Indsigt i årsregnskabsloven 2024/25 - 11. udgave

Årsregnskabsloven med lovbemærkninger

og anparter i det rapporterende selskab, der besiddes af dette selskabs dattervirksomheder — såkaldt cross-holding. Der er således ikke tale om selskabets egne aktier eller anparter, men om dattervirksomhedernes besiddelse af aktier eller anparter i moderselskabet, der på koncernniveau svarer til egne aktier eller anparter, og dermed på koncernni- veau reelt svarer til en skjult kapitalnedsættelse. I aktieselskabslovens § 48 omfatter restriktionerne også dattersel- skabers besiddelse af aktier i moderselskabet.

Forslaget kræver, at der i modervirksomhedens årsrapport gives samme oplysninger, som hvis der havde været tale om egne aktier eller anparter. Der henvises til forslagets § 76 for en nærmere beskrivelse af de krævede oplysninger.

Ændret ved lov nr. 738 af 1. juni 2015 I § 98 ændres »§ 76« til: »§ 77«.

Lovbemærkninger Den gældende § 98 om oplysning om kapitalandele, der besiddes af virksomheden selv, indeholder en henvisning til den gældende bestemmelse i § 76.

Det foreslås, at § 98 ændres således, at henvisningen ændres til § 77, således som § 77 er affattet i forslagets § 1, nr. 98.

Den foreslåede ændring af § 98 er en konsekvens af, at den gældende § 76 foreslås ophævet i forslagets § 1, nr. 97, idet de hidtidige krav i § 76 foreslås indsat i den nye affattelse af § 77 i forslagets § 1, nr. 98.

Gældende bestemmelse § 98 a. Virksomhedens personaleomkostninger skal specificeres i lønninger, pensioner og andre omkostninger til social sikring, medmindre dette fremgår af resultatopgørelsen. § 98 b. Virksomheden skal angive det samlede vederlag m.v. for regnskabsåret til nuværende og forhenværende medlemmer af ledelsen for deres funktion fordelt på hvert ledelsesorgan samt, hvor der ikke er udpeget et ledelses- organ, for ejerne. Desuden skal virksomheden angive de samlede forpligtelser til at yde pension til de nævnte. Er der fastsat særlige incitamentsprogrammer for medlemmer af ledelsen, skal det oplyses, hvilken kategori af ledelses- medlemmer programmet gælder for, hvilke ydelser programmet omfatter, og hvad der er nødvendigt for at kunne vurdere værdien heraf. Stk. 2. De tilsvarende oplysninger og beløb for det foregående regnskabsår skal angives. Stk. 3. Hvis oplysninger efter stk. 1 vil føre til, at der vises beløb for et enkelt medlem af en ledelseskategori, kan beløbene i stedet 1) angives samlet for to kategorier eller 2) udelades, hvis kun én kategori modtager vederlag m.v., pension eller særligt incitamentsprogram.

Ændret ved lov nr. 99 af 18. februar 2004 Efter § 98 indsættes:

»§ 98 a. Virksomhedens personaleomkostninger skal specificeres i lønninger, pensioner og andre omkostninger til social sikring, medmindre dette fremgår af resultatopgørelsen. De tilsvarende oplysninger og beløb for det foregå- ende regnskabsår skal angives.

1234 | Indsigt i årsregnskabsloven 2024/25 | EY

Made with FlippingBook. PDF to flipbook with ease