329. SFO II Oldefritten, frigivelse af anlægsmidler til ombygning af pavillon m.v.
Sagsbeh.: Anne Lisbeth Rinck-Henriksen
Sagsnr.: 2007-1586
Sagsfremstilling Af oprindeligt anlægsbudget på 61,6 mio. kr. til folkeskolen er afsat 2,5 mio. kr. til ombygning af SFO II - Oldefritten på Bellisvænget 13 i Herlufmagle.
Midlerne søges stillet til rådighed ved frigivelse.
re var opstillet på Risø, hvor den fungerede som kontorbygning. Det var Suså Kommunes hensigt at ombygge og indrette pavillonen, så den kunne danne de fysiske rammer for SFO II – Oldefritten. Ombygningen af pavillonen er igangsat for anlægsmidler afsat af Suså Kommune. Teknisk Forvaltning har udarbejdet overslag over udgifterne til færdiggørelse af ombygningen, således at der i anlægsbudgettet for folkeskolen er afsat 2,5 mio. kr. til formålet.
Indtil ombygningen er afsluttet, huses børn og personale i Dagplejens Hus på Ravnstrupvej, der er nabo til Herlufmagle Skole.
Økonomi Økonomiafdelingen bekræfter, at der er et rådighedsbeløb til SFO’en på 2,5 mio. kr.
Politisk behandling Udvalg for Børn og Familie Udvalg for Økonomi, Personale og overordnet Planlægning Byrådet
Indstilling Børne- og Kulturforvaltningen indstiller, at der frigives 2,5 mio. kr. til færdiggørelse af SFO II, Oldefritten i Herlufmagle.
Beslutning Udvalg for Børn og Familie, 05.09.2007 Søren Revsbæk var fraværende. Anbefales.
Udvalg for Økonomi, Personale og overordnet Planlægning, 17.09.2007 Anbefales.
Beslutning: Byrådet, 24.09.2007 Lisbet Skov var fraværende. Godkendt.
Tilbage til toppen
Byrådet 24.09.2007
698
Made with FlippingBook - Online magazine maker