MERITUM 4 (75) 2024

4

Meritum 4 (75) 2024 Mazowiecki Kwartalnik Edukacyjny 

GRAŻYNA GREGORCZYK

• Priorytet 2 – Poprawa kompetencji i umiejęt- ności cyfrowych potrzebnych w dobie trans- formacji cyfrowej.

Aby wesprzeć realizację celów w obu obszarach priorytetowych, Komisja utworzyła również Euro- pejską Platformę Edukacji Cyfrowej 2, która umoż- liwia współpracę zainteresowanym podmiotom z sektora edukacji cyfrowej w Europie i poza nią.

Komisja Europejska planuje osiągnąć ten cel między innymi poprzez:

EUROPEJSKIE RAMY KOMPETENCJI CYFROWYCH NAUCZYCIELI

- Wspólne wytyczne dla nauczycieli i kadry nauczycielskiej w celu wsparcia rozwoju umiejętności cyfrowych oraz zwalczania dezinformacji poprzez kształcenie i szko- lenie. - Aktualizację europejskich ram kompetencji cyfrowych w celu włączenia do nich umie- jętności związanych ze sztuczną inteligen- cją i z danymi. - Gromadzenie danych na skalę międzyna- rodową w zakresie umiejętności cyfrowych uczniów.

Digital Competence Framework for Educators 3 – DigCompEdu – Europejskie ramy kompetencji cyfrowych nauczycieli , to punkt odniesienia i prze- wodnik opisujący, co oznacza dla nauczycieli posia- danie kompetencji cyfrowych. Jest skierowany do nauczycieli na wszystkich poziomach edukacji, od wczesnego dzieciństwa, po edukację wyższą i edukację dla dorosłych, w kształ- ceniu i szkoleniu ogólnym i zawodowym, w edukacji ze specjalnymi potrzebami i w nauce pozaformalnej. Ramy mają na celu pokazanie, w jaki sposób można wykorzystać technologie cyfrowe do wspie- rania rozwoju zawodowego w edukacji i szko- leniach. Nacisk nie jest kładziony wyłącznie na umiejętności techniczne, ale przede wszystkim na kontekst nauczania i uczenia się.

- Staże „Cyfrowe możliwości” w ramach pro- gramu Erasmus+.

- Zwiększenie udziału kobiet w obszarze nauk przyrodniczych, technologii, inżynierii i ma- tematyki (STEM). Plan działania w dziedzinie edukacji cyfrowej jest ważnym narzędziem umożliwiającym urzeczy- wistnienie wizji utworzenia Europejskiego Obszaru Edukacji. Celem Europejskiego Obszaru Edukacji jest poprawienie dostępu do wysokiej jakości edukacji i szkoleń, ułatwienie osobom uczącym się prze- mieszczania między systemami edukacji w różnych krajach i pomoc w utworzeniu kultury uczenia się przez całe życie. Ma również pomóc osiągnąć cele przedsta- wione w innych programach na rzecz umiejętności cyfrowych różnych grup społecznych.

Dokument definiuje sześć obszarów kompeten- cji cyfrowych dla nauczycieli:

1. Planowanie i organizacja: Umiejętność projekto- wania i wdrażania lekcji z wykorzystaniem tech- nologii cyfrowych poprzez włączanie narzędzia i zasobów odpowiednio do potrzeb uczniów. 2. Wspieranie uczniów: Umiejętność dostosowy- wania procesu nauczania do indywidualnych potrzeb uczniów oraz rozwijanie ich kompe- tencji cyfrowych.

2 https://tiny.pl/g51jdrm4 (dostęp 5.10.2024). 3 https://tiny.pl/gg_y2x8v (dostęp 5.10.2024).

Made with FlippingBook - Online Brochure Maker