MERITUM 4 (75) 2024

34

Meritum 4 (75) 2024 Mazowiecki Kwartalnik Edukacyjny 

AGNIESZKA HALICKA

KU NOWOCZESNEJ BIBLIOTECE – WIZJA PRZYSZŁOŚCI

Regały, które niegdyś dominowały w centrum naszej biblioteki, teraz są ustawione wzdłuż ścian i sięgają aż po sam sufit. Dzięki temu mogliśmy uzyskać przestrzeń, by uczniowie mogli działać i tworzyć. Ale to nie wszystko – ustawienie ksią- żek na półkach również nie jest przypadkowe. Na najniższych, które nigdy nie przyciągają wzroku, zarezerwowaliśmy miejsce na szkolne lektury. To nawiązanie do reguł przestrzeni supermarketowej, gdzie najniżej trafiają produkty najmniej atrakcyjne, po które sięgamy nie z własnej woli, ale z koniecz- ności. Uczniowie dobrze wiedzą, że gdy nadej- dzie czas danej lektury, muszą się schylić, żeby po nią sięgnąć – bo przecież kto woli „produkt z listy obowiązkowej” od ciekawych nowości na wysoko- ści wzroku? Półki w zasięgu ich oczu i rąk wypeł- nione zostały książkami, które mają potencjał, aby zachęcić młodych czytelników do zakochania się w literaturze. Ważną częścią naszej przestrzeni są mobilne biblioteczki tematyczne. Te przenośne regały z książkami wspierającymi model STEAM – obszary: przyroda, technologia, inżynieria, sztuka i matema- tyka – możemy dowolnie przemieszczać i dosto- sowywać do potrzeb poszczególnych projektów. Tego rodzaju elastyczność pozwala organizować przestrzeń na wiele sposobów, by wspierać róż- norodne działania i projekty. Stoliki i krzesła również są mobilne. Dzięki temu możemy tworzyć przestrzenie zarówno do pracy indywidualnej, jak i grupowej. Czasem stoliki two- rzą jeden duży stół, przy którym uczniowie pracu- ją razem nad większym projektem. Innym razem rozdzielamy je na mniejsze wyspy, pozwalając dzieciom skupić się na zadaniach w mniejszych zespołach lub podczas pracy samodzielnej. Dzięki tej elastyczności biblioteka staje się przestrzenią, która może dostosować się do każdej sytuacji, gru- py i aktywności.

Mówiąc o przyszłości szkolnych bibliotek jako dynamicznych centrów edukacji i innowacji, czuję pewną satysfakcję, ponieważ ta wizja staje się rze- czywistością w bibliotece, którą mam przyjemność prowadzić w Szkole Podstawowej Integracyjnej nr 5 w Konstancinie-Jeziornie. Nasza biblioteka już dziś zmienia się w przestrzeń, która rozwija pasje ucz- niów, wspiera ich twórczość i pomaga odkrywać nowe możliwości, jakie niesie ze sobą cyfrowa transformacja. Nieustannie dążę do tego, by nasza biblioteka była miejscem, które inspiruje, gdzie dzieci mogą nie tylko sięgnąć po książkę, ale także pracować nad projektami interdyscyplinarnymi i poznawać technologie przyszłości. Biblioteka, którą współ- tworzymy z uczniami, już teraz staje się czymś więcej – miejscem, gdzie wprowadzone przeze mnie rozwiązania przynoszą realne efekty. Dalsza część artykułu to przegląd działań, które zostały wdrożone w naszej bibliotece i które spraw- dziły się w praktyce, przekształcając bibliotekę w prawdziwe centrum rozwoju.

OTWARTE MIEJSCE DLA OTWARTYCH UMYSŁÓW

W ostatnich latach z zapałem dążymy do prze- kształcenia naszej biblioteki szkolnej w miejsce tęt- niące życiem, w którym uczniowie mogą rozwijać swoje pasje, uczyć się i działać. Podczas ubiegło- rocznych ferii zimowych biblioteka została prze- niesiona do nowego, większego pomieszczenia, bliżej sal lekcyjnych. Choć nie jest to ogromna prze- strzeń – mamy zaledwie 54 metry kwadratowe – ta zmiana była symbolicznym krokiem w kierunku uczniocentryczności. Przestrzeń, którą udało nam się stworzyć, nie jest już jedynie miejscem dla ksią- żek. Tu właśnie uczniowie mogą odkrywać, ekspe- rymentować i wspólnie pracować.

Made with FlippingBook - Online Brochure Maker