MERITUM 4 (75) 2024



75

Meritum 4 (75) 2024 Mazowiecki Kwartalnik Edukacyjny

INSPIRUJĄCA MOC KONFERENCJI ONLINE I WEBINARIÓW W PROCESIE SAMODOSKONALENIA SIĘ WSPÓŁCZESNEGO NAUCZYCIELA

Tego dnia odbyła się także intersująca debata eks- percka „Smartfony w szkole – którędy droga?” mo- derowana przez Ewę Dziemidowicz. W debacie wzięli udział zarówno eksperci, jak i uczniowie: Jan Kozłowski, Zuzanna Gawlik, Olimpia Lipska, dr Sara Abrahamsson, prof. UAM dr hab. Jacek Pyżalski, Rafał Górski. Wiele badań ukazuje korzyści edukacyjne, jakie mogą przynieść smartfony, ale liczne podkreślają także zagrożenia, takie jak cyberprzemoc czy uza- leżnienia. Ważnym aspektem debaty była dyskusja, czy wykorzystanie smartfonów w szkole powinno być odgórnie regulowane przez państwo? Wiele krajów wprowadza bowiem takie regulacje, ale czy jest to podejście zasadne? Drugiego dnia konferencji wśród wielu intere- sujących tematów pojawiło się wystąpienie pana Łukasza Wojtasika z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę: „Najważniejsza dekada – jak dbać o cyfrowy dobro- stan dziecka w pierwszych latach jego życia?”. Pre- legent zaprezentował argumenty na rzecz koniecz- ności dbania o dobro dziecka w cyfrowym świecie już od pierwszych dni jego życia. Czy wiemy, co dzieje się z mózgiem młodego człowieka podczas nadmiernego używania tech- nologii? Między innymi pojawia się mniej połączeń między neuronami, natomiast jest wytwarzana ogromna ilość dopaminy. Ten neuroprzekaźnik bierze udział w działaniu systemu nagrody. Sytuacje, które sprawiają nam przyjemność, takie jak zabawa, jedzenie czy gry powodują wzrost aktywność neu- ronów dopaminowych. Zastrzyk dopaminy spowo- dowany korzystaniem w nadmiarze z sieci niestety może powodować uzależnienia.

Ilustracja 3. Przykładowe slajdy z prezentacji „Najważniejsza dekada – jak dbać o cyfrowy dobrostan dziecka w pierwszych latach jego życia”

Ten wykład dostarczył mi wielu inspiracji do wykorzystania podczas moich zajęć, np. godzin wychowawczych. Zwróciłam uwagę na profilak- tyczny projekt dla szkół „Dopamina”, którego celem jest wspieranie młodzieży w świadomym korzy- staniu z mediów społecznościowych. W ramach tej inicjatywy powstał film oraz scenariusze zajęć dostępne na stronie projektu. Film daje nam jasny przekaz „żebyśmy to my kontrolowali technologię, a nie technologia nas”. Pierwszy scenariusz zajęć oraz prezentacja wprowadzają w tematykę filmu „Dopamina”, zaś drugi wraz z prezentacją multime- dialną zaprasza do rozmowy na temat relacji. Jest to bardzo wartościowy materiał, już nawet zdążyłam ze swoimi uczniami przeprowadzić lekcje.

Ilustracja 4. Kod QR do strony projektu „Dopamina”

Made with FlippingBook - Online Brochure Maker