Årsregnskabsloven med lovbemærkninger
Følgende er eksempler på regnskabsmæssige skøn: • Størrelsen af forventede tab på tilgodehavender • Størrelsen af nettorealisationsværdien for varebeholdninger • Forventet brugstid og dermed afskrivningsperiode for immaterielle og materielle anlægsaktiver • Afskrivningsmetode • Størrelsen af omkostninger til garantireklamationer på solgte varer • Størrelsen af en pensionsforpligtelse Et eksempel på en ændring af regnskabsmæssigt skøn, som kan medføre, at der skal gives oplysninger herom, er en ændring i forventede tab på tilgodehavender. Forventningen kan ændres i såvel positiv som negativ retning, og det har ingen betydning for oplysningskravet, om ændringen medfører en indtægt eller en omkostning.
Det foreslås, at den nye affattelse af § 95 skal gælde for virksomheder omfattet af regnskabsklasse C og D.
Ifølge de gældende bestemmelser i lovens § 78, stk. 1, og § 102, stk. 1, gælder lovens § 95 for regnskabsklasse C og D. Der er derfor ikke behov for at ændre disse bestemmelser som følge af forslaget.
De hidtil gældende bemærkninger til § 95 erstattes af ovenstående bemærkninger.
Gældende bestemmelse § 95 a. Virksomheden skal oplyse om ledelsens forslag til beslutning om anvendelse af virksomhedens overskud eller dækning af underskud. Ledelsens forslag til udbytte skal fremgå som en særlig post i egenkapitalen under »Overført overskud eller underskud«, jf. bilag 2, skema 1 eller 2. Stk. 2. Er der foretaget udlodning af ekstraordinært udbytte i regnskabsåret, skal dette oplyses. Er der foretaget udlodning af ekstraordinært udbytte efter regnskabsårets udløb, skal dette ligeledes oplyses. Stk. 3. Afgivelsen af oplysningerne efter stk. 1 og 2 fritager virksomheden for at give de i § 31 krævede oplys- ninger.
Ændret ved lov nr. 738 af 1. juni 2015 Efter § 95 indsættes:
»§ 95 a. Virksomheden skal oplyse om ledelsens forslag til beslutning om anvendelse af virksomhedens overskud eller dækning af underskud. Ledelsens forslag til udbytte skal fremgå som en særlig post i egenkapitalen under »Overført overskud eller underskud«, jf. bilag 2, skema 1 eller 2. Stk. 2. Er der foretaget udlodning af ekstraordinært udbytte i regnskabsåret, skal dette oplyses. Er der foretaget udlodning af ekstraordinært udbytte efter regnskabsårets udløb, skal dette ligeledes oplyses. Stk. 3. Afgivelsen af oplysningerne efter stk. 1 og 2 fritager virksomheden for at give de i § 31 krævede oplys- ninger.« Lovbemærkninger Efter den gældende § 31 skal ledelsens forslag til beslutning om anvendelse af virksomhedens overskud eller dæk- ning af underskud placeres i tilknytning til resultatopgørelsen. I forslagets § 1, nr. 43, foreslås det, at § 31 affattes på ny, idet kravet om, at ledelsens forslag til beslutning om anvendelse af virksomhedens overskud eller dækning af underskud placeres i tilknytning til resultatopgørelsen, op- retholdes i den nye affattelse af § 31.
Det foreslås, at der indsættes en ny bestemmelse som § 95 a i årsregnskabsloven.
Den nye § 95 a, stk. 1, gennemfører det nye regnskabsdirektivs artikel 17, stk. 1, litra o, hvorefter der som noget
EY | Indsigt i årsregnskabsloven 2024/25 | 1223
Made with FlippingBook. PDF to flipbook with ease