PURE Essential Oil FAQs - PL

PURE OLEJKI ETERYCZNE „PURE ESSENTIAL OILS“

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

Czym są olejki eteryczne? Olejki eteryczne są po prostu skoncentrowaną formą olejków wys- tępujących naturalnie w kwiatach, liściach, łodygach, nasionach i innych częściach roślin. Podczas procesu ekstrakcji olejki zachowują charakterystyczny zapach — esencję — rośliny. Olejków używa- no od tysięcy lat w różnych kulturach na całym świecie z uwagi na ich przyjemne, intensywne zapachy i często bardzo silne korzystne właściwości. Czy PURE Olejki eteryczne Melaleuca są olejkami „klasy leczniczej”? Gdyby pojęcia „klasa lecznicza” lub „klasa lecznicza potwierdzona certyfikatem” były oficjalnymi, uznanymi w branży kategoriami olejków eterycznych, PURE Olejki eteryczne z pewnością byłyby tak sklasyfikowane. Są to jednak wyłącznie określenia marketingowe używane przez niektórych producentów olejków eterycznych. Standardy testów skutkujących przyznaniem określenia „klasa lecznicza” oraz „klasa lecznicza potwierdzona certyfikatem” są definiowane przez te same firmy, które stworzyły te określenia — nie stoją za nimi żadne certyfikaty mające rzeczywistą wartość. Te wymyślone określenia są często definiowane w rozbieżny sposób. W niektórych przypadkach określenie „klasa lecznicza” oznacza przeprowadzenie dwóch badań jakości, podczas gdy w innych źródłach wymienia się nawet siedem badań. Nie istnieje obecnie żaden organ nadzorczy wydający certyfikaty dotyczące metod wytwarzania i jakości olejków eterycznych. Nie ma też ustandaryzowanego systemu ich klasyfikacji. Uważamy, że posługiwanie się określeniami sugerującymi istnienie takiego systemu wprowadza w błąd. Wobec braku centralnego organu wydającego certyfikaty, aby uzyskać rzetelne specyfikacje dotyczące jakości wielu olejków eterycznych, zwracamy się do Międzynarodowej Organizacji Normalizacyjnej (ISO) oraz francuskiej organizacji Association Française de Normalisation (AFNOR). Jeśli normy opracowane przez organizację ISO lub AFNOR nie są dostępne, porównujemy właściwości naszych olejków z historycznymi danymi badań ekspertów w dziedzinie olejków eterycznych, aby mieć pewność, że PURE Olejki eteryczne odznaczają się zawsze jak najwyższym stopniem czystości i jakości. Jakie badania prowadzi Melaleuca, aby upewnić się, że PURE Olejki eteryczne są jak najwyższej jakości? PURE Olejki eteryczne są olejkami najwyższej możliwej jakości. Każdy z nich jest 100-procentowo czystym olejkiem, ekstrahowanym bezpośrednio z roślinnego źródła, niezawierającym ŻADNYCH syntetycznych dodatków ani zanieczyszczeń. Nasze olejki spełniają surowe normy jakościowe i są poddawane szeregowi badań dotyczących jakości:

• badaniom GCMS (chromatografii gazowej / spektrometrii masowej); • badaniom chiralności; • badaniom na obecność metali ciężkich, pestycydów i herbicydów; • badaniom organoleptycznym; • badaniom skręcalności optycznej i współczynnika załamania światła;

• badaniom ciężaru właściwego; • badaniom mikrobiologicznym.

Czy PURE Olejki eteryczne Melaleuca są olejkami spożywczymi?

Niektóre olejki eteryczne są dopuszczone do użytku jako aromaty spożywcze. Należy do nich większość produktów PURE Olejki eteryczne Melaleuca. Amerykańska Agencja Żywności i Leków Food and Drug Administration (FDA) prowadzi listę olejków eterycznych i naturalnych ekstraktów sklasyfikowanych jako GRAS („generally recognised as safe” czyli uznane ogólnie za bezpieczne) i dopuszczonych do użytku w produktach spożywczych w bardzo niewielkiej ilości, wyłącznie jako aromat. Podobna lista aromatów spożywczych jest również prowadzona przez stowarzyszenie The Flavor & Extract Manufacturers Association (FEMA, stowarzyszenie producentów aromatów i ekstraktów). Oznaczenie dopuszczenia do użytku jako aromaty spożywcze (GRAS lub FEMA) NIE stanowi jednak standardu ani uzasadnienia dla stosowania olejków eterycznych wewnętrznie do celów leczniczych i nie powinno być tak traktowane. Czy olejki eteryczne można spożywać? Wewnętrzne stosowanie olejków eterycznych powinno przebiegać wyłącznie pod nadzorem pracownika służby zdrowia. Wszystkie PURE Olejki eteryczne są oznaczone jako przeznaczone wyłącznie do użytku zewnętrznego. To zalecenie w żadnym stopniu nie odnosi się do jakości produktów PUREOlejki eteryczne Melaleuca.Jest natomiast zgodne zwytycznymi profesjonalnych organizacji zajmujących się aromaterapią oraz niezależnych ekspertów branżowych specjalizujących się w kwestiach bezpieczeństwa stosowania olejków eterycznych. Istnieje kilka firm, które wysuwają niebezpieczne tezy, że nierozcieńczone olejki eteryczne nadają się do spożycia. Praktyka swobodnego rekomendowania spożycia olejków eterycznych jest oznaką beztroski i braku odpowiedzialności. Olejki eteryczne zawierają wysoko skoncentrowane, silne związki, które — gdy są stosowane w niewłaściwy sposób — mogą prowadzić do urazów ciała i długotrwałych szkodliwych skutków dla zdrowia.

1

EU.MELALEUCA.COM

Czy Melaleuca uprawia własne rośliny, z których pozyskuje PURE Olejki eteryczne? Zgodnie z naszą 30-letnią praktyką starannie dobieramy partnerów, z którymi współpracujemy na podstawie ściśle przestrzeganego zbioru wytycznych, aby zagwarantować naszym klientom dostęp do olejków eterycznych najwyższej jakości, pozyskiwanych z roślin uprawianych w ekologiczny i etyczny sposób. Metoda ekstrakcji różni się w zależności od olejku i części rośliny, z której jest pozyskiwany. Większość produktów PURE Olejki eteryczne jest pozyskiwana drogą destylacji z parą wodną. Olejki z cytrusów są tłoczone na zimno, zaś absolut jaśminowy jest uzyskiwany przy zastosowaniu procesu delikatnej ekstrakcji. Informacje o metodzie ekstrakcji poszczególnych olejków znajdują się na stronie danego produktu pod adresem eu.melaleuca.com. Czy PURE Olejki eteryczne są produktami organicznymi? Melaleuca współpracuje z rolnikami stosującymi ekologiczne i etyczne praktyki uprawy roślin niezbędnych do ekstrakcji produktów PURE Olejki eteryczne . Gwarantujemy, że żaden nasz olejek nie zawiera pestycydów, herbicydów ani metali ciężkich. Certyfikaty upraw ekologicznych są przyznawane przez agencje rządowe. Wiele produktów Melaleuca PURE Olejki eteryczne jest pozyskiwanych z roślin uprawianych w krajach, w których certyfikaty upraw ekologicznych nie są dostępne. Czy PURE Olejki eteryczne mogą być używane w dyfuzorach? Oczywiście. Używanie produktów PURE Olejki eteryczne w dyfuzorze to doskonała metoda na wypełnienie domu aromatami najpiękniej pachnących roślin. PURE Ultradźwiękowy dyfuzor i nawilżacz Melaleuca wytwarza bardzo delikatną mgiełkę przy użyciu drgań o wysokiej częstotliwości, bez zastosowania środków chemicznych lub wysokiej temperatury, w sposób umożliwiający zachowanie integralności produktu PURE Olejki eteryczne . Skład olejku wskazuje, na które miejsca ciała można go nakładać, a których miejsc należy unikać. Olejki mogące wywoływać podrażnienia miejsc, w których skóra jest bardziej wrażliwa, są na stronie informacji o produkcie w witrynie eu.melaleuca.com oznaczone ikoną „Wrażliwość”. Z zasady olejków eterycznych nie wolno nakładać w okolicach oczu, w uchu wewnętrznym ani na śluzówkę. Czy olejki eteryczne można stosować u dzieci? Podczas stosowania olejków eterycznych u dzieci należy zachować szczególną ostrożność. Należy zwrócić baczną uwagę na zalecenia dotyczące rozcieńczania dotyczące produktów PURE Olejki bazowe: • dzieci lub osoby o dużej wrażliwości — 1 kropla olejku eterycznego + 5 ml lub więcej olejku bazowego; • ogólne stosowanie na co dzień — 2 krople olejku eterycznego + 5 ml lub więcej olejku bazowego; • stosowanie okresowe — 3 krople olejku eterycznego + 5 ml olejku bazowego. Jak przebiega proces ekstrakcji produktów PURE Olejki eteryczne? Skąd mogę wiedzieć, w którym miejscu nakładać olejki eteryczne na skórę?

Potrzebne informacje można znaleźć również w broszurze PURE Olejki eteryczne w punktach „Sposób użycia:”, „Ostrzeżenie” oraz „Składniki”. Na liście składników każdego olejku wyszczególnione są alergeny. Jeśli nakładasz jakiś olejek po raz pierwszy na skórę dziecka lub skórę wrażliwą, pamiętaj o jego odpowiednim rozcieńczeniu i nałóż go na niewielki obszar skóry, aby przed zastosowaniem olejku na większej powierzchni upewnić się, że nie wystąpi żadna reakcja alergiczna. Wiele olejków eterycznych wydaje się być bezpiecznych dla kobiet w ciąży lub matek karmiących piersią, jednak przed użyciem każdej nowej substancji w zabiegach pielęgnacyjnych — również olejków eterycznych — należy zasięgnąć porady pracownika służby zdrowia. Kobiety w ciąży i matki karmiące piersią powinny też unikać stosowania niektórych olejków eterycznych, w tym między innymi olejku z piołunu, ruty, mąkli tarniowej, lawendy francuskiej (Lavandula stoechas), kamfory, nasion pietruszki, szałwii i hyzopu lekarskiego. Każdy może reagować inaczej na poszczególne olejki eteryczne. Zapoznaj się z informacjami podanymi w punktach „Sposób użycia:” oraz „Ostrzeżenie” w broszurze każdego produktu PURE Olejek eteryczny. Jeśli nakładasz jakiś olejek po raz pierwszy na skórę dziecka lub skórę wrażliwą, pamiętaj o jego odpowiednim rozcieńczeniu i nałóż go na niewielki obszar skóry, aby przed zastosowaniem olejku na większej powierzchni upewnić się, że nie wystąpi żadna reakcja alergiczna. Czy olejki eteryczne można stosować u kobiet w ciąży lub matek karmiących piersią? Skąd mogę wiedzieć, czy dany olejek eteryczny może podrażnić moją skórę? Co zrobić, jeśli po nałożeniu olejku eterycznego na skórę odczuwam dyskomfort lub podrażnienie skóry? W przypadku wystąpienia podrażnień przestań używać tego olejku eterycznego. Możesz rozcieńczyć i złagodzić efekt olejku eterycznego nałożonego już na skórę, nakładając na podrażnione miejsce kilka kropel produktu PURE Olejek bazowy. Podobno po użyciu niektórych olejków eterycznych należy unikać ekspozycji na słońce. Czy to prawda? Tak, niektóre olejki, zwłaszcza z cytrusów, mogą zwiększać wrażliwość skóry na promienie słoneczne i potęgować szkodliwy wpływ promieniowania ultrafioletowego. Olejki mogące zwiększać wrażliwość skóry na promienie słoneczne są oznaczone na stronie informacji o danym olejku w witrynie eu.melaleuca.com ikoną „Wrażliwość na światło”. Ryzyko zwiększonej wrażliwości na światło jest również odnotowane w punkcie „Ostrzeżenie” w broszurze produktu PURE Olejek eteryczny. Należy zachować ostrożność i unikać ekspozycji na promienie słoneczne przez 12 godzin po nałożeniu olejku na skórę lub zanim nie zostanie całkowicie spłukany. Czy olejki eteryczne wchodzą w interakcje z lekami na receptę? Olejki eteryczne zasadniczo nie wchodzą w interakcje z lekami na receptę, jeśli są stosowane miejscowo lub w dyfuzorze. Jeśli przyjmujesz leki na receptę lub cierpisz na zaburzenia krzepliwości, przed użyciem olejków eterycznych radzimy jednak zasięgnąć porady pracownika służby zdrowia.

Melaleuca of Europe (Germany) GmbH · Hessenring 13a · 64546 Mörfelden-Walldorf Germany/Duitsland/Deutschland/Niemcy/Németország/Německo + 49 (0) 6105 980 2800 · + 49 (0) 6105 980 2402· Freephone number for your country eu.melaleuca.com · 01/17 · Subject to change. 2

Page 1 Page 2

Made with FlippingBook flipbook maker