Årsregnskabsloven med lovbemærkninger
Responsible Investment (PRI) og Global Reporting Initiative (GRI).
På grund af en forglemmelse blev der i lov nr. 1367 af 10. december 2013 ikke foretaget konsekvensændringer i henvisningerne til § 99 a i § 99 b, stk. 1 og 2, der som nævnt vedrører måltal og politikker for det underrepræsen- terede køn. Da det ikke har været hensigten, at § 99 a, stk. 9, ikke også skulle gælde for virksomheder, som er forpligtet til at redegøre for status for opfyldelsen af det opstillede måltal og redegøre for politikken for at øge andelen af det un- derrepræsenterede køn på virksomhedens øvrige ledelsesniveauer, foreslås det, at henvisningerne i § 99 b, stk. 1 og 2, ændres således, at § 99 a, stk. 9, også er omfattet af henvisningerne i § 99 b, stk. 1 og 2. Det er dog en betingelse for at anvende undtagelsen, jf. § 99 a, stk. 7 og 9, at redegørelsen efter de internationale retningslinjer eller standarder indeholder oplysning om status på opfyldelsen af det opstillede måltal, herunder hvorfor virksom- heden i givet fald ikke har nået den opstillede målsætning, medmindre der ikke foreligger underrepræsentation, samt redegør for politikken om at øge andelen af det underrepræsenterede køn i virksomhedens øvrige ledelsesniveauer, medmindre virksomheden er undtaget fra at udarbejde en sådan politik, eller der ikke foreligger underrepræsenta- tion, jf. bekendtgørelsens § 2, stk. 4.
Ifølge de gældende bestemmelser i lovens § 78, stk. 1, og § 102, stk. 1, gælder lovens § 99 b for regnskabsklasse C og D. Der er derfor ikke behov for at ændre disse bestemmelser som følge af forslaget.
De hidtil gældende bemærkninger til § 99 b, stk. 1 og 2, jf. specielle bemærkninger til § 99 b, stk. 1 og 2: Folketings- tidende 2012-13, A, L 17 som fremsat, side 13 f., vil fortsat være gældende med ovenstående tilføjelser.
Ændret ved lov nr. 1716 af 27. december 2018 § 99 b affattes således:
»§ 99 b. Store virksomheder, der efter den selskabslovgivning, der er gældende for virksomheden, er forpligtet til at opstille måltal for andelen af det underrepræsenterede køn i det øverste ledelsesorgan, skal oplyse om måltallet og redegøre for status for opfyldelsen af det opstillede måltal, herunder for, hvorfor virksomheden i givet fald ikke har nået den opstillede målsætning. Stk. 2. Store virksomheder, der har en ligelig fordeling af mænd og kvinder i det øverste ledelsesorgan, og som derfor ikke har pligt til at opstille et måltal, skal oplyse herom i ledelsesberetningen. Stk. 3. Store virksomheder, der efter den selskabslovgivning, der er gældende for virksomheden, er forpligtet til at udarbejde en politik for at øge andelen af det underrepræsenterede køn på virksomhedens øvrige ledelsesni- veauer, skal redegøre for politikken. Redegørelsen skal indeholde oplysninger om 1) hvordan virksomheden omsætter sine politikker for at øge andelen af det underrepræsenterede køn til handling, og 2) virksomhedens vurdering af, hvad der er opnået som følge af virksomhedens arbejde med at øge andelen af det underrepræsenterede køn i regnskabsåret, samt virksomhedens eventuelle forventninger til arbejdet fremover. Stk. 4. Store virksomheder, der har en ligelig fordeling af mænd og kvinder på virksomhedens øvrige ledelsesni- veauer, og som derfor ikke har pligt til at udarbejde en politik, skal oplyse herom i ledelsesberetningen. Stk. 5. Redegørelsen efter stk. 1-4 skal gives i ledelsesberetningen. Virksomheden kan dog i stedet vælge at give redegørelsen 1) i en supplerende beretning i årsrapporten, jf. § 14, hvortil der henvises i ledelsesberetningen, eller 2) på virksomhedens hjemmeside, hvortil der henvises i ledelsesberetningen. Stk. 6. En dattervirksomhed, som indgår i en koncern, kan undlade at medtage oplysningerne i sin ledelsesbe- retning, hvis en modervirksomhed opfylder oplysningskravene efter stk. 1-4. Anvendes undtagelsen i 1. pkt., skal dattervirksomheden oplyse dette, herunder hvilken modervirksomhed der har medtaget redegørelsen, og hvor denne er offentliggjort. Stk. 7. En virksomhed kan undlade at udarbejde en redegørelse for måltal og politikker for det underrepræsen- terede køn efter stk. 1-4, hvis virksomheden oplyser om måltal og politikker for det underrepræsenterede køn efter internationale retningslinjer eller standarder, der indeholder oplysninger som anført i stk. 1-4.
EY | Indsigt i årsregnskabsloven 2023/24 | 1197
Made with FlippingBook. PDF to flipbook with ease