Enhedslisten kan ikke gå ind for beslutningen, idet de mener, at der ikke er taget tilstrækkeligt hensyn til naturinteresser ej heller at de lokale er inddraget nok. Sagsfremstilling Offentlig høring og borgermøde Forslag til Kommuneplantillæg nr. 18, jf. bilag 1, og forslag til Lokalplan 105 for et erhvervsområde til DSB's værksted ved Mogenstrup, jf. bilag 2, var i offentlig høring i perioden fra den 3. februar til den 30. juni 2020. Der blev afholdt borgermøde den. 5. marts 2020 fra kl. 17.30 - 19.00 i Samlingssalen på Fladsåskolen. Her deltog ca. 165 borgere, medlemmer af Plan- og Erhvervsudvalget, repræsentanter fra Næstved Kommunes administration og bygherre, i. Emnerne på borgermødet var de samme som hovedemnerne fra høringssvarene. Borgermødets emner ses af høringsnotatet i bilag 4. I høringsperioden er der indkommet 35 høringssvar.
Høringssvarene berører følgende hovedemner:
Emne 1: Forslag til andre placeringer 1. Høringssvarene vedrører forslag til alternative placeringer i Næstved Kommune og på Sjælland. 2. Administrationen bemærker, at der er blevet gennemført vurderinger af alternative placeringer i forbindelse med udarbejdelsen af nærværende forslag til lokalplan. Det er administrationens vurdering, at den konkrete placering ved Fladsågårdsvej er den bedst egnede og derfor ligger den til grund for nærværende planforslag. 3. Forslaget har ikke medført ændringer i planforslagene.
Emne 2: Lokalplanområdets størrelse 1. Høringssvarene vedrører spørgsmål om lokalplanområdets størrelse og mulighed for at udvikle området med flere erhvervsaktiviteter.
2. Administrationen vurderer, at det har været nødvendigt at udlægge det aktuelle areal til planlægning af området, da der skal sikres tilstrækkelige arealer til erstatningsnatur og afskærmende beplantning. Inden for lokalplanområdet har Energinet et servitutbelagt areal til elkabel, som krydser lokalplanområdet samt en arealreservation til et nyt område til elkabel. Det betyder, at et relativt stort areal langs kablet ikke kan anvendes til etablering af erstatningsnatur og afskærmende beplantning.
Lokalplanområdet kan kun anvendes til erhvervsformål i form af bebyggelse og anlæg til DSB værkstedsfaciliteter med tilhørende funktioner. I lokalplanforslaget sikres det, at der kun er mulighed for at opføre bebyggelse i byggefeltet som ses af kortbilag 2 i lokalplan 105 jf. bilag 2. Der er derfor ikke mulighed for at opføre ny bebyggelse på de arealer, som ikke er omfattet af byggefeltet.
3. Høringssvarene har ikke medført ændringer i planforslagene.
Emne 3: Adgangsvej og trafik 1. Høringssvarene vedrører de trafikale forhold, herunder: Alternative adgangsveje Øget trafikbelastning i lokalområdet
Made with FlippingBook - Online magazine maker