Ad 2: Godkendt. Ad 3: Godkendt. Ad 4: Godkendt.
Sagsfremstilling Hvad kan overføres Som udgangspunkt skal budgetterne overholdes.
Et evt. underskud overføres til næste år til afvikling indenfor 1 år. Dog blev det i budgetforliget for 2021 besluttet at eftergive underskud ved udgangen af 2020 på Handicap, Psykiatri, Ældre og Børn og Unge. Der kan maksimalt eftergives det beløb som områderne skønnede at få i underskud ved budgetkontrollen pr. 1/9.
Overskud på fagområderne kan overføres, der er dog ingen automatik i overførsel af overskud. Det er Byrådet, som afgør hvem der kan få overført overskud.
Som udgangspunkt overføres hverken over- eller underskud på aktivitetsbestemt medfinansiering af sundhedsudgifter og arbejdsmarkedsområdet. På grund af særlige forhold søges der i år overførsel af en del af overskuddene på disse områder. Derudover overføres over- eller underskud på de brugerfinansierede områder, Affald og Rotter og Ældreboliger heller ikke.
På fagområderne har der i 2020 været et samlet overskud på 28,3 mio. kr. og når coronakompensationen er korrigeret, har der været et overskud på 27,1 mio. kr. Resultatet er opgjort inkl. hele ældreområdet, som ellers normalt er en virksomhed, men pga. beslutning om at eftergive underskud i år, er det medtaget som et fagområde.
Regnskabsresultatet er påvirket af, om den tildelte coronakompensation i efteråret har passet med udgifterne. På flere områder er der opgjort et andet behov for coronakompensation her ved regnskabsafslutningen. Regnskabsresultatet er korrigeret herfor før det er opgjort, hvad der kan overføres.
Regnskabs- resultatet
Korrektion af coronakompensation
Regnskabs- resultat efter corona korrektion
Ansøgning om overførsel
Økonomiudvalget
14.621.749 472.290
15.094.039 13.581.862
Beskæftigelses- og Uddannelsesudvalget Omsorgs- og Forebyggelsesudvalget (uden KMF)
2.298.528 0
2.298.528 2.298.528
-4.031.694 -1.500.000
-5.531.694 5.558.838
Made with FlippingBook - Online magazine maker