Byrådets møde 2024

• Fokus på tidlig inddragelse af Byrådet i budgetlægningen med henblik på tværgående prioritering og tilvejebringelse af råderum. • Gennemsigtighed i forhold til budgetforudsætninger om aktiviteter, ydelser, forløb, budgetmodeller, benchmark. • Bevillingsniveauet sænkes til politikområde. Opmærksomhed på at få tilrettelagt procedure, så budgetansvaret fastholdes så nær udførslen af opgaven som muligt - det vil sige på først politikområde, dernæst udvalg og sidst byråd. • Formål: En præcis budgetlægning med større gennemsigtighed i budgetforudsætninger er et godt udgangspunkt

for tværgående politisk prioritering og færre budgetudfordringer i løbet af budgetåret. • Implementerings- og handleplan for omstillingen fremlægges i 4. kvartal 2024.

2. Effektiviseringshandleplan/etablere råderum. Et struktureret arbejde med effektivisering – herunder digitalisering og samarbejde med eksterne aktører - skal sikre, at vi får mest ud af ressourcerne. Tiltagene er: • Der skal etableres et årligt råderum på forventeligt 30 - 60 mio. kr. Størrelsen af råderummet og metoderne til at tilvejebringe råderummet fastlægges i budgetstrategien: Strukturelle effektiviseringer, Arbejde med råderumskataloger, Digitalisering og automatiseringer, Samarbejde med eksterne aktører mm. • Rammereduktioner, som ikke er en effektivisering, kan være nødvendige i forhold til at etablere et råderum. • Effektiviseringsarbejdet skal ske på alle områder i kommunen. • Formål: Sikrer at vi får mest muligt for ressourcerne. Mere direkte formuleret " Vi skal køre længere på literen". • Handleplan fremlægges primo 2025

3. Vækst handleplan.

• Væksthandleplanen er et struktureret arbejde med indsatser, der kan skabe vækst: Flere i beskæftigelse, flere private arbejdspladser, øget sundhed, initiativer som skaber et højere indkomstgrundlag – eksempelvis gennem at øge uddannelsesniveauet blandt borgere. • Formål: Sikrer, at vi øger indtægts- og finansieringsside og/eller sænker udgiftsbehovet. Mere direkte formuleret: " Vi skal gøre den samlede kage større". • Handleplanen fremlægges første halvår af 2025. Fremadrettet kan en revision af den Økonomiske Politik bestå af at forholde sig til og tilpasse værdierne på nøgletallene samt eventuelt revidere og/eller udskifte udviklingsindsatser.

Økonomi Administrationen har ingen yderligere kommentarer til sagen.

Bilag Økonomisk Politik (ØK)

Made with FlippingBook - Online magazine maker