Byrådets møde 2017

Punkt 130: Næstved modellen - En metode til helbredsafklaring af udsatte borgere med beskæftigelsesbarrierer

15.20.05-A00-1-17 Resume Kompetenceudvalg: Beskæftigelsesudvalget

Sagen blev udsat på mødet den 6. juni. Se administrativ tilføjelse af 13. juni 2017.

Beskæftigelsesudvalget har bedt administrationen om at udvikle en ”Næstved model” med afsæt i erfaringerne fra Odense med at få flere kvinder med anden etnisk baggrund tættere på arbejdsmarkedet. Administrationen har på den baggrund udviklet en ”Næstved model” bestående af 3 trin samt kommet med forslag til målgrupper for indsatsen. INDSTILLING Administrationen indstiller, 1. at den foreslåede "Næstved model" anvendes af Center for Arbejdsmarked og 2. at det besluttes, hvilken målgruppe af borgere modellen skal anvendes på Beslutning Beskæftigelsesudvalget, 23.05.2017 John Lauritzen og Søren Revsbæk var fraværende. Sagen udsættes indtil evalueringen af projektet no cure - no pay foreligger den 19. juni, da der er overlap på målgrupperne.

Githa Nelander ønskede det tilført protokollen, at hun ikke er enig i udvalgets beslutning om at udsætte sagen, idet hun finder, at målgruppen kun er kvinder med anden etnisk baggrund end dansk.

Administrativ tilføjelse, 14.06.2017 Med baggrund i udvalgets møde den 23. maj anbefaler administrationen, at Næstved modellen anvendes, som et generelt værktøj i forhold til specifikke målgrupper med særlige beskæftigelsesmæssige udfordringer (f.eks. psykiske, sociale), jævnfør også de målgrupper, der er nævnt i sagsfremstillingen og de kriterier, der er beskrevet i bilaget. Ligeledes er det administrationens vurdering, at en udvælgelse af borgere alene baseret på generelle kriterier, som etnicitet og køn, ikke er forenelig med lov om forbud mod forskelsbehandling på arbejdsmarkedet eller ligebehandlingsloven.

Administrationen skal ligeledes gøre opmærksom på, at såfremt modellen får stor anvendelse, er det nødvendigt grundet modellens udgifter at foretage omprioriteringer i aktiveringsbudgettet og dermed allerede besluttede indsatser.

Beskæftigelsesudvalget, 19.06.2017 Udsat. Sagen genoptages på ekstraordinært udvalgsmøde den 26. juni 2017, kl. 12-14.00.

Made with FlippingBook - Online magazine maker