Byrådets møde 2011

For god ordens skyld skal det her nævnes, at det alene er Forsvaret, der har ansvaret for redningsopgaver på havet og i fjorde m.v. jf. vedlagte skrivelse fra Beredskabsstyrelsen.

Beslutning Beredskabskommissionen, 02.02.2011 Godkendt. Oversendes til Havnebestyrelsen.

Indstilling Havnechefen indstiller, at sagen oversendes til byrådet med følgende udtalelse:

Teknik- og Miljødirektørens udtalelse tages til efterretning.

Slæbestedet havde forinden nedlæggelsen henligget i nogle år uden at blive anvendt af havnen. Næstved Brand og Redning blev forud for beslutningen om nedlæggelsen orienteret, og dette gav ikke anledning til kommentarer. Slæbestedet skulle renoveres og sikkerhedsoptimeres ved fortsat brug, og dette fandt Næstved Havn ikke nødvendigt, da der allerede er 2 slæbesteder i Karrebæksminde, der alternativt kan anvendes. Næstved Havn er jfr. Havneloven forpligtet til at fjerne anlæg, der ikke længere anvendes. Næstved Havn udlejer gerne areal til opførelse af slæbested.

Beslutning Havnebestyrelsen, 14.03.2011 Anbefales over for byrådet.

Byrådet, 26.04.2011 Lisbet Skov, Lene Koustrup Madsen, Dusan Jovanovic, Jesper Gersholm og Flemming Jay var fraværende. Havnebestyrelsens indstilling godkendt.

Bilag Forslag fra Dansk Folkeparti Orientering af kommuner om redningsopgaver i det våde element Tilbage til toppen

Byrådet 26.04.2011

212

Made with FlippingBook - Online magazine maker