Byrådets møde 2018

Punkt 245: Godkendelse af Næstved Kommunes styringsmodel 2019 - 22

00.01.00-A00-49-17 Resume Politisk behandling Økonomiudvalget (anbefaler), 10.12.2018 Byrådet (godkender), 18.12.2018

Næstved Kommunes styringsmodel er blevet revideret. Den reviderede model fremlægges i denne sag til godkendelse. De største ændringer i styringsmodellen er, at kommuneplanstrategien fremover er Næstved Kommunes udviklingsplan og derfor sammen med kommuneplanen er indarbejdet i styringsmodellen. Desuden er politikernes rolle i arbejdet med styring tydeliggjort. Styringskæden er således mere stringent, hvilket alt andet lige forøger muligheden for at kunne udmønte visionen og kommuneplanstrategien. INDSTILLING Administrationen indstiller, at den reviderede model godkendes. Beslutning Økonomiudvalget, 12.11.2018 Sagen genoptages den 10. december 2018.

Økonomiudvalget, 10.12.2018 Anbefales.

Byrådet, 18.12.2018 Godkendt. Sagsfremstilling Genoptagelse af sag

Økonomiudvalget behandlede denne sag i november måned. Behandlingen af sagen genoptages på mødet den 10. december 2018. Siden mødet i november har der været dialog om styringsmodellen. Det har betydet, at politikernes rolle i styringen er tydeliggjort i bilaget om styringsmodellen. Disse ændringer fremstår med rødt i materialet om styringsmodellen undtagen på forsiden af styringsmodellen, hvor den politiske dialog er afbilledet.

Baggrund Næstved Kommunes styringsmodel er blevet revideret og fremlægges på den baggrund til Byrådets godkendelse. For at kunne sikre, at styringen forbliver relevant, så må styringsmodellen med jævne mellemrum revideres. Derfor hedder styringsmodellen nu "Næstved Kommunes styringsmodel 2019 - 22", hvorved det sikres, at styringsmodellen igen revideres i 2022.

Made with FlippingBook - Online magazine maker