Byrådets møde 2022

til cirka 630 i 2020. Disse stigninger vurderes at være et udtryk for, at kommunerne siden oprettelsen af børnehusene i 2013 løbende er blevet mere opmærksomme på at benytte børnehusene, og der deraf er en professionalisering og opprioritering af korrekt håndtering af overgrebssager.

De fysiske rammer i Børnehus Sjælland har som følge af den massive tilgang af sager i disse år været udfordret. Som midlertidig løsning blev der i 2017 opsat en række pavilloner, hvor de faglige medarbejdere, psykologer og socialrådgivere kunne overflyttes til sammen med administrationen. Disse pavilloner må kun benyttes i en 5-årig periode. Politiets videoafhøringsfaciliteter blev, ved en mindre ombygning i de oprindelige lokaler på Troensevej 10, udvidet til to videoafhøringsrum med tilhørende to familieopholdsrum, ligesom der blev etableret et antal terapi- og samtalerum til brug for udredningssamtaler, krisesamtaler med mere.

Den midlertidige løsning har nu været en realitet i snart 5 år, og den fysiske kapacitet er fortsat kraftigt udfordret. Udfordringen er blevet endnu større i løbet af 2020 og 2021, hvor antallet af påbegyndte sager er steget kraftigere end tidligere, bl.a. som følge af fælles fokus på brugen af børnehuse i alle landets kommuner.

Forventninger til udviklingen og fremtidigt kapacitetsbehov Børnehus Sjælland imødeser en fortsat stigning i antallet af påbegyndte børnehussager i de kommende år. Det bemærkes, at det er forbundet med en vis usikkerhed at forudsige antallet af sager i Børnehuset i de kommende år. Men selv med en forsigtig tilgang, er det vurderingen, at antallet af sager vil have en jævn stigning på anslået 10% årligt over de kommende 3-4 år. Dermed vil en prognose for antallet af sager frem mod 2025 ramme op imod 500 sager.

Det forventes tillige at antallet af gennemførte videoafhøringer vil stige ud over de 10% årligt, ligesom Børnehusets øvrige aktiviteter vil stige tilsvarende. Det er dertil erfaringen fra Region Syddanmark, hvor Odense er driftskommune, at der skete en stigning i brug af Børnehuset ved etablering af satellitter, i deres tilfælde i Esbjerg og sidenhen i Aabenraa.

Børnehus Sjælland har i samarbejde med kommunens Center for Trafik og Ejendomme udarbejdet en analyse af m 2 behovet, med udgangspunkt i det forventede antal sager fra både politi, sundhedsvæsen og børnehus.

Analysen viser et samlet arealbehov på 1.760 m 2 , fordelt på: Særligt indrettede rum til politiets videoafhøringer m.v.

Særligt indrettede rum til brug for børnelægens konsultationer. Funktionsrum i form af særligt udstyret terapirum / samtalerum. Venterum / familierum. Kontorer og mødefaciliteter (herunder samråd med tværsektoriel deltagelse). Reception. Køkken, toilet, depot og andre fælles områder.

Udvidelse af kapacitet via udvidelse af hovedafdeling i Næstved og satellit i Roskilde Midt- og Vestsjællands Politi har i alle årene argumenteret for etablering af en satellit i Roskilde, da politiet har været af den opfattelse at det, både for politiet og for børn og pårørende, er en urimelig lang transporttid til Børnehus Sjælland i Næstved.

Børnehus Sjælland og Næstved Kommune har i de første år efter etableringen af Børnehus Sjælland vurderet, at det faglige højt specialiserede arbejde, der forventedes af et børnehus, var for skrøbeligt med det antal sager, der kom fra

Made with FlippingBook - Online magazine maker