Sagsfremstilling Den 11. december 2017 godkendte Teknisk Udvalg en handlingsplan for renovering og modernisering af vejbelysningsanlæg i Næstved Kommune udarbejdet af ÅF Hansen & Henneberg. I handlingsplanen (er vedlagt som bilag 1) er renovering og modernisering opdelt i 4 faser, hvor første fase omhandler udskiftning af armaturer med lysstofrørlyskilder til armaturer med LED-lyskilder. Første fase er afsluttet. Anden fase omhandler primært udskiftning af armaturer med natriumlyskilder til armaturer med LED-lyskilder. Der er ca. 2.600 armaturer med natriumlyskilder, der skal udskiftes. I 2021 blev det besluttet at udskifte 771 armaturer til armaturer med LED-lyskilder, og denne udskiftning er fortsat i gang, da der har været udfordringer med levering af armaturer. Administrationen foreslår, at der i 2022 udskiftes 844 armaturer til armaturer med LED-lyskilder (liste over armaturer, der foreslås udskiftet er vedlagt som bilag 2).
Udover udskiftning af armaturer med natriumlyskilder indeholder forslaget til udskiftning også udskiftning af belysningsarmaturer med lysstofrørlyskilder i fodgængerfelter til armaturer med LED-lyskilder. Disse armaturer burde være udskiftet i forbindelse med fase 1. For at skærpe bilisternes opmærksomhed på, at der er et fodgængerfelt, er der valgt belysningsarmaturer til fodgængerfelter, hvor skærmen lyser blåt.
Der er estimeret en årlig besparelse på ca. 205.000 kWh ved at udskifte 844 armaturer til armaturer med LED-lyskilder. Ved en el-pris på 1,90 kr. pr. kWh giver det en årlig besparelse på ca. 390.000 kr. NK-service har vurderet udgiften til udskiftning af 844 armaturer til 4,5 mio. kr. Med en årlig besparelse på ca. 390.000 kr. vil den simple tilbagebetalingstid være ca. 11,5 år. Energibesparelsen vil også bidrage positivt til kommunens CO 2 -regnskab. Ved en faktor på 0,5 kg CO 2 pr. kWh giver det en reduktion på ca. 100 tons CO 2 .
I henhold til Næstved Kommunes Tændplan (er vedlagt som bilag 3) slukker hver anden lampe eller alle lamper dæmpes til 50% på vejstrækninger, hvor det teknisk og lovmæssigt kan lade sig gøre, i tidsrummet mellem kl. 22.00 til kl. 06.00 og i weekenden. Tændplanen er besluttet af Teknisk Udvalg den 15. december 2014.
Administrationen vil anbefale en ændring af Næstved Kommunes Tændplan for weekender således, at lamper, der er slukket eller dæmpet til 50% i hele weekenden, kun slukkes eller dæmpes i tidsrummet kl. 22.00 til kl. 06.00 svarende til bestemmelserne for hverdage. Det er administrationens vurdering, at det vil give kommunens borgere større tryghed, når de færdes ude i de mørke aftentimer, hvis alle lamper er tændte. Det er estimeret, at ændringen vil betyde et årligt merforbrug på ca. 80.000 kWh. Ved en el-pris på 1,90 kr. pr. kWh er merudgiften ca. 150.000 kr.
Administrationen foreslår, at merforbruget ved at ændre tændplanen i weekenden finansieres af besparelsen på udskiftning af 844 armaturer med LED-lyskilder. Det vil betyde, at den årlige besparelse vil blive reduceret til ca. 125.000 kWh. Ved en el-pris på 1,90 kr. pr. kWh giver det en årlig besparelse på ca. 240.000 kr. Med en årlig besparelse på ca. 240.000 kr. vil den simple tilbagebetalingstid være ca. 19 år. Det vil give en reduktion på ca. 60 tons CO 2 ved en faktor på 0,5 kg CO 2 pr. kWh. Administrationen anbefaler, at udgiften til udskiftning af armaturer lånefinansieres i henhold til reglerne for lånefinansiering til energirenovering. Det anbefales, at driftsbudgettet til vejbelysning reduceres med 240.000 kr. i år 2023 og fremover. Økonomi Administrationen bemærker, at der er anvist finansiering i form af låneoptagelse og reduktion af driftsbudgettet.
Made with FlippingBook - Online magazine maker