27
Meritum 4 (75) 2024 Mazowiecki Kwartalnik Edukacyjny
NOWOCZESNE TECHNOLOGIE W MOJEJ KLASIE NA PRZESTRZENI LAT – JAK ZMIENIŁY SIĘ POTRZEBY MOICH UCZNIÓW DOTYCZĄCE WYKORZYSTYWANIA NOWOCZESNYCH TECHNOLOGII – GARŚĆ REFLEKSJI
Podobną funkcję kodów QR wykorzystałam przy budowaniu zdań z rozsypanki wyrazowej. Wyrazy należało wyciąć, a następnie ułożyć z nich zdanie. Po skończonym zadaniu, zeskanowaniu kodu QR i samokontroli można było przykleić poprawnie ułożone zdanie w zeszycie.
APLIKACJE TABLETOWE I ICH ZALETY
Część aplikacji pobranych na początku mojej przy- gody z tabletami niestety zniknęła. Tak stało się z aplikacją Tellagami, która pozwalała na nagrywanie wypowiedzi do gotowych animacji. Uczniowie mo- gli wybrać postać, tło i od razu po nagraniu swoich wypowiedzi odsłuchać je. Dodatkowo wygenero- wany link wysyłali mailem na moją pocztę. Aplikacja zachwyciła mnie prostotą oraz przepiękną grafiką.
Ilustracja 5. Autokontrola z kodem QR
Ilustracja 6. Aplikacja Tellagami zachwycała grafiką i prostym interfejsem
Kilka aplikacji działa w trybie offline, a twórcy wcześniej uprzedzili użytkowników o ich wyga- szaniu. Zdążyłam pobrać na tablety aplikację Szkic z zawartością naklejek podzielonych na różne kategorie, która bardzo podoba się dzieciom. Róż- norodność naklejek pozwala na tworzenie pla- katów, które nigdy nie są takie same. Uczniowie
piszą zdania, które samodzielnie redagują, dodają ozdoby, wybierają tło, czcionkę i układ elementów na plakacie. Uczą się estetyki, świadomego doboru obrazków, które mają wzbogacać przekaz. Ćwiczą poprawność pisania ortograficznego, stylistycznego i gramatycznego. Prezentują plakat kolegom i kole- żankom, wyjaśniają sposób i kolejne etapy pracy.
Made with FlippingBook - Online Brochure Maker