19
Meritum 4 (75) 2024 Mazowiecki Kwartalnik Edukacyjny
POLITYKA CYFROWEJ TRANSFORMACJI EDUKACJI • CZĘŚĆ II EDUKACJA CYFROWA W POLSCE ORAZ WYKORZYSTANIE TECHNOLOGII PRZEZ UCZNIÓW – WYBRANE BADANIA
Z kolei IT Fitness Test dla podstawówek najlepiej poszedł uczniom z województwa łódzkiego (52%), zachodniopomorskiego i warmińsko-mazurskiego (po 51%); najgorzej natomiast w województwie opol- skim (41%). Wyniki testu zostały opisane w szcze- gółowym raporcie6. Autorzy raportu zapowiadają, że wyniki testu zo- staną teraz opracowane przez ekspertów z dziedzi- ny edukacji, a na ich podstawie powstaną rekomen- dacje dotyczące dalszego kształcenia kompetencji cyfrowych w szkołach. Zostaną one przekazane m.in. ministrowi edukacji.
Inicjatywę Szkoła 4.0 tworzy grupa doradcza zło- żona z ekspertów w dziedzinie cyfrowej edukacji, głównie nauczycieli i dyrektorów szkół, które wdra- żają cyfrowe projekty lub byli zdobywcami tytułu lub wyróżnienia w konkursie „Nauczyciel Roku”. Zadaniem grupy będzie opracowanie rekomen- dacji wspomagających nauczycieli we właściwym oraz odpowiedzialnym i bezpiecznym wykorzysty- waniem nowych technologii w procesie edukacji, a także inicjowanie działań w tym zakresie. Do zadań Inicjatywy należeć będzie m.in. analiza wyników IT Fitness Test – corocznego powszech- nego testu kompetencji cyfrowych online dla ucz- niów i nauczycieli. Ciało doradcze stanowić będzie Radę Programową konferencji CEE Edu Digital Summit i czuwać nad programem kolejnych jej odsłon. Grono eksperckie opracuje też rekomenda- cje dla systemu nauczania kompetencji cyfrowych w szkołach.
Kolejna edycja sprawdzianu wystartowała – na podobnych zasadach – wiosną 2024 roku.
INICJATYWA SZKOŁA 4.0
W marcu 2024 roku odbyła się w Warszawie druga edycja międzynarodowej konferencji edukacyjnej CEE Edu Digital Summit, poświęcona kompeten- cjom cyfrowym nowych pokoleń. Głównym jej organizatorem był Związek Cyfrowa Polska. Patronat nad konferencją objęli ministrowie edukacji, cyfry- zacji i nauki oraz Rzecznik Praw Dziecka. Konfe- rencja adresowana była do edukatorów, ekspertów rynku edukacyjnego, nauczycieli i dyrektorów szkół, a także do decydentów odpowiedzialnych za obszar edukacyjny i cyfrowy. Eksperci z kilkunastu krajów zastanawiali się, w jaki sposób wykorzystać w edukacji gigantyczny potencjał drzemiący w nowych technologiach i któ- re strategie cyfryzacji będą najbardziej skuteczne i przyniosą oczekiwany efekt. Dyskutowano także o tym, jak cyfryzacja zmienia szkołę, jak uczyć w cy- frowym świecie, unikać błędów, walczyć z zagro- żeniami cyfrowymi, a także jak zapewnić młodym ludziom kompetencje niezbędne do bezpiecznego poruszania się w sieci. Podczas konferencji Związek Cyfrowa Polska po- wołał Inicjatywę Szkoła 4.0 – projekt, który ma wes- przeć proces transformacji cyfrowej polskich szkół.
PODSUMOWANIE
Obiektywnie oceniając, mimo wszechobecnego narzekania, nie jest źle z cyfryzacją polskiej szkoły. Zatem Polityka Cyfrowej Transformacji Edukacji ma w Polsce duży potencjał. Ujmuje edukację cało- ściowo, ze zrozumieniem, że kluczowymi wyzwa- niami są równomierny dostęp do infrastruktury technologicznej, rozwój kompetencji cyfrowych nauczycieli i uczniów oraz stałe finansowanie. Cyfrowa transformacja edukacji to proces, w któ- rym kluczową rolę odgrywają zarówno instytucje publiczne, takie jak Ministerstwo Edukacji Narodo- wej, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Centrum GovTech Polska, NASK czy ORE, jak i samo- rządy lokalne, organizacje badawcze oraz partnerzy z sektora prywatnego. Biorąc pod uwagę dostępność środków unijnych, które wspierają cyfryzację edukacji, oraz współpracę i zaangażowanie wymienionych instytucji, można zacząć myśleć o sensownej cyfryzacji edukacji i zobaczyć w końcu jakieś światełko w tunelu. ∞
6 Raport jest dostępny pod adresem https://tiny.pl/xys3sqq7 (dostęp 5.10.2024).
Made with FlippingBook - Online Brochure Maker