Årsregnskabsloven med lovbemærkninger
Forslaget skal ses i sammenhæng med, at lovforslagets § 36, nr. 13 og 14, hvorefter der foreslås en nyaffattelse af § 135 a, og den gældende § 135 a foreslås videreført i § 135 b. Ændringerne fra den gældende § 135 a til forslagets § 135 b har ingen betydningen for anvendelsen af den bestemmelse, der konsekvensrettes i. Der henvises til be- mærkningerne til lovforslagets § 36, nr. 13 og 14.
Ændret ved lov nr. 480 af 22. maj 2024 § 22, stk. 1, 2. pkt., affattes således:
»Er der afgivet en revisionspåtegning eller anden erklæring til årsrapporten, jf. §§ 135, 135 b og 135 c, skal revisi- onspåtegningen og erklæringen indgå i årsrapporten.«
Lovbemærkninger Det fremgår af den gældende bestemmelse i årsregnskabslovens § 22, stk. 1, 2. pkt., at har en godkendt revisor afgivet en revisionspåtegning eller anden erklæring til årsrapporten, jf. §§ 135 og 135 b, skal revisionspåtegningen og erklæringen indgå i årsrapporten.
Det foreslås at nyaffatte § 22, stk. 1, 2. pkt., så hvis der er afgivet en revisionspåtegning eller anden erklæring til årsrapporten, jf. § 135, §§ 135 b og 135 c, skal revisionspåtegningen og erklæringen indgå i årsrapporten.
Forslaget har baggrund i forslaget til ny § 135 c, jf. lovforslagets § 1, nr. 40, hvorefter virksomheder, der har pligt til at udarbejde en bæredygtighedsrapportering efter § 99 a, vil skulle lade bæredygtighedsrapporteringen forsyne med en erklæring om bæredygtighedsrapportering afgivet af en revisor, der efter revisorloven er godkendt til at afgive erklæringer om bæredygtighedsrapportering, jf. lovforslagets § 2, nr. 5. Den foreslåede bestemmelse vil videreføre kravet om, at revisionspåtegninger og andre erklæringer til årsrapporten afgivet af en godkendt revisor, jf. årsregnskabs lovens § 135 og 135 b, skal indgå i årsrapporten. Derudover vil bestemmelsen medføre, at vælger en virksomhed frivilligt at udarbejde en bæredygtighedsrapportering og frivilligt vælger at få bæredygtighedsrapporteringen forsynet med en erklæring om bæredygtighedsrapportering, vil erklæ- ringen skulle indgå i årsrapporten.
Undtagelse for mikrovirksomheder
Gældende bestemmelse § 22 a. Mikrovirksomheder kan anvende undtagelserne i § 22 b, jf. dog stk. 3. Ved mikrovirksomheder forstås meget små virksomheder omfattet af regnskabsklasse B, der i 2 på hinanden følgende regnskabsår på balancetidspunktet ikke overskrider to af følgende størrelser: 1) En balancesum på 3.500.000 kr. 2) En nettoomsætning på 7 mio. kr. 3) Et gennemsnitligt antal heltidsbeskæftigede i løbet af regnskabsåret på 10. Stk. 2. Ved beregning af størrelsesgrænserne i stk. 1 finder § 7, stk. 3 og 4, tilsvarende anvendelse. Stk. 3. Uanset at størrelsesgrænserne i stk. 1 er opfyldt, kan undtagelserne i § 22 b ikke anvendes af følgende virksomheder: 1) Virksomheder, der besidder kapitalinteresser i andre virksomheder, og som udøver betydelig indflydelse på en eller flere af disse virksomheders driftsmæssige og finansielle ledelse. 2) Virksomheder, som udelukkende beskæftiger sig med at anbringe deres midler i værdipapirer og fast ejendom eller i andre aktiver alene med det formål at fordele investeringsrisikoen og lade deres selskabsdeltagere drage økonomisk fordel af resultaterne af forvaltningen af deres aktiver. 3) Virksomheder, der er forbundet med virksomheder omfattet af nr. 2, som har fast kapital, såfremt de forbundne virksomheder alene har til formål at erhverve fuldt indbetalte kapitalandele, der er udstedt af disse investerings- virksomheder.
988 | Indsigt i årsregnskabsloven 2024/25 | EY
Made with FlippingBook. PDF to flipbook with ease