MERITUM 4 (75) 2024



59

Meritum 4 (75) 2024 Mazowiecki Kwartalnik Edukacyjny

Kiedy porażka staje się sukcesem AGNIESZKA BOROWIECKA ∞ JUSTYNA KAMIŃSKA Nauczyciele konsultanci Ośrodek Edukacji Informatycznej i Zastosowań Komputerów w Warszawie

Żadna ilość eksperymentów nigdy nie udowodni, że mam rację, ale pojedynczy eksperyment może udowodnić, że się mylę.

Albert Einstein

Ostatnio można zauważyć pewne niepokojące zja- wisko, dotyczące praktycznie każdego z nas, w tym także naszych uczniów. Coraz częściej od siebie i innych osób oczekujemy doskonałości. Nawet jeśli stawiane przed nami zadania przekraczają nasze możliwości fizyczne lub umysłowe, to zakładamy, że powinny być wykonane perfekcyjne, a jakikol- wiek błąd jest traktowany jak katastrofa. Prowadzi to często do sytuacji, w której kolejne próby roz- wiązania problemów kończą się niepowodzeniem i pogłębiają naszą frustrację. Wygórowane ocze- kiwania i nieumiejętność radzenia sobie z porażką skutkują pojawianiem się różnorodnych problemów psychicznych i mogą przyczynić się do powstania pokolenia ludzi „ułomnych”, nieodpornych na sytu- acje stresowe dnia codziennego. Jako nauczyciele zazwyczaj skupiamy się na sprawdzaniu poprawności odpowiedzi, co może prowadzić do wzmocnienia u uczniów lęku przed popełnianiem błędów. Tymczasem uznanie porażki za naturalny etap prowadzący do sukcesu sprzyja budowaniu odporności, kreatywności, rozwija- niu umiejętności krytycznego myślenia, a przede wszystkim dociekania naukowego.

Jednym ze sposobów radzenia sobie z tym proble- mem może być właściwe wykorzystanie ekspery- mentów w nauczaniu. Zwykle eksperyment kojarzy się z weryfikowaniem hipotezy, polegającym na badaniu próbek w laboratorium z wykorzystaniem odpowiednich przyrządów i odczynników che- micznych. Warto jednak zwrócić uwagę, że eks- perymenty dotyczą różnych dyscyplin i obszarów tematycznych, wiążą się z gromadzeniem danych i manipulowaniem zmiennymi, a także mogą być przeprowadzone w środowisku naturalnym – poza laboratorium. Celem różnych eksperymentów przeprowadza- nych w ramach programu nauczania jest głównie pogłębienie uczenia się oraz analiza sposobu, w jaki uczniowie myślą i rozwiązują problemy. Uczeń, przeprowadzając doświadczenie na lekcji, trzyma się ściśle instrukcji i oczekuje otrzymania konkret- nych rezultatów. Jeśli otrzyma inny wynik, to nie wie, jaka była tego przyczyna i co powinien zrobić. Zmiana podejścia do eksperymentowania może pozytywnie wpłynąć na wiedzę ucznia i rozwinąć jego umiejętności.

Made with FlippingBook - Online Brochure Maker