54
Meritum 4 (75) 2024 Mazowiecki Kwartalnik Edukacyjny
HANNA BASAJ IZABELA RUDNICKA MARTA WNUKOWICZ
Menu Cyfrowa szkoła zawiera ciekawe materiały i instrukcje dotyczące Canvy, gier w edukacji, chata GPT i jego wpływu na edukację, a także scenariusze lekcji z wykorzystaniem sprzętów zakupionych przez szkoły w projekcie Laboratoria Przyszłości. Materiały dotyczące sztucznej inteligencji mogą również zaintereso- wać rodziców uczniów, ponieważ wpływ AI na życie codzienne oraz edukację dzieci i młodzieży wzbudza ogromne zainteresowanie, zwłaszcza odpowiedź na pytanie, jak używać mądrze sztucznej inteligencji i jakie zagrożenia może ona powodować.
Ilustracja 4. Fragment zawartości menu Cyfrowa szkoła
TWORZENIE WŁASNYCH MATERIAŁÓW
W wyniku współpracy MEN i Microsoft nauczy- ciele i uczniowie szkół podstawowych od klasy IV oraz szkół ponadpodstawowych mieli za pośredni- ctwem ZPE bezpłatny dostęp do gry Minecraft Edu- cation do 6 maja 2024 roku. Bezpłatnego dostępu do gry już nie ma, ale cały czas można korzystać ze scenariuszy lekcji i kart pracy dla uczniów klas V szkoły podstawowej. W maju 2024 roku MEN nawiązał partnerstwo z Canvą – platformą do projektowania graficznego, której funkcjonalności warto wykorzystać w eduka- cji. Nauczyciele i uczniowie od klasy IV szkoły pod- stawowej mogą bezpłatnie korzystać z pełnej wersji Canva dla Edukacji za pośrednictwem swojego loginu w ZPE, gdyż obie platformy są zsynchroni- zowane. Dostęp ten jest przewidziany do 31 grud- nia 2026 roku. Canva dla Edukacji jest zintegro- wana między innymi z Moodle, Google Classroom i Microsoft Teams. Na ZPE przygotowano materiały i instrukcje dotyczące Canvy oraz możliwości zalo- gowania się do niej za pośrednictwem ZPE2.
W kreatorze ZPE nauczyciele mogą przygotowywać własne materiały edukacyjne z pomocą wbudowa- nych narzędzi do tworzenia testów oraz interak- tywnych ćwiczeń, polegających między innymi na porządkowaniu elementów, przydzielaniu elemen- tów do odpowiedniej grupy, łączeniu ich w pary, uzupełnianiu tekstów. Nauczyciel ma dostęp do narzędzia generującego kartkówki po podaniu liczby pytań oraz tematu. Zawartość kartkówki to zadania umieszczone w materiałach ZPE. Uczniowie, logując się na swoich kontach w ZPE, mają dostęp do materiałów i zadań udostępnionych przez nauczyciela. Wyniki ich pracy są zapisywane na platformie i widoczne dla nauczyciela. W celu samodzielnego przećwiczenia materiału zrealizo- wanego w klasie uczniowie mogą również korzystać z materiałów znalezionych na platformie. Zintegrowana Platforma Edukacyjna jest ciągle aktualizowana i uzupełniana o nową ciekawą zawartość, potrzebny jest tylko dostęp do internetu oraz komputer lub urządzenie mobilne.
2
https://tiny.pl/dcl83
Made with FlippingBook - Online Brochure Maker