Kotimaisen dronen tuotekehitys toteutettiin 3D-tulostuksen avulla
Pääosin PA2200-materiaalista 3D-tulostetussa drone-rungossa on jonkin verran myös hiilikuituosia. Runkoon lisätään vielä titaaniydin ja haluttu kuorma.
Vaativaan ammattikäyttöön droneja valmistavalle Nordic Dronesille 3D-tulostus on ollut elinehto. Vuonna 2013 perustettu yritys on valmistanut multikoptereita erityisesti teollisuuden ja viranomaisten tarpeisiin.
olisi kyetty yhtä nopealla aikataululla. Olemme tehneet paljon rää- tälöityjä ratkaisuja, joten sarjat ovat pieniä. Muottiajattelu ei oikein sopinut siihen, sillä se olisi rajoittanut kehityksen nopeutta, yhtiön perustaja Juhani Mikkola sanoo. 3D-tulostuksen käyttöönottoa yrityksissä edistävän FAME- ekosysteemin johtaja Eetu Holstein pitääkin Nordic Dronesia hyvä- nä esimerkkinä lisäävän valmistuksen hyödyntämisestä tuotannossa. Kalliin työn tekijä Nordic Dronesin runkoihin on lisätty asiakkaan tarvitsema hyöty- kuorma, esimerkiksi kamera tai ilmansaasteiden mittauslaite. Nordic Dronesin liiketoiminnan lähtökohtana ei ollut halpalaitteiden kanssa kilpailu. — Meillä oli alusta asti ideana, että laitteella pitää tehdä jotain niin hyödyllistä, että se tieto, mitä sillä saadaan, on niin arvokas, ettei hin- nalla ole väliä. Siksi meillä oli esimerkiksi maanmittaus pääkärkenä,
Teksti: Kaisa Kaukovirta, DIMECC Kuva: FAME-ekosysteemi
3D-tulostuksen avulla yritys pystyi tekemään ensimmäisen version tarvittavasta osasta ja viemään sen tuotteeseen. Seuraavasta osas- ta voitiinkin jo tehdä käyttökokemusten perusteella parannettu ver- sio. Teknologian hyödyntämistä pystyi vertaamaan suoraan nopeu- tuneeseen tuotekehitysaikaan ja sen kautta kustannussäästöihin. Ruiskuvalumuottien avulla tähän jatkuvan kehityksen ajatteluun ei
16 MUOVIPLAST 4/2024
Made with FlippingBook - Online magazine maker