Kapitel 19 Kapitalandele i andre virksomheder
I selskabsregnskabet vælger investor efterfølgende at måle kapitalandele i associerede virksom- heder efter indre værdis metode. Efter indre værdis metode, skal der foretages en købesumsal- lokering af kostprisen, herunder opgøres en eventuel goodwill. 14B14B Køb af yderligere kapitalandele under betydelig indflydelse Der erhverves yderligere 25 % kapitalandele i Selskab X den 31. oktober til 750. Erhvervelsen medfører, at selskabets kapitalandele i Selskab X forøges fra 20 % til 45 %. Kapitalandelene an- ses fortsat for at være en associeret virksomhed. Merværdierne af de yderligere erhvervede 25 % skal måles på grundlag af dagsværdien pr. 31. oktober. Opgørelse af goodwill og nettoaktiver for begge erhvervelser er illustreret nedenfor. Nettoakti- verne opgøres til dagsværdier, hvor merværdierne i forhold til eksemplet ikke er fordelt yderli- gere.
Køb 1. oktober
Køb 31. oktober
I alt
Ejerandel Kostpris
20 % 500
25 % 750
45 %
1.250
Kostprisen fordeler sig således Andel af nettoaktiver til dagsværdi
400 100
600 150
1.000
Goodwill
250
Andel af nettoaktiver beregnes som den procentvise erhvervelse af kapitalandelene i forhold til dagsværdien af nettoaktiverne på tidspunktet for erhvervelsen.
15B15B Køb af yderligere kapitalandele, hvor der opnås bestemmende indflydelse 1. december erhverves yderligere 30 % kapitalandele i Selskab X, og der rådes derefter over 75 % af kapitalandelene og stemmerne, og der opnås derved bestemmende indflydelse. Opnåelse af bestemmende indflydelse betyder, at de regnskabsmæssige krav til virksomhedssammenslut- ninger, jf. kapitel 10 Virksomhedssammenslutninger , finder anvendelse i relation til koncern- regnskabet, og Selskab X skal derefter konsolideres i koncernregnskabet. I forhold til måling af kapitalandele i selskabsregnskabet efter indre værdis metode (ved valg af målemetoden) anvendes en kostprisbaseret tilgang, og ikke, i lighed med hvad der er gældende i koncernregnskabet og virksomhedssammenslutningen, en genmåling af de hidtidigt erhvervede kapitalandele til dagsværdi. Efter en kostprisbaseret tilgang fortsætter metoden som trinvise erhvervelser af kapitalandele.
Tidligere erhvervede kapitalandele
Køb 1. december
I alt
Ejerandel Kostpris
45 %
30 %
75 %
1.250
1.250
2.500
Kostprisen fordeler sig således Andel af nettoaktiver til dagsværdi
1.000
990 260
1.990
Goodwill
250
510
16B16B Køb af minoritetsinteresser Den regnskabsmæssige behandling af erhvervelsen af de sidste 25 % pr. 31. december anses i koncernmæssig sammenhæng, og dermed under konsolideringsmetodens regler, som et køb af minoritetsinteresser. Køb og salg af minoritetsinteresser, hvor den overtagende virksomhed bi- beholder bestemmende indflydelse såvel før som efter transaktionen, er i koncernregnskabet en transaktion mellem majoritetsejere og minoritetsejere, der indregnes direkte i egenkapitalen.
EY | Indsigt i årsregnskabsloven 2024/25 | 361
Made with FlippingBook. PDF to flipbook with ease