MERITUM 4 (75) 2024



3

Meritum 4 (75) 2024 Mazowiecki Kwartalnik Edukacyjny

POLITYKA CYFROWEJ TRANSFORMACJI EDUKACJI • CZĘŚĆ I CYFROWA EUROPA – CYFROWA POLSKA – CYFROWA EDUKACJA

INICJATYWY UNII EUROPEJSKIEJ WSPIERAJĄCE CYFROWĄ TRANSFORMACJĘ EDUKACJI Komisja Europejska konsekwentnie przygotowuje wszystkie obszary gospodarki i wszystkich Europej- czyków na ukierunkowaną na człowieka, zrówno- ważoną i dostatnią przyszłość cyfrową. Przyszłość, w której najważniejszy jest człowiek. Zgodnie z war- tościami, które promuje UE, technologie cyfrowe powinny chronić prawa człowieka, wspierać demo- krację i zapewniać, żeby wszystkie podmioty cyfro- we działały w sposób odpowiedzialny i bezpieczny. Aby wspierać transformację cyfrową w sposób ukierunkowany na człowieka oraz skuteczniej rea- gować na wyzwania społeczne, takie jak sztuczna inteligencja lub dezinformacja, Europa potrzebuje systemów kształcenia i szkolenia dostosowanych do ery cyfrowej. Pandemia COVID-19 przyspieszyła już wcześ- niej odnotowywaną tendencję do wprowadzania metod uczenia zdalnego i hybrydowego. Odkryto nowe innowacyjne metody organizowania przez uczniów i nauczycieli nauki i zajęć lekcyjnych oraz porozumiewania się online w sposób elastyczny i dostosowany do indywidualnych potrzeb. Równocześnie wykorzystanie technologii cyfro- wych w edukacji ujawniło szereg wyzwań, jak rów- nież nierówności między tymi, którzy mają dostęp do technologii cyfrowych, a tymi, którzy go nie mają (w tym uczniami ze środowisk gorzej sytuowanych). Pojawiły się też wyzwania, jeśli chodzi o rozwój potencjału cyfrowego instytucji kształcenia i szko- lenia, doskonalenia nauczycieli i ogólnie poziomu umiejętności i kompetencji cyfrowych. Aby wesprzeć państwa członkowskie w podej- mowaniu wyzwań związanych z edukacją cyfrową i cyfryzacją szkół, Komisja Europejska opracowuje i wdraża różne programy i inicjatywy finansowane z budżetu UE.

PLAN DZIAŁANIA KOMISJI EUROPEJSKIEJ W DZIEDZINIE EDUKACJI CYFROWEJ NA LATA 2021-2027 Dostrzegając potrzeby wsparcia, zarówno w obsza- rze stosowania technologii cyfrowych przez nauczycieli, jak i podstawowych umiejętności cyfrowych uczniów, Komisja Europejska ogłosiła 30 września 2020 roku Plan Działania Komisji Europejskiej w Dziedzinie Edukacji Cyfrowej na lata 2021-2027 1. Jest to aktualizowana strategia polityczna Unii Europejskiej, w której przedstawiono wspólną wizję edukacji cyfrowej w Europie, charak- teryzującą się wysoką jakością i dostępnością dla wszystkich jej uczestników. Plan ma być pomocny w dostosowaniu systemów kształcenia i szkolenia krajów UE do wymogów ery cyfrowej. Przedsta- wiono w nim dwa priorytety strategiczne i 14 dzia- łań, które wspierają ich realizację:

• Priorytet 1 – Wspieranie rozwoju wysoce efek- tywnego ekosystemu edukacji cyfrowej.

Osiągnięcia tego celu mają zapewnić następu- jące działania:

- Dialog z państwami członkowskimi na temat edukacji cyfrowej i umiejętności cyfrowych.

- Określenie europejskich ram treści na po- trzeby edukacji cyfrowej.

- Promowanie najlepszych rozwiązań doty- czących łączności i sprzętu cyfrowego na potrzeby kształcenia i szkolenia.

- Wsparcie planowania transformacji cyfrowej instytucji kształcenia i szkolenia.

- Opracowanie wytycznych dla nauczycieli na temat etycznego wykorzystania sztucznej inteligencji i danych w nauczaniu i ucze- niu się.

1 Plan działania w dziedzinie edukacji cyfrowej na lata 2021-2027 , https://tiny.pl/1r13hff9 (dostęp 5.10.2024).

Made with FlippingBook - Online Brochure Maker