Copy of Indsigt i årsregnskabsloven 2023/24 - 10. udgave

Årsregnskabsloven med lovbemærkninger

Lovbemærkninger Efter den gældende § 126, stk. 3, 1. pkt., finder kravet i § 106 om oplysninger om vederlag m.v. til ledelsesmed- lemmer tilsvarende anvendelse, hvis modervirksomheden er omfattet af regnskabsklasse D. Endvidere fremgår det af 2. pkt., at kravet i § 106 a finder tilsvarende anvendelse, hvis modervirksomheden er omfattet af regnskabsklasse D.

Det foreslås at ophæve 2. pkt. i § 126, stk. 3, der bliver stk. 4. Forslaget er en konsekvens af, at § 106 a foreslås ophævet i forslagets § 1, nr. 137.

Ændret ved lov nr. 738 af 1. juni 2015 I § 126 indsættes som stk. 5-7:

»Stk. 5. Oplysningerne, jf. stk. 1, skal præsenteres i samme rækkefølge som de poster i resultatopgørelsen og balancen, de vedrører. Stk. 6. Det gennemsnitlige antal beskæftigede i pro rata-konsoliderede virksomheder skal oplyses særskilt. Stk. 7. Der skal gives oplysninger om de ændringer i reserverne, som følger af anvendelsen af § 123, samt navn og hjemsted for de virksomheder, der i årets løb er indregnet og målt efter § 123.«

Lovbemærkninger Den gældende § 126 i årsregnskabsloven opregner notekravene til koncernregnskabet.

Det foreslås, at der indsættes en ny bestemmelse som § 126, stk. 6, hvori der stilles krav om, at det gennemsnitlige antal beskæftigede i pro rata-konsoliderede virksomheder skal oplyses særskilt i noterne til koncernregnskabet. Op- lysningen skal gives for virksomhedens andel af gennemsnitligt antal beskæftigede i pro rata-konsoliderede virksom- heder. Baggrunden for forslaget er, at det nye regnskabsdirektiv i artikel 28, stk. 1, litra b, kræver, at de pågældende oplysninger skal gives i noterne til koncernregnskabet. Endvidere foreslås det, at der i § 126 indsættes en ny bestemmelse som stk. 7, hvorefter der skal gives yderligere oplysninger, når sammenlægningsmetoden, jf. § 123, som foreslås ændret i forslagets § 1, nr. 156, anvendes til indregning og måling af virksomhedssammenslutninger. Kravet følger af artikel 25, stk. 3, i det nye regnskabsdirek- tiv. Det foreslås således, at det skal oplyses, hvorledes anvendelsen af sammenlægningsmetoden har påvirket virk- somhedens reserver. Årsagen er, at forskellen mellem det beløb, der vederlægges for kapitalandelene i dattervirk- somheden og den regnskabsmæssige indre værdi i dattervirksomheden tillægges, henholdsvis fratrækkes, i de re- server, der kan anvendes til at dække underskud, jf. den foreslåede bestemmelse i § 123, stk. 3. Efter den foreslåede bestemmelse i § 126, stk. 7, skal der således oplyses om, hvilke reserver der påvirkes og med hvilket beløb. Disse oplysninger kan gives i en særlig note eller i egenkapitalopgørelsen.

Endvidere foreslås det, at det skal oplyses om navn og hjemsted for de dattervirksomheder, som i regnskabsåret er indregnet efter sammenlægningsmetoden, jf. kravet herom i direktivets artikel 25, stk. 3.

Ændret ved lov nr. 1716 af 27. december 2018 I § 126, stk. 1, nr. 5, ændres »anlægsaktiver« til: »aktiver« og »§§ 58-58 c« til: »§§ 58-59«.

Lovbemærkninger § 126 vedrører noteoplysninger i koncernregnskaber. Bestemmelsen indeholder en række henvisninger til oplys- ningskrav til årsregnskabet, som finder tilsvarende anvendelse på koncernregnskabet. Noteoplysningerne skal i

1312 | Indsigt i årsregnskabsloven 2023/24 | EY

Made with FlippingBook. PDF to flipbook with ease