16
Meritum 4 (75) 2024 Mazowiecki Kwartalnik Edukacyjny
GRAŻYNA GREGORCZYK
Na podstawie przeprowadzonego badania branża cyfrowa wydała rekomendacje, które skierowała do Ministerstwa Edukacji Narodowej, Minister- stwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego i Ministerstwa Cyfryzacji. W ocenie Cyfrowej Polski podstawowym ele- mentem procesu transformacji cyfrowej polskiej szkoły powinno być dalsze doposażanie szkół w nowoczesne rozwiązania technologiczne, zapew- nienie wydajnego łącza internetowego oraz moder- nizacja lub budowa sieci lokalnych w placówkach edukacyjnych. To – zdaniem ekspertów – powinno iść w parze z poprawą świadomości i edukacją nauczycieli z wykorzystywania nowych technologii w procesie edukacji – czytamy w rekomendacjach. Prioryte- towym obszarem działań musi być także rozwój dobrych praktyk higieny cyfrowej i cyberbezpie- czeństwa – wskazują autorzy raportu „Cyfrowa Szkoła 4.0”.
Autorzy raportu podjęli także próbę opracowania drogowskazów-rekomendacji, które mogą być przydatne w dyskusji o zadaniach i wyzwaniach, przed którymi staje szeroko rozumiana branża edu- kacyjna. Dotyczą one np. umiejętności „oduczania się” tego, co już nieaktualne i nieprzydatne, ciągłego rozwijania i poszerzania katalogu swoich kom- petencji, budowania relacji, stawiają na interakcję społeczną, współpracę i rozwijanie umiejętności interpersonalnych, dalszy rozwój edukacji w formie zdalnej, indywidualizację i personalizację nauczania. Szkoły i uczelnie w stechnologizowanym świe- cie sztucznej inteligencji powinny stać się środowi- skiem, w którym eksperymentowanie i doświad- czanie będzie kluczowym elementem procesu edukacyjnego. Powyższym działaniom powinno towarzyszyć propagowanie wiedzy i budowanie świadomości na temat cyberbezpieczeństwa i odpowiedzialnego dzielenia się swoimi danymi. Raport z badania to niezbędne źródło informa- cji dla wszystkich zainteresowanych przyszłością edukacji w erze cyfrowej – uczniów, nauczycieli, rodziców i przedstawicieli rynku pracy.
POLSKA EDUKACJA W CIENIU SZTUCZNEJ INTELIGENCJI
W kwietniu 2023 roku pracownicy naukowi Colle- gium Da Vinci w Poznaniu, jednej z najstarszych nie- publicznych uczelni w Wielkopolsce, przeprowadzili badanie „Polska edukacja w cieniu AI”. Obszerny raport z badań3 rzuca światło na dynamiczny związek między rosnącym wpływem sztucznej inteligencji a polskim systemem eduka- cyjnym. Prezentuje, jak AI może zmienić sposób, w jaki nauczamy i uczymy się, wprowadzając inno- wacje i personalizację do procesu edukacyjnego. Wskazuje kroki, jakie należy podjąć, aby uczniowie i nauczyciele byli gotowi na nadchodzące zmiany i jak Polska może nawigować w tych transformacyj- nych czasach, aby zapewnić przyszłym pokoleniom odpowiednie umiejętności i wiedzę.
UMIEJĘTNOŚCI CYFROWE UCZNIÓW I NAUCZYCIELI
W 2014 roku na zlecenie Komisji Europejskiej został stworzony Europejski indeks gospodarki cyfrowej i społeczeństwa cyfrowego – DESI (ang. Digital Economy and Society Index ). Jest to narzędzie monitorujące wskaźniki postępu cyfrowego państw członkowskich Unii. Według Indeksu DESI Polska zajmuje 24 miejsce na 27 krajów Unii Europejskiej (wyniki z 2022 roku). Pocieszające jest to, że z roku na rok Polska od- notowuje coraz lepsze wyniki, ponadto plasuje się wśród krajów najszybciej nadrabiających dystans do liderów transformacji cyfrowej.
3 Dokument pod redakcją dr Klaudii Bączyk-Lesiuk, dra Krzysztofa Patkowskiego i dra hab. Marka Zielińskiego z Collegium Da Vinci moż- na pobrać ze strony https://raporty.cdv.pl/poznai (dostęp 5.10.2024).
Made with FlippingBook - Online Brochure Maker