MERITUM 4 (75) 2024



5

Meritum 4 (75) 2024 Mazowiecki Kwartalnik Edukacyjny

POLITYKA CYFROWEJ TRANSFORMACJI EDUKACJI • CZĘŚĆ I CYFROWA EUROPA – CYFROWA POLSKA – CYFROWA EDUKACJA

3. Tworzenie cyfrowych treści: Zdolność do projek- towania, tworzenia i udostępniania materiałów edukacyjnych w formie cyfrowej. 4. Ocena i ocenianie: Umiejętność wykorzystywa- nia technologii cyfrowych w celu oceny postę- pów uczniów oraz efektywnego monitorowania ich osiągnięć. 5. Współpraca międzysektorowa: Zdolność do współpracy z innymi nauczycielami, instytucjami edukacyjnymi, rodzicami oraz społecznością lokalną w celu rozwijania cyfrowej edukacji. 6. Rozwój zawodowy: Stałe doskonalenie włas- nych umiejętności cyfrowych poprzez uczestni- ctwo w szkoleniach i programach rozwojowych. DigCompEdu zapewnia nauczycielom systema- tyczne podejście do podnoszenia swoich kompe- tencji cyfrowych i rozwijania umiejętności cyfro- wych uczniów i studentów. Ramy zawierają również zestaw poziomów biegłości. W przypadku każdej kompetencji istnieje sześć różnych etapów, przez które może przejść edukacja cyfrowa nauczyciela. Narzędzie samooceny jest pomocne w określeniu indywidualnych potrzeb szkoleniowych i obszarów do przyszłego rozwoju.

Model składa się z pięciu obszarów kompetencji:

1. Informacje i dane: Umiejętność oceny, prze- twarzania i tworzenia informacji w środowisku cyfrowym oraz umiejętność efektywnego za- rządzania danymi. 2. Komunikacja i współpraca: Zdolność do efek- tywnej komunikacji, współpracy i udziału w spo- łeczeństwie cyfrowym, w tym korzystanie z róż- nych narzędzi komunikacji online. 3. Kreowanie treści: Umiejętność tworzenia, re- dagowania i publikowania treści w różnych for- mach mediów cyfrowych. 4. Bezpieczeństwo: Rozumienie zagrożeń zwią- zanych z korzystaniem z technologii cyfrowej i umiejętność podejmowania świadomych de- cyzji w celu ochrony siebie i innych w środo- wisku online. 5. Rozwiązywanie problemów: Umiejętność roz- wiązywania problemów w środowisku cyfrowym poprzez wykorzystanie technologii informacyj- no-komunikacyjnych.

„DROGA KU CYFROWEJ DEKADZIE”: UNIJNY PLAN CYFROWEJ TRANSFORMACJI EUROPY DO 2030 ROKU

RAMOWY MODEL KOMPETENCJI CYFROWYCH DLA OBYWATELI

Kolejnym kluczowym dokumentem europejskim jest Digital Competence Framework for Citizens – Ramowy Model Kompetencji Cyfrowych dla Oby- wateli. Opracowany przez Komisję Europejską model określa umiejętności, które obywatele krajów członkowskich UE powinni posiadać, aby efektyw- nie funkcjonować w społeczeństwie opartym na wiedzy i technologii cyfrowej.

Decyzją Parlamentu Europejskiego i Rady UE w gru- dniu 2022 roku został ustanowiony program poli- tyki „Droga ku cyfrowej dekadzie” do 2030 roku (DKCD) 4. Określa on kierunki rozwoju transformacji cyfrowej krajów Unii Europejskiej poprzez wyzna- czenie szeregu celów ogólnych i celów cyfrowych w czterech obszarach: umiejętności, infrastruktu- ry, cyfryzacji przedsiębiorstw i usług publicznych. Od stycznia 2023 roku program obowiązuje także w Polsce.

4 https://tiny.pl/2p92xgx2 (dostęp 5.10.2024).

Made with FlippingBook - Online Brochure Maker