MERITUM 4 (75) 2024

78

Meritum 4 (75) 2024 Mazowiecki Kwartalnik Edukacyjny 

RENATA SIDORUK-SOŁODUCHA

W drugim dniu webinariów urzekło mnie wystą- pienie pani Natalii Wójcickiej z NASK-PIB na temat „Jak przeciwdziałać bullyingowi i cyberbullyingowi w szkole i klasie?”. Prelegentka podkreśliła rolę pro- filaktyki opartej na budowaniu zaufania, wspólnoty między uczniami, na wzbudzaniu empatii u mło- dych ludzi. Poleciła Cyberlekcje 3.0 – bazę mate- riałów dla szkół podstawowych oraz ponadpod- stawowych, obejmującą zakresem tematycznym m.in. bezpieczeństwo oraz prywatność w interne- cie, relacje oraz wizerunek w internecie, zagrożenia w sieci, poszanowanie praw autorskich oraz dobro- stan psychiczny. Można tam znaleźć scenariusze zajęć lekcyjnych przystosowane do metodologii PBL (ang. Problem-Based Learning ). Jest to nauczanie oparte na rozwiązywaniu problemów, stawia przed uczniami wyzwanie, aby aktywnie uczestniczyli w procesie uczenia się, a nie biernie „otrzymywali” informacje.

Ilustracja 9. Kod QR do materiałów IMPACT

Uczenie się przez całe życie ( lifelong learning ) zakłada ciągły rozwój wiedzy i umiejętności. W pracy nauczyciela jest to nieuniknione, a wręcz niezbędne, natomiast samokształcenie online znacznie ułatwia proces doskonalenia się przez całe życie w sektorze edukacyjnym. Zachęcam wszystkich nauczycieli, aby korzystali z bardzo bogatej oferty konferencji, webinariów dostępnych online. Dzięki udziałowi w takich spot- kaniach można poznać najnowsze trendy w eduka- cji, zyskać nowe pomysły do wykorzystania w pracy dydaktycznej, rozwijać kompetencje w różnych obszarach, takich jak technologie czy metodyka nauczania. ∞

Ilustracja 8. Kod QR do Cyberlekcji 3.0

Drugą poleconą inicjatywą jest IMPACT (Inter- dyscyplinarny Model Przeciwdziałania Agresji i Cyberprzemocy Technologicznej) – program profilaktyczny dla szkół, którego celem jest zapo- bieganie zjawisku cyberprzemocy wśród młodzieży. Na stronie projektu 5 znajdują się scenariusze lekcji z obudową medialną jak: filmy, prezentacje mul- timedialne, aplikacje internetowe. Znajdziemy tu także podręcznik o cyberprzemocy oraz platformę online, dzięki której nauczyciele mogą zrealizo- wać lekcję na temat prywatności i bezpieczeństwa w sieci, a nawet program Niszczarka, który przyda się w czasie lekcji z wykorzystaniem platformy edukacyjnej.

5

https://impact.fdds.pl

Made with FlippingBook - Online Brochure Maker