rynkiem pracy oraz zapotrzebowaniem na umie- jętności zawodowe dostosowane do potrzeb gospodarki, m.in. wynikające z transformacji cyfro- wej, konieczna jest systematyczna analiza i dosto- sowanie obecnie obowiązujących podstaw pro- gramowych kształcenia w zawodach szkolnictwa branżowego do zmian technologicznych, w tym zmian związanych z Przemysłem 5.0. Celem jest dopasowywanie kształcenia zawodo- wego do potrzeb polskiej gospodarki przez przegląd i aktualizację oferty kształcenia zawodowego oraz podstaw programowych kształcenia w zawodach pod względem aktualnych potrzeb rynku pracy oraz przejścia na gospodarkę cyfrową, a także przegląd dostępnych kwalifikacji wolnorynkowych ujętych w Zintegrowanym Rejestrze Kwalifikacji oraz opra- cowanie rekomendacji dotyczących zmian w kwali- fikacjach wolnorynkowych w zakresie kompetencji cyfrowych.
Punkt ósmy jest bardzo ważny, dotyczy bowiem cyberbezpieczeństwa.
Dostosowanie systemu edukacji szkolnej do wyzwań cyfrowego świata w zakresie cyberbezpie- czeństwa nabiera szczególnego znaczenia w obli- czu globalnych zagrożeń.
Made with FlippingBook - Online Brochure Maker