MERITUM 4 (75) 2024



41

Meritum 4 (75) 2024 Mazowiecki Kwartalnik Edukacyjny

CYFROWE PORTFOLIO UCZNIA I NAUCZYCIELA

postępów i osiągnięć zarówno przez nich samych, jak i przez nauczycieli. W tym ujęciu portfolio to oczywiście coś więcej niż papierowa teczka. Cyfrowe portfolio edukacyjne jest zbiorem prac ucznia, w którym mogą się znaleźć projekty, eseje, notatki, prezentacje, raporty cyfrowe i wszelkie mul- timedia, zaczynając od zdjęć, nagrań, a kończąc na pracach filmowych i twórczości w social mediach. W sieci można znaleźć sporo artykułów i inspira- cji wokół tematu cyfrowego portfolio. O tym, czym może być metodycznie cyfrowe portfolio, pisał już ponad piętnaście lat temu Lechosław Hojnacki na swojej stronie – skarbnicy metodyki spod znaku technologii informacyjno-komunikacyjnej. Bardzo polecam to miejsce, a zwłaszcza stronę o cyfro- wym portfolio2 i ujęciu tej metody jako procesu edukacyjnego. Metodykę portfolio promował też świetny program nauczania wiedzy o społeczeń- stwie Centrum Edukacji Obywatelskiej o nazwie Kształcenie Obywatelskie w Szkole Samorządowej (KOSS)3. Warto też zajrzeć do artykułów Marcina Polaka i Sylwii Żmiejewskiej-Kwiręg poświęconych e-portfolio w praktyce szkolnej, publikowanych na portalu edukacyjnym edunews.pl4.

dyskusja, czy wyniki z egzaminów SAT są wystarcza- jącą miarą do oceny kandydata na studnia. Coraz częściej bierze się też pod uwagę rozmowę kwa- lifikacyjną oraz właśnie przygotowane we wcześ- niejszym procesie edukacyjnym portfolio. Uczelnia zyskuje tym samym szerszy wgląd w rzeczywiste kompetencje i potencjał przyszłego studenta. W praktyce cyfrowe portfolio możemy wyko- nywać w oparciu o wiele programów. Wcześniej wspominałam już o idących w setki szablonach dostępnych w Canvie czy szablonach proponowa- nych np. przez Wordpress. Portfolio może powstać w oparciu o Moodle, Google Sites czy inny edytor stron WWW. Istnieje też Mahara5, czyli strona to tworzenia akademickich portfolio. W czym więc leży przewaga Wakaleta czy Book Creatora? Dla mnie w solidnie przygotowanej metodyce. W ujęciu obu tych aplikacji tworzenie portfolio to długoletni proces edukacyjny, nacisk nie jest tu położony na efekt końcowy, ale właśnie na samodzielną pracę ucznia nad tworzeniem cyfrowej teczki. W obu aplikacjach znajdziemy narzędzia, kursy, inspiracje i gotowe szablony wspierające uczniów w pracy oraz wspomagające nauczycieli w wejściu w rolę tutorów – towarzyszy tego procesu. Obie aplikacje dają użytkownikom możliwość kontynuacji działań po zakończeniu szkoły. Absolwenci „biorą” ze sobą portfolio i mogą je rozwijać na kolejnych etapach edukacji i kariery, zgodnie z potrzebami i ideą ucze- nia się przez całe życie. Będąc ambasadorką obu tych, moim zdaniem najlepszych obecnie cyfrowych narzędzi dla ucz- niów, bardzo trudno mi wybrać, które lepiej się sprawdzi podczas tworzenia cyfrowego portfolio w warunkach polskiej szkoły. Na co dzień korzystam z obu programów do pracy projektowej i działań z uczniami. Wprowadzając innowację pedago- giczną, w której fundamentalną rolę odgrywa praca w procesie tworzenia cyfrowego portfolio, obec- nie zdecydowałam się na korzystanie z Wakeleta i właśnie do pracy w tej aplikacji będę odwoływała się w kolejnych częściach artykułu.

E-PORTFOLIO DZISIAJ

Tematem cyfrowego portfolio zainteresowałam się ponad rok temu, kiedy zauważyłam, że metoda związana z prowadzeniem cyfrowych teczek prze- żywa swoisty renesans. Aplikacje edukacyjne, takie jak Book Creator i Wakelet, zaczęły mocno promo- wać metodykę portfolio i coraz częściej pokazywać ją jako kluczowe rozwiązanie w stosowaniu tychże programów w edukacji. Wszystko to związane jest też z powszechną dyskusją o ocenianiu uczniów, pokazywaniu dowodów na uczenie się i przekona- niem, że wyniki egzaminów i stopnie nie są wystar- czającą metodą na pozyskanie informacji o rozwoju dzieci w szkole. Na amerykańskich uczelniach trwa 2 https://www.enauczanie.hojnacki.net/metody/eportfolio 3 H. Konopka, Co włożyć do portfolio, czyli teczka tematyczna jako forma pracy i oceniania , https://tiny.pl/1mpb6tr8 4 M. Polak, Wykorzystujmy e-portfolio w szkole , https://tiny.pl/2fqzxpgb oraz S. Żmijewska-Kwiręg, E-portfolio sprzyja uczeniu się , https://tiny.pl/fwz0kj3m

5

https://mahara.org

Made with FlippingBook - Online Brochure Maker