MERITUM 4 (75) 2024

24

Meritum 4 (75) 2024 Mazowiecki Kwartalnik Edukacyjny 

Nowoczesne technologie w mojej klasie na przestrzeni lat – jak zmieniły się potrzeby moich uczniów dotyczące wykorzystywania nowoczesnych technologii – garść refleksji JOLANTA OKUNIEWSKA Nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej i języka angielskiego w Szkole Podstawowej nr 13 w Olsztynie. Honorowy Profesor Oświaty. Finalistka konkursu Global Teacher Prize 2016. Ambasadorka Fundacji Kosmos dla Dziewczynek. Trenerka w programie Cyfrowy Dialog. Członkini Rady Programowej SPRUC. Członkini Rady Programowej Teach for Poland. https://jokookun.jimdofree.com; https://tableciaki.blogspot.com

NOWOCZESNE WYPOSAŻENIE PIÓRNIKA

POCZĄTKI

Jak to zwykle bywa z nowościami pojawiającymi się w naszym życiu, a z technologią zwłaszcza, najpierw były obawy. Tak jest teraz, gdy pojawiła się AI. Moje początki z wykorzystaniem nowoczes- nych technologii wiązały się z realizacją między- narodowych projektów eTwinning, w które jestem zaangażowana od 2008 roku. Współpraca pomię- dzy szkołami usytuowanymi w różnych miejscach Europy wymagała bowiem biegłego posługiwania się komputerem, tworzenia załączników, przesy- łania ich, edycji zdjęć, współtworzenia materiałów w czasie rzeczywistym, wspólnego planowania zadań i po ich zrealizowaniu zamieszczania rela- cji na specjalnie przygotowanej platformie. Nie było to łatwe, ale bardzo fascynujące. Otwierało przed nauczycielem nowe obszary do eksploracji i uczenia się, zaś uczniom umożliwiało uczestnicze- nie w życiu ich kolegów i koleżanek w odległych zakątkach Europy. Przybliżało inne kultury, uczyło wrażliwości, pomagało zrozumieć, jak funkcjonuje świat, na czym polega współpraca i jak wielkie two- rzymy zależności.

Trudno uwierzyć, że mija właśnie 10 lat, odkąd wpro- wadziłam urządzenia mobilne do mojej klasy. Moje myślenie na temat wykorzystywania nowoczesnych technologii w klasie nie zmieniło się. Nadal uważam, że powinno się je traktować jak wyposażenie piór- nika i korzystać wtedy, kiedy mają pomóc w pracy i nauce. Gdy rozpoczęłam swoją przygodę z wykorzy- staniem tabletów w pracy z uczniami klasy III i opo- wiadałam o tym podczas konferencji dla nauczycieli, przyszło mi do głowy takie właśnie stwierdzenie: „Tablet jako nowoczesne wyposażenie piórnika”. Obrazowało ono częstotliwość korzystania z tego urządzenia w klasie. Nauczycielom wydawało się bowiem, że odkąd wprowadziłam tablety do klasy, to odsunęłam zeszyt i podręczniki. Nic bardziej myl- nego. Z pewnością musiałam bardziej skrupulatnie i refleksyjnie podchodzić do aktywności, które pro- ponowałam dzieciom, zadawać sobie częściej pyta- nie – czy to konieczne, czy mogę to zrobić inaczej, czy może wystarczy tylko zeszyt itp. Dzięki temu stałam się jeszcze bardziej refleksyjnym praktykiem.

Made with FlippingBook - Online Brochure Maker