Forklaringsnoter
For alle viste afstemninger gælder, at alle afstemningsposter skal vises og beskrives hver for sig. Hvis der eksempelvis er forskel i anvendt regnskabspraksis for henholdsvis indreg- ning af omsætning og måling af materielle aktiver, skal den beløbsmæssige effekt vises hver for sig. Vi har her valgt at præsentere separate tabeller med afstemninger. Afstemningerne kunne alternativt vises ved at indsætte kolonner i selve segmentoversigten eventuelt med tilhø- rende forklaringer til afstemningsposterne i en fodnote.
IFRS 8.28
1.
IFRS 8.27, 28
2.
Der skal foretages afstemning af:
Omsætning.
►
► Det anvendte resultatmål skal afstemmes til koncernens samlede resultat før skat og ophørte aktiviteter (hvis der i ledelsesrapporteringen anvendes et resultatbegreb, der er efter skat, kan der afstemmes til resultat efter skat). ► Aktiver (hvis den øverste operationelle ledelse regelmæssigt modtager informatio- nen). ► Forpligtelser (hvis den øverste operationelle ledelse regelmæssigt modtager informati- onen). ► Enhver anden post, der er fundet væsentlig og rapporteret selvstændigt i segmentno- ten.
Hvis det ikke fremgår direkte af de viste afstemninger, skal der yderligere redegøres for:
► Forskelle i det resultatmål, der bruges i segmentrapporteringen og resultat før skat, som det fremgår af resultatopgørelsen henholdsvis totalindkomstopgørelsen. ► Forskelle i målet for aktivsummen, der bruges i segmentrapporteringen og de samlede aktiver, som de fremgår af den samlede balance. ► Forskelle i det mål for forpligtelser, der bruges i segmentrapportering og de samlede forpligtelser. Udgangspunktet for alle afstemninger er, at summen af alle segmenter efter visning af de enkelte afstemningsposter skal stemme med totalen for koncernen. Der skal således ikke foretages afstemning pr. segment.
IFRS 8.16
3.
Er der andre driftssegmenter end de rapporteringspligtige segmenter, skal de vises i en "alle andre segmenter"-post separat fra andre afstemningsposter.
Standarden kræver separat afstemning og beskrivelse af alle "andre væsentlige poster" for de rapporteringspligtige segmenter. Andre væsentlige poster er ikke nærmere defineret og skal således udvælges individuelt for den enkelte virksomhed.
IFRS 8.28(e)
4.
136 | Illustrativ IFRS-årsrapport 2025 | EY
Made with FlippingBook - Share PDF online