Årsregnskabsloven med lovbemærkninger
2) den pågældende datter- eller associerede virksomheds regnskab indgår ved konsolidering i virksomhedens kon- cernregnskab eller 3) virksomheden indregner kapitalandelene i den pågældende datter- eller associerede virksomhed til dennes regn- skabsmæssige indre værdi. Stk. 4. Oplysningerne i stk. 1 kan udelades, hvis de kan volde betydelig skade for virksomheden selv eller de i stk. 1 omhandlede virksomheder. Udeladelse af oplysninger af denne grund skal nævnes.
Lovbemærkninger Forslaget viderefører med sproglige tilretninger gældende lovs §§ 43 og 43 a, herunder muligheden for at udelade visse oplysninger med henvisning til betydelig skade for virksomheden selv eller de omhandlede virksomheder. Dog fjernes muligheden i gældende lovs § 43, stk. 3, for at undlade visse oplysninger, når virksomheden udarbejder koncernregnskab. Bestemmelsen retter sig kun mod rapporterende virksomheder, der deltager i en anden virksomhed som interessent eller komplementar, eller som har en eller flere dattervirksomheder eller associerede virksomheder, uanset hvilken retsform disse antager.
Stk. 1 kræver oplysninger om navn, hjemsted og retsform for hver enkelt af disse virksomheder.
For hver dattervirksomhed og associeret virksomhed skal der i henhold til stk. 2 også gives oplysning om den pro- centvise andel af den pågældende virksomheds egenkapital, som den rapporterende virksomhed ejer, samt størrel- sen af den pågældende virksomheds egenkapital og regnskabsmæssige resultat ifølge den senest godkendte årsrap- port. I henhold til stk. 3 kan oplysninger om størrelsen af egenkapital og resultat udelades, hvis virksomheden ejer mindre end 50 procent af egenkapitalen i den pågældende dattervirksomhed eller associerede virksomhed og denne ikke er forpligtet til at offentliggøre årsrapport. Oplysningerne kan derfor udelades, hvis virksomheden fx ejer 49 procent af egenkapitalen i et dansk interessentskab, hvor en fysisk person er medinteressent, da interessentskabet i så fald ikke er forpligtet til at aflægge årsrapport. I dag kan oplysningerne om dattervirksomheders og associerede virksomheders egenkapital og resultat udelades, hvis de pågældende virksomheder indgår i den rapporterende virksomheds regnskab til indre værdi eller dets kon- cernregnskab ved fuld konsolidering. Imidlertid taber regnskabsbruger derved muligheden for nærmere at analysere de enkelte dele af koncernen, fordi oplysningerne er nødvendige som indgangsvinkel til analyserne. Det er derfor fundet rigtigst at kræve oplysningerne om egenkapital og resultat, selvom dattervirksomheden eller den associerede virksomhed indregnes til indre værdi eller indgår i koncernregnskabet.
I stk. 4 videreføres muligheden for at udelade oplysningerne, hvis disse kan volde virksomheden betydelig skade. Anvendes muligheden, kræves oplysning om grundlaget for udeladelsen.
Lovbemærkninger til ændringsforslag Det er fundet mest hensigtsmæssigt i lovforslagets stk. 3 at bibeholde de som nr. 2 og 3 indføjede undtagelser fra det hidtidige regelsæt for oplysningerne om egenkapital og resultater. Undtagelserne forudsætter, at de omhand- lede datter- og associerede virksomheders regnskaber indgår i den regnskabsaflæggende virksomheds koncernregn- skab eller i en indregning til regnskabsmæssig indre værdi (equity). Det sidste kan også være aktuelt for enkeltvirk- somheder uden en underlagt koncern. Her er især oplysninger om koncernens hovedaktiviteter fordelt på de væ- sentlige aktiviteter og geografiske markeder ofte af større betydning for regnskabsbrugerne. Der henvises om disse begreber til lovforslagets § 65.
1150 | Indsigt i årsregnskabsloven 2024/25 | EY
Made with FlippingBook. PDF to flipbook with ease