Indsigt i årsregnskabsloven 2024/25 - 11. udgave

Årsregnskabsloven med lovbemærkninger

Forslagets nr. 7 gennemfører sidste del af direktivets artikel 8, stk. 4, litra c. Bestemmelsen skal gennemføres, da dette er et krav, når artikel 8, stk. 1, er gennemført ved § 37, stk. 1.

Det foreslås, at ændringerne til § 37, stk. 3, skal gælde for virksomheder omfattet af regnskabsklasse B, C og D.

Ifølge de gældende bestemmelser i § 22, stk. 1, § 78, stk. 1, og § 102, stk. 1, gælder lovens § 37 for virksomheder omfattet af regnskabsklasse B, C og D. Der er derfor ikke behov for at ændre disse bestemmelser som følge af for- slaget.

De hidtil gældende bemærkninger til § 37, stk. 3, nr. 4, erstattes af ovenstående bemærkninger.

Ændret ved lov nr. 738 af 1. juni 2015 I § 37 indsættes som stk. 4 og 5:

»Stk. 4. Uanset stk. 1-3 kan virksomheden undlade at måle kapitalandele, som ikke er optaget til handel på et aktivt marked, til dagsværdi. Stk. 5. Uanset stk. 1-4 kan virksomheden indregne og måle finansielle aktiver og forpligtelser i overensstem- melse med de internationale regnskabsstandarder, der er vedtaget af Kommissionen i overensstemmelse med Eu- ropa-Parlamentets og Rådets forordning (EF) Nr. 1606/2002 af 19. juli 2002 om anvendelse af internationale regn- skabsstandarder, samt efterfølgende ændringer, som vedtages af Kommissionen i overensstemmelse med den nævnte forordning. Anvender virksomheden denne mulighed, skal der gives de oplysninger om finansielle aktiver og forpligtelser, som er krævet i de nævnte standarder.«

Lovbemærkninger Det foreslås, at der i årsregnskabslovens § 37 indsættes to nye bestemmelser som stk. 4 og 5.

Det foreslås, at der i den nye § 37, stk. 4, indføres en mulighed for, at virksomhederne uanset stk. 1-3 kan undlade at måle kapitalandele, som ikke er optaget til handel på et aktivt marked, til dagsværdi. Disse kapitalandele vil i stedet kunne måles til kostpris. Et aktivt marked defineres i forslagets § 1, nr. 178, som et marked, hvor transaktioner med aktivet eller forpligtelsen finder sted med tilstrækkelig hyppighed og i et tilstrækkeligt omfang til løbende at give prisfastsættelsesoplysninger. Ændringen foreslås, fordi virksomhederne derved kan undlade at dokumentere, hvorfor der ikke kan opgøres en pålidelig dagsværdi på kapitalandelene, så disse i stedet kan måles til kostpris. Dette vil være en betydelig lettelse for mange virksomheder, som i dag ejer kapitalandele, der ikke er optaget til handel på et aktivt marked. I praksis indregnes disse kapitalandele allerede i dag normalt til kostpris, da det er meget svært, for ikke at sige umuligt, at opgøre en pålidelig dagsværdi. Der kan fx være tale om kapitalandele i en nystartet virksomhed, hvor det er meget svært at vurdere virksomhedens forventede økonomiske udvikling og vurdere, hvad en uafhængig køber vil være villig til at betale for kapitalandelene.

Hvis det ikke er muligt at beregne en pålidelig dagsværdi, kræver direktivets artikel 8, stk. 7, at kapitalandelene skal indregnes til kostpris. Artikel 8, stk. 7, er gennemført ved § 37, stk. 1, 2.-5. pkt.

Det foreslås desuden, at der i den nye § 37, stk. 5, indsættes en bestemmelse om, at virksomheden i stedet for at følge bestemmelserne i stk. 1-4 kan vælge at anvende de internationale regnskabsstandarder IFRS, som godkendt af EU, for så vidt angår indregning og måling af finansielle aktiver og forpligtelser. Finansielle aktiver og forpligtelser omfatter ligeledes afledte finansielle instrumenter.

EY | Indsigt i årsregnskabsloven 2024/25 | 1039

Made with FlippingBook. PDF to flipbook with ease