Årsregnskabsloven med lovbemærkninger
nyaffattet, jf. lovforslagets § 1, nr. 45.
§ 99, stk. 1, nr. 8-10 bliver herefter nr. 7-9.
Ændret ved lov nr. 1716 af 27. december 2018 § 99, stk. 2, affattes således:
»Stk. 2. Er det væsentligt for at vurdere virksomhedens aktiver, forpligtelser, finansielle stilling og resultat, skal ledelsesberetningen i forhold til virksomhedens anvendelse af finansielle instrumenter, beskrive: 1) virksomhedens mål og politikker for styring af finansielle risici, herunder virksomhedens politik for sikring for alle større grupper af forventede fremtidige transaktioner, for hvilke der anvendes sikring, og 2) virksomhedens risikoeksponering i forbindelse med mulige ændringer i priser, kreditværdighed, likviditet og pen- gestrømme.«
Lovbemærkninger § 99 beskriver kravene til indholdet i ledelsesberetningen. § 99, stk. 1, nr. 1-10, oplister en række oplysninger, der skal gives i ledelsesberetningen. Ifølge § 99, stk. 1, nr. 4, skal der i ledelsesberetningen redegøres for udviklingen i virksomhedens aktiviteter og økonomiske forhold. Ifølge den gældende § 99, stk. 2, skal store virksomheder, i det omfang det er nødvendigt for at forstå virksomhedens udvikling, resultat og finansielle stilling, supplere redegørel- sen i henhold til § 99, stk. 1, nr. 4, med oplysninger om ikke-finansielle forhold, som er relevante for de specifikke aktiviteter, herunder oplysninger vedrørende miljø- og personaleforhold § 99, stk. 2, implementerer regnskabsdirektivets artikel 19, stk. 1, tredje afsnit. Ifølge artikel 19 a, stk. 2, i regn- skabsdirektivet anses virksomheder, der opfylder kravet i artikel 19 a, stk. 1, om udarbejdelse af en ikke-finansiel redegørelse, for at have opfyldt kravet i regnskabsdirektivets artikel 19, stk. 1, tredje afsnit. Regnskabsdirektivets artikel 19 a blev indsat i direktivet ved artikel 1, nr. 1, i Europa-Parlamentets og Rådets direktiv 2014/95/EU af 22. oktober 2014 om ændring af direktiv 2013/34/EU for så vidt angår offentliggørelse af ikke-finansielle oplysninger og oplysninger om mangfoldighed for visse store virksomheder og koncerner. Artikel 19 a er implementeret i lovens § 99 a. Den danske implementering af regnskabsdirektivet, herunder af de ændringer, der blev vedtaget med direktiv 2014/95/EU, medfører, at virksomheder, der er omfattet af § 99, stk. 2, også er omfattet af § 99 a. Begge bestem- melser gælder således for store virksomheder omfattet af regnskabsklasse C og virksomheder omfattet af regn- skabsklasse D. Implementeringen af regnskabsdirektivets artikel 19 a, stk. 2, i årsregnskabslovens § 99 a medfører, at kravet i § 99, stk. 2, ikke er påkrævet.
Det foreslås derfor, at § 99, stk. 2, nyaffattes, idet det gældende krav i bestemmelsen udgår.
Med den foreslåede nyaffattelse af § 99, stk. 2, implementeres regnskabsdirektivets artikel 19, stk. 2, litra e. Ifølge artikel 19, stk. 2, litra e, skal ledelsesberetningen i forbindelse med virksomhedens anvendelse af finansielle instru- menter og, hvis det er væsentligt for at vurdere virksomhedens aktiver, passiver, finansielle stilling, fortjeneste og tab indeholde oplysninger om mål og principper for styring af finansielle risici, herunder virksomhedens sikringspo- litik for alle større planlagte transaktioner, for hvilke der anvendes sikring samt oplysninger om virksomhedens risi- koeksponering i forbindelse med priser, kredit, likviditet og pengestrømme.
Artikel 19, stk. 1, litra e, er delvist implementeret i den gældende § 99, stk. 1, nr. 7. § 99, stk. 1, nr. 7, foreslås ophævet, jf. lovforslagets § 1, nr. 44.
Med den foreslåede nyaffattelse af § 99, stk. 2, skal ledelsesberetningen for virksomheder, der anvender finansielle instrumenter, og hvor det er væsentligt for at vurdere virksomhedens aktiver, forpligtelser, finansielle stilling og
1166 | Indsigt i årsregnskabsloven 2023/24 | EY
Made with FlippingBook. PDF to flipbook with ease