Resultatet på driften er et mindreforbrug på 86 mio. kr. På driften forventes der mindreudgifter på 86 mio. kr., når driftsbudgetterne er forhøjet med coronakompensation. Den største post i mindreforbruget er aktivitetsbestemt medfinansiering, hvor der forventes mindreforbrug på 37 mio. kr. På arbejdsmarkedsområdet forventes der mindreudgifter på 13 mio. kr. efter BEUs beslutning om at anmode om coronakompensation på 53 mio. kr. Det resterende mindreforbrug på 36 mio. kr. fordeler sig på mange områder og dækker over, at der er underskud på nogle områder og overskud på andre. Der forventes merudgifter på politikområderne IT, Ejendomme, Ældreområdet samt Børn og Unge. Merudgifterne er stort set uændret siden vurderingen pr. 1/5-20.
Servicerammen forventes overskredet med 22 mio. kr. Overskridelsen skyldes dels, at det ikke er alle områder der kan overholde budgettet, dels at områderne bruger af overførslerne fra 2019, så der forventes overført mindre til 2021.
Den faktiske kassebeholdning falder, men den gennemsnitlige likviditet stiger Når der forventes et regnskab med 78 mio. kr. i underskud i 2020, vil den faktiske kassebeholdning falde med 78 mio. kr. fra ultimo 2019 til ultimo 2020. Den faktiske kassebeholdning på årets sidste dag er dog ikke det mest interessant tal. Den gennemsnitlige likviditet er et mere interessant tal. Det er et gennemsnit af den faktiske likviditet de seneste 365 dage. Det er det tal som skal være over 0. Den gennemsnitlig likviditet forventes at stige fra 475 til 540. At det kan stige i et år med underskud skyldes, at der er sket ændringer i de tidspunkter hvor vi får indtægter og de tidspunkter hvor vi afholder udgifter. Maksimal eftergivelse af gæld på 18,3 mio. kr. i henhold til budgetforliget I budgetforliget for 2021 er det besluttet, at der kan eftergives underskud i 2020 på Børn og Unge, Ældre, Handicappede og Psykiatri, dog maksimalt det underskud, der forventes ved budgetkontrollen pr. 1/9. På de tre politikområder forventes der underskud (uden områdernes virksomheder og uden coronaudgifter). 5,1 mio. kr. på Børn og unge, 12,2 mio. kr. på Ældreområdet, 1,0 mio. kr. på Handicappede og 0 kr. på Psykiatri. Beslutninger som følge af budgetkontrollen I budgetkontrolsagerne til fagudvalgene er der indstillet en række bevillingsændringer. Dels er der indstillet, at der flyttes driftsbudgetter fra ét udvalg til et andet udvalg jf bilag 3, dels er der indstillet, at der flyttes budget fra ét anlægsprojekt til et andet anlægsprojekt jf bilag 4. Disse flytninger i bilag 3 og 4 anbefaler fagudvalgene bliver godkendt. Som konsekvens af ønsket om at flytte budget fra et anlægsprojekt til et andet anlægsprojekt, er der behov for at tilrette anlægsbevillingerne på nogle af projekterne. En anlægsbevilling er den samlede sum, som anlægsprojektet må koste over alle årene projektet løber i. Ændring af anlægsbevillinger fremgår af bilag 5 og er anbefalet af fagudvalgene.
Det indstilles, at der gives en tillægsbevilling til arbejdsmarkedsområdet på 53 mio. kr. i coronakompensation for A- dagpenge. Tillægsbevillingen forventes at medføre, at reservepuljen - der er afsat på arbejdsmarkedsområdet på 13 mio. kr. - ikke forventes brugt. Reservepuljen blev afsat i tilfælde af, at de besluttede reduktioner på arbejdsmarkedsområdet ikke kunne få effekt hurtigt nok.
Endelig indstilles det, at der gives tillægsbevilling til finansieringssiden. Dels er finansiering ikke omfattet af reglerne om at der ikke må gives tillægsbevillinger, dels skal det modsvare tillægsbevillingen til arbejdsmarkedsområdet i denne sag,
Made with FlippingBook - Online magazine maker