13
Meritum 4 (75) 2024 Mazowiecki Kwartalnik Edukacyjny
POLITYKA CYFROWEJ TRANSFORMACJI EDUKACJI • CZĘŚĆ II EDUKACJA CYFROWA W POLSCE ORAZ WYKORZYSTANIE TECHNOLOGII PRZEZ UCZNIÓW – WYBRANE BADANIA
Uzyskanie obrazu poziomu cyfryzacji polskiej edu- kacji wymaga więc sięgnięcia po wyniki badań pro- wadzonych przez różne podmioty. CYFROWY ROZWÓJ OŚWIATY W JEDNOSTKACH SAMORZĄDU TERYTORIALNEGO W ramach projektu Cyfrowy rozwój oświaty w jed- nostkach samorządu terytorialnego – szkolenie i doradztwo dla kadry JST, Związek Miast Polskich przeprowadził w lutym i marcu 2024 roku badanie stanu infrastruktury informatycznej w szkołach1. Celem badania było zdiagnozowanie stanu wy- posażenia szkół w narzędzia informatyczne oraz określenie poziomu ich wykorzystania przez na- uczycieli i uczniów w szkołach różnego typu. Ankiety badawcze wypełniło 6300 przedstawicieli szkół, co stanowi 32% wszystkich placówek w Polsce. W szkołach dominują łącza światłowodowe (84%). Prędkość większości łączy nie przekracza 500 Mb/s. Łącze poniżej 100 Mb/s funkcjonuje w co drugiej ze szkół najmniejszych (53%) i w co trzeciej ze szkół największych (30%). Według badanych za- deklarowana przepustowość pozwala na wygodne wykorzystywanie zasobów internetu sporadycznie. Uniemożliwia jednocześnie systematyczne i po- wszechne wykorzystywanie zasobów multimedial- nych, a także ewentualny przekaz ze szkoły większej liczby zajęć (np. pracę wielu nauczycieli w sytuacji jakiejś katastrofy czy kolejnej pandemii). Dostęp do internetu w szkolnych salach lekcyj- nych jest standardem. W 81% szkół internet jest do- stępny we wszystkich salach, a w 16% w większości pomieszczeń. W znaczącej większości wszystkich szkół (92%) nauczyciele mają możliwość korzystania z kompu- terów w salach lekcyjnych (wszystkich – 78%, więk- szości – 15%). Dostęp ten jest nieznacznie szerszy w szkołach z większą liczbą uczniów oraz ogólno- kształcących. 1 Szczegółowe wyniki badania zawiera opracowanie Stan infrastruk- tury informatycznej w szkołach. Wyniki badania (15 lutego – 29 mar- ca 2024 r.) dostępne pod adresem https://tiny.pl/wkxk241v (dostęp 5.10.2024).
W co piątej szkole (24%) żaden nauczyciel nie ko- rzysta ze służbowego komputera, a w jednej trzeciej (33%) korzysta z nich mniej niż jedna czwarta nauczy- cieli. W większości szkół (łącznie to 57% jednostek) wszyscy lub znacząca większość nauczycieli, jeśli korzystają z komputera na lekcji dla celów eduka- cyjnych, to są to urządzenia prywatne. Narzędzia do zdalnej komunikacji są stale obec- ne w szkołach. Sposób ich używania nie zależy od lokalizacji szkoły i w nieznacznym stopniu zwięk- sza się wraz ze wzrostem liczby uczniów w szkole. Nieznacznie częściej programy te wykorzystywane są w liceach ogólnokształcących – 43% szkół za- deklarowało, że korzysta z nich regularnie lub dość często, kolejne 41% – czasami. Komunikacja zdalna związana jest głównie z pra- cą wewnętrzną szkół – 73% szkół zadeklarowało, że jest wykorzystywana do prowadzenia szkoleń człon- ków rady pedagogicznej, spotkań zespołów przed- miotowych (50%) oraz międzyszkolnych spotkań lub narad dyrektorów (39%). Widać więc wyraźnie, że pandemia zmieniła sposób funkcjonowania dosko- nalenia zawodowego nauczycieli oraz wewnętrzną organizację szkół. Ograniczono czas pobytu w szko- le po południu na rzecz komunikacji zdalnej. Wykorzystanie zasobów internetu (nadzorowa- nych lub nie) deklaruje znacząca większość respon- dentów. Korzystanie z zasobów recenzowanych, takich jak Zintegrowana Platforma Edukacyjna i plat- formy wydawców podręczników częściej deklarują respondenci ze szkół podstawowych prowadzonych przez gminy i szkół niepublicznych. W większości szkół za wszelkie działania zwią- zane z utrzymaniem infrastruktury informatycznej odpowiadają nauczyciele, a w mniejszych szkołach podstawowych – dyrektor. Szczególnie wyraźnie widać to w pracowniach informatycznych. W prze- ważającej większości zajmują się nimi nauczycie- le informatyki. W szkołach ponadpodstawowych zadania te częściej powierzane są podmiotom zewnętrznym oraz innym osobom niebędącym nauczycielami.
Made with FlippingBook - Online Brochure Maker