MERITUM 4 (75) 2024



43

Meritum 4 (75) 2024 Mazowiecki Kwartalnik Edukacyjny

CYFROWE PORTFOLIO UCZNIA I NAUCZYCIELA

Ilustracja 2. Przykład chmury słów wykonanej przez uczennicę w ramach portfolio

Różnorodnie, czyli każdy znajdzie sposób na siebie

warto zachęcić uczniów do pracy twórczej nad kolejnymi kolekcjami. Obszary, które warto eks- plorować i pokazywać, to np.: media społecznoś- ciowe, działania publiczne, wolontariat, używane narzędzia cyfrowe, prace plastyczne, ulubione filmy, książki, moje miejsce na ziemi, konkretny przedmiot szkolny lub temat i zestaw materiałów zbieranych na jego temat itp. W założeniach oczywiście te kolekcje i tematy będą ewaluować, z czasem poja- wią się nowe, a stare trafią do archiwum. Portfolio budowane w szkole stanie się bazą pod bardziej profesjonalne, które można będzie pokazać praco- dawcy czy załączyć na profilu w LinkedIn. Dobrym przykładem jest tutaj np. portfolio Julianny Parsons, która zaczęła je tworzyć jeszcze w szkole, a dzisiaj wykorzystuje jako profesjonalną wizytówkę7.

Praca w aplikacji Wakelet daje szereg możliwości wykorzystania różnorodnych mediów, zaczynając od wprowadzania tekstów w tradycyjny sposób, po pisanie głosem, nagrywanie audio lub wideo, umieszczanie filmów, linków, zdjęć, grafik, prezen- tacji, gifów. Można też projektować elementy wizu- alne w Canvie lub za pomocą sztucznej inteligencji.

Tworzenie, czyli praca twórcza uczniów

Po stworzeniu wstępnej kolekcji o sobie, w której zawarte zostaną podstawowe informacje: zdjęcie lub awatar, szkoła, zainteresowania, cele naukowe itp.,

Ilustracja 3. Okładka przestrzeni/ portfolio Julianny Parsons

7

https://wakelet.com/@juliparsons

Made with FlippingBook - Online Brochure Maker