Årsregnskabsloven med lovbemærkninger
Den aktuelle definition af nærtstående parter i IAS 24 er detaljeret og indeholder på nogle punkter også en udvidelse i forhold til den tidligere definition. Eksempelvis omtales også specifikt nøglepersoner i ledelsen, nærtstående fami- liemedlemmer og pensionsordninger for virksomhedens ansatte. Efter den foreslåede bestemmelse i § 98 c, stk. 3, kan en virksomhed undlade at give oplysninger om transaktioner, som ikke er indgået på normale markedsvilkår, hvis transaktionerne er indgået imellem virksomheden og en eller flere af dens helejede dattervirksomheder. Det er således oplysninger om transaktioner mellem virksomheden og dens helejede dattervirksomheder nedad i en koncern, der kan undlades. Efter det foreslåede stk. 4 kan en virksomhed vælge at gruppere oplysninger om nærtstående parter efter deres karakter, medmindre særskilte oplysninger er nødvendige for at forstå virkningerne af transaktionerne med nært- stående parter for virksomhedens finansielle stilling. Dette er i overensstemmelse med IAS 24, hvoraf det fremgår, at ensartede poster normalt sammenlægges ved oplysning, medmindre separat oplysning er nødvendig for en for- ståelse af virkningen af transaktionerne mellem nærtstående parter på virksomhedens årsregnskab.
Det nuværende stk. 3 i § 98 c bliver herefter stk. 5.
Ændret ved lov nr. 712 af 25. juni 2014 I § 98 c indsættes som stk. 6:
»Stk. 6. Stk. 1 og 3-5 finder ikke anvendelse på fonde, som er omfattet af lov om erhvervsdrivende fonde.«
Lovbemærkninger Erhvervsdrivende fonde vil blive omfattet af nye regler om oplysninger om transaktioner med nærtstående parter i overensstemmelse med IAS 24, jf. forslaget til nye bestemmelser i årsregnskabslovens § 69, stk. 3, jf. § 134, nr. 2. Fondene skal derfor ikke tillige være omfattet af de almindelige krav i årsregnskabslovens § 98 c, stk. 1 og 3-5.
§ 98 c, stk. 2, som omhandler selve definitionen af nærtstående parter, finder fortsat anvendelse, jf. også henvis- ningen hertil i § 69, stk. 3.
Ændret ved lov nr. 738 af 1. juni 2015 § 98 c, stk. 1, affattes således:
»Har der fundet transaktioner sted mellem virksomheden og dens nærtstående parter, jf. stk. 2, skal virksomheden oplyse om arten af forholdet mellem virksomheden og de nærtstående parter og give de oplysninger om transaktio- ner og mellemværender, der er nødvendige for en forståelse af forholdets mulige påvirkning af årsregnskabet. Op- lysningerne skal som minimum omfatte
1) transaktionernes art og beløbsmæssige størrelse, 2) den beløbsmæssige størrelse af mellemværender samt betingelser for disse, 3) årets nedskrivninger af tilgodehavender fra nærtstående parter og 4) den akkumulerede nedskrivning på eksisterende tilgodehavender.«
I § 98 c indsættes som stk. 7:
»Stk. 7. Oplysningerne efter stk. 1 kan begrænses til at omfatte transaktioner, som ikke er gennemført på nor- male markedsvilkår. Anvendelse af 1. pkt. skal oplyses.«
1240 | Indsigt i årsregnskabsloven 2024/25 | EY
Made with FlippingBook. PDF to flipbook with ease