Ledelsesberetning
Regnskabsberetning
Balance
Goodwill og andre immaterielle aktiver
Den regnskabsmæssige værdi af immaterielle aktiver på 66.158 t.kr. er trods nedskrivningen på good- will på 13.000 t.kr. (omtalt i note 20) forøget med 30.594 t.kr., hvilket i al væsentlighed kan henføres til goodwill og tilgang af patenter, licenser og udviklingsprojekter ved køb af ny dattervirksomhed. Sel- skabets patenter vedrører i al væsentlighed varmeanlæg til den kemiske industri. Det væsentligste pa- tent udløber i 2028. I 2025 er der samlet afholdt forsknings- og udviklingsomkostninger for i alt 10.650 t.kr., hvoraf 5.437 t.kr. er indregnet som en del af kostprisen på immaterielle aktiver. Udviklingsomkostningerne af- skrives fra det tidspunkt, hvor systemerne er færdigudviklede og klar til produktion og salg. Afskriv- ningsperioden er 3-5 år, afhængig af hvornår produkterne forventes afløst af ny teknologi.
Materielle aktiver, investeringsejendomme og leasingaktiver
Materielle aktiver udgør 858.333 t.kr. (2024: 734.891 t.kr.), investeringsejendomme udgør 10.911 t.kr. (2024: 0 t.kr.) og indregnede leasingaktiver udgør 140.377 t.kr. (2024: 136.536 t.kr.). Forøgelsen af materielle aktiver kan primært henføres til nye investeringer i materielle aktiver, virksom- hedsopkøbet og til Ventilation Tyskland GmbH's investeringer i ejendom og produktionsudstyr, efter sel- skabet i 2024 fik eksproprieret sin ejendom. I 2025 har en domicilejendom i Tyskland efter en ombygning ændret karakter til en investeringsejen- dom. Ejendommen videreudlejes på en 10-årig lejekontrakt med en lejer for hovedparten af ejendom- men. Koncernen har 1. oktober 2025 indviet det nye hovedsæde i Handelsby. Byggeriet, der har strakt sig over 18 måneder, omfatter i alt 19.800 m 2 fordelt på administration, udviklingsfaciliteter og produk- tion. Den samlede kostpris for hovedsædet udgør 300 mio. kr. inkl. låneomkostninger. Det resterende igangværende byggeri opført under materielle aktiver vedrører primært udviklingsfaciliteterne. Disse forventes at være klar til ibrugtagning i 2026.
Andre langfristede aktiver
Den regnskabsmæssige værdi af kapitalandele i associerede virksomheder på i alt 29.498 t.kr. (2024: 20.400 t.kr.) er steget som følge af tilkøb af aktier i Værkstedet A/S og en stigning i regnskabsmæssig indre værdi på allerede ejede kapitalandele. Dagsværdien af koncernens andel af Maskinfabrikken A/S, som er børsnoteret, overstiger den regnskabsmæssige værdi med 1.020 t.kr.
Varebeholdninger
De samlede varebeholdninger er forøget med 39.220 t.kr. til 89.314 t.kr. (2024: 50.094 t.kr.), sva- rende til en stigning på 78 %. Stigningen kan i al væsentlighed henføres til en stor lagerbeholdning hos den tilkøbte dattervirksomhed Varmeselskab 2 A/S. Lagerbeholdningen vil blive nedbragt i 2026 ved en tilpasning af produktionen.
Tilgodehavender og entreprisekontrakter
Tilgodehavender og entreprisekontrakter (netto) udgør henholdsvis 139.958 t.kr. (2024: 114.331 t.kr.) og 2.297 t.kr. (2024: 4.511 t.kr.). Stigningen i tilgodehavender skyldes primært effekten af købet af Varmeselskab 2 A/S. Koncernen har igen i 2025 realiseret relativt beskedne tab på tilgodehavender, hvilket bl.a. skyldes kundesammensæt- ningen og en stram kreditpolitik. Dog har koncernen identificeret en forøget kreditrisiko på kunder i Po- len og Mellemøsten. Aktiviteten i disse regioner er dog fortsat beskeden. Faldet i nettoværdien af entre- prisekontrakter er opnået trods en øget omsætning på varmeanlæg og skyldes bl.a. salg af projekter med en ændret betalingsprofil.
EY | Illustrativ IFRS-årsrapport 2025 | 35
Made with FlippingBook - Share PDF online