MERITUM 4 (75) 2024



21

Meritum 4 (75) 2024 Mazowiecki Kwartalnik Edukacyjny

SZKOŁA W CZASACH POKOLENIA ALFA

informacji. Dzięki temu możemy także odpowie- dzieć na kolejną potrzebę, czyli „rozumienie zamiast wkuwania”. Zrozumienie, na czym polega zadanie, co jest mi potrzebne, by mu podołać i rozwiązać, jak i gdzie znaleźć i rozpoznać wartościowe infor- macje i materiały, które w tym pomogą – to istotne zagadnienia dla osób z pokolenia Alfa. W dotarciu do nich pomoże upraszczanie przekazu, skupienie na istocie problemu, wiedza w małych porcjach, pozwalających na realizację kolejnych kroków na drodze do uzyskania rozwiązania. Pomocne będą materiały wizualne (infografiki, rysunki, schematy czy krótkie animacje). Nauczyciel będący obecnie mentorem odnajdzie wiele sposobów skutecznego nauczania w aktywnościach pracy projektowej i dynamicznej organizacji zajęć.

i jakościowych, dzięki którym uczniowie odpowia- dają na pytania typu: Ile? Jak często? Co? W jaki sposób? Dlaczego? Ich zastosowanie pozwala na opisanie oraz zrozumienie badanych problemów. Samodzielna realizacja projektu badawczego przez grupę uczniów pozwala na poszukiwania odpowiedzi, weryfikowanie ich, wyciąganie włas- nych wniosków, a to wpływa na pogłębione ucze- nie się i sprawne radzenie sobie z bardziej złożo- nymi problemami. Działanie realizowane w grupie uwzględniającej różnorodność umiejętności i zain- teresowań członków sprzyja rozwijaniu umiejętno- ści komunikacyjnych. Przykłady ciekawych projektów można znaleźć na dedykowanej stronie Centrum Edukacji Obywa- telskiej – Pomagaj się uczyć2. Można na niej zna- leźć informacje o projektach edukacyjnych, w tym badawczych. Oprócz opisanej metodyki realizacji różnego typu projektów znajduje się tam też przy- kładowa tematyka interesująca młodzież, np. Efekt cieplarniany w naszym domu, Czy droższe znaczy lepsze, Matma nie gryzie.

PROJEKTY BADAWCZE

Projekty badawcze uwzględniające w metodyce pracy badanie, analizowanie i weryfikowanie zjawisk i problemów posiłkują się narzędziami takimi jak: obserwacje, ankiety, wywiady, doświadczenia, eks- perymenty. Opierają się na metodach ilościowych

Ilustracja 1. Wizualizacja strony Pomagaj się uczyć

2

https://pomagajsieuczyc.ceo.org.pl

Made with FlippingBook - Online Brochure Maker