MERITUM 4 (75) 2024

10

Meritum 4 (75) 2024 Mazowiecki Kwartalnik Edukacyjny 

GRAŻYNA GREGORCZYK

Celem działania jest podniesienie świadomości, wiedzy i umiejętności całej społeczności szkol- nej, w tym także rodziców, w zakresie szeroko rozumianego cyberbezpieczeństwa oraz dopro- wadzenie do sytuacji, w której każdy zna zasady odpowiedzialnego i bezpiecznego korzystania z mediów i informacji, z zasobów edukacyjnych i urządzeń cyfrowych. W miarę możliwości wie, jak zabezpieczyć swoje dane, przeciwdziałać dez- informacji, odróżniać informacje celowo fałszywe i szkodzące od wprowadzających w błąd w wyniku nieświadomości. Ważnym aspektem cyberbezpieczeństwa jest profilaktyka cyberprzemocy, kontaktu z niebez- piecznymi treściami, cyberuzależnień, świadomość zagrożeń i konsekwencji prawnych prowadzonej aktywności w internecie oraz zagrożeń związanych z wizerunkiem online i prywatnością. Punkt dziewiąty traktuje o zmianach w organi- zacji pracy szkoły – chodzi o uzupełnienie trady- cyjnych lekcji o nowe modele prowadzenia zajęć, szczególnie o metodę projektów wspartą przez technologię. Głównym celem jest zbudowanie w Polsce sta- bilnej cyfrowej szkoły z nowoczesnymi, użytecz- nymi i cyberbezpiecznymi rozwiązaniami orga- nizacyjnymi, metodycznymi i sprzętowymi. Wraz z ekspansją technologii i cyfrowej transformacji szkoły niezbędna okazuje się zmiana organizacji pracy szkoły przez wprowadzenie aktywności ucz- niów, jak również nauczycieli do realizacji projektów przedmiotowych i międzyprzedmiotowych. Punkt ostatni Dekalogu związany jest ze wspar- ciem nauczycieli i szkół w procesie cyfrowej trans- formacji. Do tej pory kwestie związane z technolo- gią spoczywały na nauczycielach informatyki, teraz proponuje się utworzenie nowego stanowiska – szkolnego koordynatora cyfrowej edukacji.

Z badania Komisji Europejskiej6 wynika, że brak wsparcia pedagogicznego i technicznego jest jedną z największych przeszkód, jakie napotykają nauczyciele w korzystaniu z technologii cyfrowych. Odpowiedniego wsparcia dyrektorowi, nauczycie- lom i szerzej rozumianej społeczności szkolnej będą udzielać koordynatorzy cyfrowej edukacji.

CYFROWA REWOLUCJA TAK, ALE NIE WSZYSTKO OD RAZU

Nowa strategia cyfryzacji edukacji została wprowa- dzona uchwałą Rady Ministrów. Zgodnie z zapisami w uchwale dokument zaczął obowiązywać już od 18 września 2024 roku. Monitorowanie realizacji polityki zostało powie- rzone właściwemu ministrowi do spraw oświaty i wychowania, który w terminie do 15 czerwca danego roku ma przedstawiać Radzie Ministrów informację o realizacji działań za rok poprzedni. Plan jest oczywiście wieloletni. Ostatnie dłu- goterminowe działania w ramach strategii mają się zakończyć w 2035 roku. W załącznikach do uchwały został przedsta- wiony szczegółowy plan monitoringu i wdrażania Polityki Cyfrowej Transformacji Edukacji (PCTE). Umieszczono w nim działania w ramach PCTE oraz działania z Programu Rozwoju Kompetencji Cyfrowych (PRKC) i II rewizji KPO wraz ze źródłami finansowania. Dokument określa sam kierunek, ale towarzyszy mu plan, w którym zebrane są wszystkie działania w perspektywie 2021-2035 związane z edukacją cyfrową, wynikające z dotychczasowych dokumen- tów (np. z Programu Rozwoju Kompetencji Cyfro- wych MC), działań już rozpoczętych i zaplanowa- nych w ramach KPO i FERS i działań zaplanowanych do finansowania z budżetu państwa. Jest zatem kopalnią informacji i wskazuje, jakie projekty będą realizowane.

6 2nd Survey of Schools on ICT in Education, 2019 , s. 48, https://tiny.pl/4w719jr1 (dostęp 5.10.2024).

Made with FlippingBook - Online Brochure Maker