66
Meritum 4 (75) 2024 Mazowiecki Kwartalnik Edukacyjny
BARTŁOMIEJ KROWIAK
styl i kontekst dialogu. Do tej samej sekcji można również przejść, klikając w opcję AI Chat, znajdu- jącą się w menu na górze strony. Rozmowy te są dostępne w polskiej wersji językowej, co znacznie ułatwia korzystanie z platformy (ilustracja 2).
Ilustracja 2. Wymiana wiadomości z chatbotem
Na platformie dostępne są chatboty specjali- zujące się w różnych dziedzinach (ilustracja 3), od obliczeń matematycznych po tworzenie złożonych tekstów.
Ilustracja 4. Fragment wiersza wygenerowanego przez chatbota
Bardzo ciekawym aspektem platformy jest rów- nież możliwość prowadzenia interaktywnych roz-
mów z wirtualnymi odpowiednikami postaci ze świata literatury, sportu, ba- jek, gier, historii, polityki czy telewizji (ilustracja 5). Ta funkcjonalność osiągnięta została dzięki zastosowaniu zaawansowanych modeli językowych, które są trenowane na potężnych zbiorach danych teksto- wych. Poprzez analizę ogromnych ilości tekstów źródłowych związanych z kon- kretną postacią, modele te są w stanie nauczyć się jej charakterystycznego stylu językowego, zasobu wiedzy oraz sposobu wyrażania myśli. Dzięki temu podczas rozmowy chatbot jest w stanie generować odpowiedzi, które są spójne z osobowością symulowanej postaci. Przykładowo rozmowa z postacią histo- ryczną, taką jak Kleopatra, może umoż- liwić wgląd w jej hipotetyczny sposób
myślenia, system wartości oraz okres historyczny, w jakim żyła. Aktualnie większość dostępnych po- staci jest anglojęzyczna, co wynika z dostępności odpowiednich zbiorów danych treningowych.
Ilustracja 3. Dostępne style rozmowy
Można poprosić program o napisanie wiersza (ilustracja 4), opowiedzenie historii, wygenerowa- nie dowcipu, zaplanowanie podróży, a nawet ocenę filmu. Dla osób potrzebujących tłumaczeń dostępne są tryby specjalizujące się w przekładzie tekstów między różnymi językami.
Made with FlippingBook - Online Brochure Maker