MERITUM 4 (75) 2024



11

Meritum 4 (75) 2024 Mazowiecki Kwartalnik Edukacyjny

POLITYKA CYFROWEJ TRANSFORMACJI EDUKACJI • CZĘŚĆ I CYFROWA EUROPA – CYFROWA POLSKA – CYFROWA EDUKACJA

Większość biorących udział w społecznych konsul- tacjach dobrze ocenia Politykę Cyfrową Transfor- macji Edukacji jako dokument o kluczowym zna- czeniu dla przyszłości edukacji w Polsce, zwracając jednocześnie uwagę, że zmiana jest konieczna, ale niełatwa do przeprowadzenia.

Należy zatem zadbać o to, aby cyfrowa transforma- cja edukacji była działaniem bardziej zorientowa- nym na ludzi niż na technologię. Uwaga powinna być skierowana przede wszystkim na docenienie krytycznej i coraz ważniejszej roli, jaką odgrywają nauczyciele oraz na przygotowanie liderów szkół do skutecznego wykorzystywania możliwości tech- nologii cyfrowych w uczeniu się i nauczaniu oraz zarządzaniu pracą. Lee Kuan Yew, pierwszy premier Singapuru, kraju, który ostatnio wygrywa w rankingach najlepszych systemów edukacji OECD, podkreślał bowiem, że kraj jest tak dobry, jak jego obywatele, a oni z kolei tak dobrzy, jak ich nauczyciele. ∞

KILKA REFLEKSJI NA KONIEC

Od kilku dziesięcioleci do szkół i programów nauczania z wielkim zapałem wprowadza się nowe technologie. Poszczególne propozycje przedsta- wione w Dekalogu nie wydają się być zatem niczym nowym i odkrywczym. Aby te działania przyniosły w końcu oczekiwane efekty, wielkiemu zapałowi musi towarzyszyć nie tylko aktualna wiedza na temat potencjału cyfro- wych narzędzi, ale także świadomość, że cyfrowa transformacja dotyka całej szkoły, a nie wybranego jej obszaru. Dotyczy przede wszystkim zmiany mentalności ludzi, wymaga od nich otwartości na naukę, współpracę, dzielenie się doświadczeniem, na elastyczność w działaniu. Przekonanie nauczycieli, pracowników, zmiana ich podejścia i utrwalonych sposobów pracy, sta- ranne planowanie, dobór odpowiednich metod kształcenia to jedne z najtrudniejszych obszarów tej transformacji. Jeśli nie staniemy na wysokości zada- nia, może okazać się, że wcielamy w życie słowa Johna Deweya: Jeśli uczymy dzisiejszych uczniów tak jak wczoraj, okradamy ich z przyszłości. Podnoszenie kwalifikacji pracowników w celu przeciwdziałania cyfrowemu wykluczeniu oraz zapewnienie nauczycielom kwalifikacji niezbędnych dla nowoczesnej dydaktyki jest złożonym proble- mem, który wymaga współpracy placówek oświa- towych, systemu szkolnictwa wyższego i admini- stracji państwowej.

Made with FlippingBook - Online Brochure Maker