MERITUM 4 (75) 2024

42

Meritum 4 (75) 2024 Mazowiecki Kwartalnik Edukacyjny 

IZABELA WYPPICH

ALFABET PORTRFOLIO

Dla nauczycieli w wersji edukacyjnej płatnej jest przewidziana przestrzeń przypominająca trochę klasy, w narzędziach takich jak np. Microsoft Teams, gdzie na bieżąco można śledzić pracę uczniów w bezpiecznym, zamkniętym środowisku. Nauczy- ciel może też zadawać im zadania w postaci przy- gotowanych przez siebie kolekcji. Planując pracę metodą e-portfolio na dłużej, warto pomyśleć o pracy właśnie z kontem edukacyjnym.

Program, czyli poznaj narzędzie

Pracując metodą cyfrowego portfolio, na począt- ku trzeba zdać sobie sprawę, że nie jest to metoda na krótki projekt edukacyjny. Samo zapoznanie się z narzędziem i jego możliwościami wymaga czasu. Do bajek trzeba schować opinie o wysokich kom- petencjach cyfrowych każdego ucznia. W praktyce może okazać się, że owszem, tacy „zaawansowa- ni” uczniowie są, i to oni będą nas wspierać i po- magać przy wszelkich technicznych problemach. Większość jednak będzie potrzebowała kursu od podstaw. Aplikacja Wakelet jest prosta w obsłudze, w podstawowej formie bezpłatna, a dodatkowym atutem jest możliwość pracy na niej zarówno przez przeglądarkę, jak i przez aplikację mobilną. Wakelet służy przede wszystkim do tworzenia kolekcji mate- riałów, zasobów własnych i sieciowych, które moż- na udostępniać, dzielić się nimi i wspólnie tworzyć. Dla uczniów opracowana została świetna ko- lekcja wprowadzająca do pracy w programie, prze- tłumaczona na język polski przez polskich amba- sadorów aplikacji, czyli Młodzieżowy Ambasador Wakeleta 6 . Jest to rodzaj kolekcji instruktażowej, w której uczniowie krok po kroku uczą się obsługi aplikacji, a przy okazji nabywają kompetencji z za- kresu 4K. W późniejszym etapie mogą też skorzystać z szablonowej kolekcji „Moje portfolio”, na bazie której tworzą już własne wstępne strony „O sobie”. Obie gotowe kolekcje mogą stać się też pierwszymi elementami tworzącego się portfolio.

O sobie, czyli główny cel metody portfolio

Głównym celem metody jest danie uczniowi szansy na zbudowanie narracji „O sobie”. Budując własne autorskie cyfrowe portfolio, uczeń pracuje elastycz- nie i indywidualnie. Nastawiamy się na samosterow- ność ucznia. On sam pokazuje nam, kim jest i co jest dla niego ważne. To najtrudniejsze wyzwanie w całym procesie. Przeciętny uczeń nie wie, co chce nam pokazać, często też niewiele wie o sobie samym, o swoich emocjach, zachowaniach, celach. Z praktyki wiem, że na początku bardzo trudno przychodzi mu przedstawienie w sensowny spo- sób swoich mocnych stron i zasobów. Wsparcie nauczyciela przy tworzeniu przez ucznia portfo- lio staje się typową „coachingową”, czy też w wa- runkach szkolnych tutorską, pracą na zasobach, kształtowaniem kompetencji społecznych i emo- cjonalnych ( self emotional learning ), gdzie oprócz samoświadomości jednostki nacisk kładziemy też na świadomość społeczną (ja w społeczności szkol- nej), tworzenie relacji (moje działania w grupie), umiejętności podejmowania decyzji (sam/sama decyduję, co pokażę o sobie innym). Możemy ucz-

niom zadać do tworzenia kolekcje z go- towymi pytaniami, kartami metafory czy też zachęcać do tworzenia chmur słow- nych w oparciu o zestaw własnych cech charakteru. W kolekcjach społeczności Wakelet znajdziemy mnóstwo inspiracji do pracy z zasobami. To co uczeń sam wypracuje w tym procesie, może trafić do jego portfolio.

Ilustracja 1. Okładka kolekcji „Młodzieżowy Ambasador Wakeleta”

6 https://wakelet.com/@MlodziezowyAmbasadorWakeleta

Made with FlippingBook - Online Brochure Maker