Vánoční katalog Salveo 2023

Vánoční katalog 2023

Vážení a milí zákazníci, vítejte na stránkách letošního vánočního katalogu Salveo přírodní lékárny. Rok se s rokem sešel a my Vás opět zveme k pohodlnému usazení a prolistování svátečně laděných článků plných zajímavých informací, tipů a nápadů. Dozvíte se zde například, kdy a kde u nás poprvé zazářil vánoční stromeček, jak pečovat o vánoční hvězdu, aby nám vydržela i do příštích Vánoc, proč káva může být lék, které čaje pít v zimním období, zda jsou Vánoce u párů oblíbenější než Valentýn či jak uplést a upéct tu nejlepší a nejvoňavější vánočku pro celou rodinu :-)

V Salveo se na advent i na samotné Vánoce vždy velmi těšíme. Doba je nelehká a z Vašich tváří, e-mailů a zpráv není těžké vyčíst, že denně čelíte nabitému programu, velkému shonu a nekonečným starostem. Věříme, že právě čas předvánoční bude nám všem velkou oporou. Je to čas sílící naděje a všudypřítomných andělů, čas, který svou kvalitou umocní a podpoří pocit vnitřního klidu, rodinné pospolitosti, Božího světla v nás a hluboké, léčivé lásky. Najdeme ji ve světle mihotavých plamínků svíček, ve vůni vanilkových rohlíčků, v domovech provoněných prohřívacím kořením, ale i na adventních trzích, u živých betlémů nebo u poslechu koled při balení vánočních dárků pro naše milované.

Pevné zdraví, pohodový advent a požehnané Vánoce Vám i Vašim rodinám přeje Nalaďte se na šum křídel andělů a nechte je dotknout se Vašich srdcí. Propojíte se tak nejen sami se sebou, ale i se svými blízkými. Ono to jde totiž ruku v ruce :-) Když jsme u toho... v katalogu najdete samozřejmě i celou řadu pečlivě vybraných tipů na vánoční dárky pro Vaše nejbližší, pro přátele, kolegy či známé. Jsou to dárky pro pevné fyzické zdraví a psychickou vyrovnanost, pro vitalitu, energii, pěkný vzhled a dny prožité naplno. Jsou to dárky, kterými svým blízkým vyjádříte svou lásku a péči, a zároveň jim do nového roku darujete přírodní pomocníky, na které se každý den budou moci spolehnout.

Jana ze Salveo přírodní lékárna

NAHLÉDNĚTE DO OBSAHU

6.

SVĚTLO A TEPLO SVÍČEK NA ADVENTNÍM VĚNCI

Jak se jednotlivé svíčky jmenují a kdy letos zapálíme první?

8.

CHODÍ K VÁM MIKULÁŠ?

Kde se vzali Mikuláš, Čert a Anděl, a co dětem letos nadělit zdravého.

10.

BUĎTE KRÁSNÍ NEJEN O VÁNOCÍCH

Jak na hebkou, pružnou pokožku, pevné nehty a krásné, lesklé vlasy?

15.

Jak se z Mexika dostala až k nám a jak ji pomoci dožít se i dalších Vánoc. VÁNOČNÍ HVĚZDA DO KAŽDÉ DOMÁCNOSTI

17.

ŽENŠEN PRAVÝ, KOŘEN ŽIVOTA

Adaptogen, jehož účinky lidé znají už 4000 let. Pomáhá zvyšovat fyzický i duševní výkon a svým tvarem připomíná malou postavičku.

KDYŽ ZAVONÍ VÁNOČKA Původ vánočky sahá až do 16. století. Upečte si s námi tu naší! Rádi se s vámi podělíme o náš rodinný recept. 18.

SLADKÁ VŮNĚ LÍPY 23. Dříve se pražená zrna kávovníku prodávala v lékárnách. A co teprve, když kávu smícháte s medicinálními houbami, které brání překyselení! 25. I KÁVA MŮŽE BÝT LÉK

Mateřská a pečující. Lipový květ patří k našim nejstarším léčivkám.

27.

AROMATERAPIE V ČASE VÁNOČNÍM

Vánoční vůně, jak je možná neznáte.

31.

ROMANTICKÉ CHVÍLE VE DVOU Tipy na dárky s nádechem intimity.

V HLAVNÍ ROLI VÁNOČNÍ STROMEČEK 33. Kdy a kde se u nás rozsvítil ten první?

ANDĚLÉ A JEJICH VÁNOČNÍ POSLÁNÍ Probouzejí v nás duchovní pocity lásky a naděje. A právě o Vánocích je jich všude plno! 35.

37.

ČAJE DO ZIMNÍHO OBDOBÍ

Velký průvodce prohřívacím kořením a originální čajové tipy na vánoční dárky

PŘÍPRAVA ŠTĚDROVEČERNÍ TABULE Vše krásně nachystat a nezapomenout prostřít o jedno místo navíc. Léty prověřené tipy a nápady na perfektní štědrou tabuli. 42.

Zapálení první svíčky na adventním věnci letos připadá na 3. prosince. V tu dobu už bychom měli mít doma nachystaný adventní věnec. A nejlépe svůj vlastní! SVĚTLO A TEPLO SVÍČEK NA ADVENTNÍM VĚNCI

Výroba je snadná: stačí vám zakoupit korpus a sehnat voňavé jehličnaté větve, kterými jej obmotáte a vše pořádně upevníte provázkem či drátkem.

Do věnce zapíchnete držáky na svíčky a nasadíte svíce. Náš tip: každou svíci nasaďte rovně, aby vosk po zapálení nestékal na věnec. Pak už jen zdobíte a dolaďujete. K tradičním ozdobám adventního věnce patří sušená jablka a pomeranče, ořechové skořápky, hvězdičky badyánu, svitek skořice, perníčky či malé šišky. Hodit se vám bude tavná pistole, kterou

všechny ozdoby snadno a rychle přilepíte .

6

Adventní věnec dnes seženete v ruzných tvarech a provedeních. Tradičně k němu ovšem patří čerstvé chvojí, prože zelená je symbolem života, a kruhový tvar, který představuje věčnost a jednotu. Barva, velikost a tvar svíček je čistě na vás.

Víte, že...

...slovo a dvent pochází z latinského adventus , tedy příchod , a je dobou očekávání příchodu Spasitele?

V tomto čase rozjímání rozsvěcujeme postupně 4 svíčky s překrásnými jmény: Naděje, Mír, Přátelství a Láska. Také se jim říká Svíce proroků, pastýřská, betlémská a andělská. U zapálení svíčky buďte vždy všichni pohromadě, chvilku u věnce poseďte a pochutnejte si třeba na prvním vánočním cukroví. Především si ale užívejte čas strávený s těmi, které milujete.

Zapálení poslední, andělské svíčky bude mít letos obzvlášť velké kouzlo! Připadá totiž na 24. prosinec. Adventní věnce se tedy poprvé naplno rozzáří až na Štedrý den.

Vysoké parafínové svíčky značky Ib Lauren. Na výběr máme z několika různých barev a jedna krásnější než druhá - kromě tmavě červené u nás najdete sváteční bílou, jemnou mátovou, petrolejovou a světle či tmavě šedou.

Něžně elegantní vonné svíčky Angel Wings. Působí jemně a slavnostně zároveň, a to především díky úžasné kombinaci vůně sladkého pomeranče, jasmínu, pačuli a konvalinky.

7

CHODÍ K VÁM MIKULÁŠ? Mikuláš chodí vždy v předvečer svého svátku, tedy 5. prosince po setmění. Kromě velkého vzrušení pro naše nejmenší je také jasnou předzvěstí blížících se Vánoc! Tato krásná tradice sahá až do 12. století. Pověstí o jejím původu je přitom mnoho.

Ve všech sestupuje Sv. Mikuláš z nebe na zem. Spolu s Čertem a Andělem obchází rodiny s malými dětmi, aby se přeptal, zda byly tento rok hodné. Kdo zlobil, tomu Čert pohrozí, že si ho vezme s sebou “na vyučenou do pekla”, nebo mu jako varování dá místo dobrůtek kousek uhlí a bramboru. Anděl děti uklidňuje svou pověstnou dobrotou, dodává jim odvahu a věří, že se polepší.

Víte, že...

svatý Mikuláš byl skutečnou historickou postavou? Tento biskup z Myry byl znám svou štědrostí a nezištnou pomocí potřebným. Obdarovával sirotky, ochraňoval nespravedlivě obviněné a pomáhal hladovým. Právě proto jsou oslavy jeho svátku spojeny s rozdáváním radosti a dárků našim nejmenším.

Co nesmí v nadílce chybět?

Ať už nadílku rozdává Mikuláš nebo ji děti najdou za oknem v punčoše, nemělo by v ní chybět ovoce (naleštěné jablíčko, banány či mandarinka), ořechy, sladkůstky a malá připomínka občasného “zlobení”, tedy kousek uhlí nebo malá brambora.

8

Nadělujte letos zdravě!

Ovoce v medu a medy s příchutěmi od českého výrobce Včelařství Domovina si zamiluje celá rodina. Obsahují kvalitní ingredience plné zdraví prospěšných látek, lehce se roztírají a chutnají přímo božsky. Hodí se jak do nápojů, tak na pečivo nebo jen tak na lžičku. Maminky je ocení i jako náhradu sladidla při pečení a vaření.

Gumídci s vysokým obsahem vitamínu C na podporu přirozené obranyschopnosti dětí. Ujídat ale mohou i dospělí! Želé bonbónky obsahují extrakt z rakytníku tibetského a z brusinky. V mikulášské nadílce by neměl chybět adventní kalendář. Vyzkoušejte letos místo čokoládového čajový! Najdete v něm 24 různých druhů čajů a jeden lepší než druhý.

ABCD Gummies jsou pektinové želé bonbónky. Víte, co je pektin? Přírodní zahušťovadlo vyrobené z citrusových plodů, ideální alternativa ke klasickým, nepřírodním gumídkům. Tyto bonbónky mají malinovou příchuť a obsahují vitamíny A, B12, B3, B6, C, D3, biotin (vitamin H) a zinek.

9

BUĎTE KRÁSNÍ NEJEN O VÁNOCÍCH

Péče o celkové zdraví našeho organismu je zároveň i péčí o vzhled. Pokud vaše tělo něco trápí nebo má málo minerálů, vitamínů či jiných životně důležitých látek, projeví se to brzy i na vašem vzhledu! Kdo chce mít pěkné vlasy, pevné nehty a pružnou pokožku, musí o sebe pečovat zevnitř i zvenčí.

Jak na krásnou, hebkou pokožku? kvalitní přírodní kosmetikou správným pitným režimem vyváženým jídelníčkem dostatkem spánku a odpočinku

Vaše kůže potřebuje v první řadě hydrataci. Bez dostatečného příjmu čisté vody (nejméně 2 litry denně) se proto neobejdete. Vhodné jsou též čistící a odkyselovací bylinné čaje. Dále potřebujete pravidelnou denní dávku jódu, vápníku, hořčíku, selenu, zinku a vitamínu C, D, A a E. 10

Zásadní je také kolagen, důležitý stavební prvek kůže i celého těla, a kyselina hyaluronová, která v kůži zadržuje vodu, hydratuje tkáně a udržuje v nich dostatečnou vlhkost.

Náš tip: vyzkoušejte tyto bestsellery v péči o zdravý a mladistvý vzhled pokožky

1- 2 kapsle tohoto doplňku stravy dodají tělu potřebné množství kyseliny hyaluronové. Jedná se o přírodní polysacharid, který je dobré do těla doplňovat, protože s přibývajícími roky nám kyseliny hyaluronové přirozeně ubývá a naše kůže pak ztrácí svou pružnost. Dochází i k jejímu rychlejšímu stárnutí a tvorbě vrásek. Dopřejte své pokožce tuto vnitřní výživu - možná jí tím prospějete více než kvalitními anti-age krémy. Přípravek je také skvělým tipem na vánoční dárek pro každou ženu, která si přeje co nejdéle zachovat pěkný vzhled pokožky.

Želatinové kapsle s obsahem hydrolyzovaného (tedy naštěpeného) kolagenu z mořských ryb. V této formě je kolagen pro tělo snadno vstřebatelný - darujte jej k Vánocům komukoli, kdo potřebuje podpořit zdravý vzhled pokožky, ale také zlepšit pohyblivost a zdraví kloubů. Vhodné především po pětatřicítce - zhruba v této době totiž začíná tělo produkovat kolagenu méně.

Meine Base je koupelová sůl s obsahem 8 jemně mletých drahých kamenů. Pokožku krásně detoxikuje, vyčiští a zároveň ji při koupeli nevysuší. Naopak - má samopromašťující účinky. Je vhodná na pravidelnou zásaditou péči o tělo. Jak kůži, tak celý organismus je totiž potřeba pravidelně odkyselovat. Překyselení je dnes zcela běžné a přitom velmi škodlivé. Zbavte se jej pomocí zásaditých koupelí (nebo mu raději rovnou předcházejte). Ideální dárek pod stromeček pro každého, kdo rád relaxuje ve vaně. Sůl užíváme i ke koupeli nohou, k sedací koupeli, k inhalacím nebo k přípravě Priessnitzova obkladu.

11

Obličejový olej od Saloos má obzvláště vysoký obsah karotenoidů, antioxidantů a bioflavonoidů. Je skvělý pro pravidelnou péči o pokožku obličeje,a dekoltu. Sjednocuje barevný tón pleti a je výborný na pigmentové skvrny.

Schüsslerovy tkáňové soli CALC FLUOR a SILICEA doplňují do těla vápník, fluor a kyselinu křemičitou ve formě anorganických minerálních solí, které se přirozeně vyskytují v našich buňkách. Důvodem předčasných vrásek, suché pokožky, ale i lámavých vlasů a nehtů může být právě nedostatek těchto anorganických solí v buňkách a tkáních.

Revitalizační sérum s obsahem sibiřské čagy je originálním a užitečným dárkem pro všechny, kdo mají unavenou, mdlou, povadlou či věčně vysušenou pleť. Péče o pokožku s vitální houbou čaga vás rozjasní a při pohledu do zrcadla určitě i potěší.

Hydrofilní odličovací olej, který kromě

Řada přípravků pečujících o pleť od přírodní české značky Nobilis Tilia využívá síly a účinku bylin různých druhů. Vyberte svým nejbližším pleťový krém pro každodenní užívání a sáhněte přitom po jejich oblíbené vůni.

blahodárně působícího

arganového oleje obsahuje také olej sezamový, mandlový, vitamín E a extrakt z rakytníku.

12

Pěkné nehty jsou vaší vizitkou.

V zimě dostávají ruce a nehty zabrat - nesvědčí jim chlad, nošení rukavic ani přechody ze zimy do tepla. Snadno se pak lámou, zatrhávají a okolo nehtového lůžka se navíc tvoří nevzhledné záděry. Zlaté pravidlo péče o nehty: nezkracujte nůžkami, ale pilníkem. Nehty nikdy nepilujte vlhké a sáhněte po pilníku na přírodní nehty, nikoli na gelové.

Náš tip: mějte vždy u sebe kvalitní přírodní krém nebo olejíček cestovní velikosti. Hodí se i jako milý dárek pro kamarádku nebo kolegyni.

Přírodní krém na ruce s mandlovým olejem, včelím voskem a olejem z jadérek bezu černého. Voní po růžích, dodává pokožce antioxidanty a zanechává ji překrásně voňavou a hebkou.

Balzám na nehty s úžasnou kombinací bio bambuckého másla a dýňového oleje. Dýně je bohatým přírodním zdrojem zinku, který je pro zdravý stav pokožky i nehtů velmi důležitý. Brání vzniku záděr, zvláčňuje a zjemňuje kůžičku kolem nehtů a usnadňuje tak péči o pěkný a reprezentativní vzhled rukou.

13

Vlasy jsou korunou vaší krásy

V čem spočívá tajemství krásných vlasů? Odpověď je jednoduchá - vlasy jako z magazínu potřebují dvě věci: kvalitní vlasovou kosmetiku bez obsahu chemie a dostatek kolagenu, vitamínů a minerálů. Zdravé, pevné a husté vlasy získáte především díky vyvážené kombinaci křemíku, selenu, zinku, vitamínu C, E a vitamínů B skupiny. Bez nich se dříve či později začnou vaše vlasy třepit, lámat a vypadávat. Všechny tyto zdraví prospěšné látky najdete v bylinách a bylinných přípravcích. Naše babičky, stejně jako stovky generací žen před nimi, si proto pravidelně oplachovaly hlavu odvarem z bylin známých svým blahodárným účinkem na vlasy a pokožku hlavy. Které to jsou? Například kopřiva, přeslička, lopuch, heřmánek či rozmarýn. Inspirujte se naší nabídkou bylinných čajů, tinktur a přírodní vlasové kosmetiky. Buďte krásní nejen o Vánocích!

Přípravky pro krásu a zdraví vlasů jsou užitečným a originálním dárkem pro dámy i pány. Kompletní nabídku najdete na našem e-shopu.

Kopřiva u nás odjakživa platí za královnu očistných kúr - podle Pátera Ferdy například čistí krev a zbavuje tělo nahromaděných škodlivin, což při vnitřním užívání prospívá i našim vlasům. Z nati a oddenku lze také připravit odvar a vlasy jím pravidelně oplachovat. Kopřivové oplachy pomáhají i na svědění pokožky hlavy.

Velmi oblíbené jsou tyto přírodní šampóny s obsahem termální vody, bylinných extraktů a vonných silic. Každý z nich má jiné využití - Ruticelit je například vhodný pro vlasy tmavé a slabé, Protektin pro vlasy barvené nebo jinak zatížené a snadno se mastící, Artrin pro vlasy suché a lámavé, vhodný pro muže se sklonem k tvorbě koutů.

Tyto bylinné kapky obsahují kopřivu, lopuch, přesličku, pýr, truskavec a gotu kolu (pupečník asijský) - všechny tyto bylinky jsou velkou podporou pro zdravé vlasy, nehty a pleť.

14

Rostlinka, kterou bychom měli obdarovat své blízké nebo ji naopak dostat jako dárek.Vánoční hvězda by zkrátka vždy měla být darovaná, stejně jako jmelí. VÁNOČNÍ HVĚZDA DO KAŽDÉ DOMÁCNOSTI

Pojí se totiž s prastarým příběhem o chudé mexické dívce, která plakala, protože neměla co dát právě narozenému Ježíškovi. Tu se jí zjevil anděl, otřel jí slzy a poradil jí, aby jako dárek natrhala obyčejný plevel u cesty. Dívka tak učinila a před oltář v kostele položila nenápadnou rostlinku. Ta záhy obrazila vesele červenými listy a stala se krásnou, dodnes oblíbenou “vánoční hvězdou”.

Jak se vlastně jmenuje?

V Mexiku je známá jako Noche Buena , tedy Štědrý večer, a její botanický název z roku 1825 zní pryšec nádherný. Také ji najdete pod jménem poinsettia. Před 200 lety ji totiž z Mexika přivezl americký botanik, lékař a ambasador Joel R. Poinsett. Daroval ji svému příteli o Vánocích roku 1823.

K nám do Evropy se dostala v druhé polovině 19. století jako dar při diplomatických setkáních. 15

Původní sytě červená barva z příběhu o mexické dívce je dnes doplněna dalšími zajímavými kombinacemi. Kromě červené můžete sehnat například krémově bílou, světle růžovou, lososovou či zlatavě žlutou.

Náš tip:

Chraňte svou vánoční hvězdu před průvanem a přemokřením. Jedině tak vám vydrží i po Vánocích. Nekupujte ji na trhu, kde stojí delší dobu venku. Poinsettie je mexickou kráskou a chlad jí nesvědčí. Reaguje na něj shazováním barevných listů a to je pak velká škoda.

Pomozte jí dožít se i dalších Vánoc! Ve většině domácností je vánoční hvězda jen krátkodobou pokojovou rostlinou. Prvních pár měsíců totiž není náročná na pěstování, ale dále už potřebuje vaši pozornost. Když začne odkvétat, přemístěte ji do chladnější místnosti. Po opadání barevných listů ji přesaďte a zastřihněte. Ponechte jen 4 – 5 zelených výhonků. V létě ji každých 14 dní přihnojte. S příchodem podzimního počasí potřebuje zkrátit den - na světle by neměla být déle než 8 hodin. Jedině tak má šanci koncem roku znovu rozkvést. 16

ŽENŠEN PRAVÝ, KOŘEN ŽIVOTA Kořen této rostliny z vysokohorských oblastí starověké Číny si u nás vysloužil název všehoj ženšenový . Čínsky se mu říká REN (člověk, lidský) SHEN (hvězdy nad hlavou, nebeský), protože podle starých pověstí propojuje sílu země a nebes - fyzična a duchovna.Pomáhá při slabosti a vyčerpání, zahání únavu, posiluje imunitu, zlepšuje vitalitu, podporuje sexuální zdraví a zároveň zvyšuje duševní výkon a zlepšuje paměť a kognitivní funkce. Jeho účinky jsou známé už 4000 let. Objevil jej prý vyčerpaný bojovník, který z posledních sil vytáhl zelenou rostlinku ze země a uviděl kořen podobný malé postavičce. Vzal to jako dobré znamení, kořen si povařil a snědl. Když později sešel z hor do údolí, přinesl ženšen lidem ve vesnici a nazval jej "kořenem života".

Co o něm říká západní medicína? Z pohledu moderní vědy obsahuje "kořen života" unikátní kombinaci antioxidantů, polysacharidů, flavonoidů, peptidů, mastných kyselin, organických kyselin, vitamínů A, C, B1, B2, B6, B12 a kyseliny listové. Mezi adaptogeny se ovšem řadí díky vysoce účinným saponinům - tzv. ginsenoidům. Ty v těle pomáhají vždy tam, kde je to nejvíce potřeba. Léčivce daly také její latinský název - panax ginseng.

Náš tip: v chladném ročním období sáhněte po Nápoji z pravého ženšenu. Prohřeje vás a zvýší celkovou odolnost vůči virózám a nemocem z nachlazení. Jeho natrpklá zemitost navíc zahání chuť na sladké! To se může hodit nejen o Vánocích, ale i při dodržování novoročních předsevzetí... 16

Dnes si ji v některých pekárnách můžete koupit i v létě - klasická, staročeská vánočka ovšem neodmyslitelně patří k svátkům vánočním! Je symbolem rodiny, pospolitosti, hojnosti a šťastného hospodářství. Nad vánočkou se u stolu scházeli všichni členové rodiny. Hospodyně napekla, hospodář naděloval a kousek dostával i dobytek, aby se po celý rok těšil dobrému zdraví. KDYŽ ZAVONÍ VÁNOČKA

Původ vánočky sahá až do 16. století. Tehdy ji uměli péct jen mistři cechu pekařského - patřila na sváteční tabuli velkých panství a zároveň sloužila jako tradiční dar pánům a radním.

Doma si lidé na vánočce pochutnávají od 18. století, kdy se o ní poprvé zmiňují dobové kuchařky běžných hospodářství. Recepty se přitom mírně liší, nejen kraj od kraje, ale i rodina od rodiny. Tipy na upečení voňavé, zlatavé vánočky si hospodyňky předávaly z generace na generaci.

Právě recept na vánočku dodnes často patří k “sladkým tajemstvím”, které mámy od rodiny svěřují jen svým dcerám. 18

Pojďte si letos vyzkoušet ten náš! Co budete potřebovat?

Na přípravu těsta:

1 kg polohr. mouky 20 dkg moučkového cukru 20 dkg rozpustěného másla 3 žloutky 1-2 lžičky soli 1/2 l vlažného mléka 1/2 lžičky sušené citronové kůry (nebo kůra z 1/2 bio citronu)

Na přípravu kvásku:

1/2 šálku (cca 100 ml) vlažného mléka 1 kostka droždí 1 lžička cukru krystal špetka soli

A co ještě?

rozinky, které necháme namáčet v rumu plátky mandlí 1 vejce na potření špejle na zpevnění polohrubá mouka

na posypání pečící papír

19

Jdeme na to!

Nejprve si připravíme kvásek: do 1/2 šálku vlažného mléka (asi 100 ml) přidáme lžičku cukru krystal, špetku soli, a kostku rozdrobeného droždí. Zakryjeme utěrkou a necháme 10-15 min vzejít na teplém místě. Mezitím si připravíme těsto: smícháme všechny ingredience, zpracujeme a neháme chvilku odpočinout.

K těstu přidáme kvásek a propracováváme, dokud nám nevznikne tužší, hladké těsto. Přidáme hrst rozinek a hrst plátků mandlí. Znovu propracujeme - hotové těsto by se mělo pěkně odlepovat od mísy.

Posypeme trochou polohrubé mouky, přikryjeme čistou utěrkou a necháme na teplém místě vykynout. Dáváme přitom pozor na průvan - větrání "vánočce v plenkách" vyloženě nesvědčí.

Než těsto vykyne, připravíme si vál a dostatek prostoru na uválení jednotlivých válečků či pramenů, ze kterých vánočku upleteme.

20

Jak si při pletení vánočky nezamotat ruce?

Zvolte naši třípatrovou variantu "ze 4", "ze 3" a "ze 2". Po vykynutí těsto jemně poprášíme, vyklopíme a rozdělíme na 9 pramenů - 9 stejně širokých a dlouhých válečků. Postupně pleteme ze 4 (základ vánočky), ze 3 (druhé patro) a nakonec ze 2 (vršek vánočky). Prameny vždy nahoře spojíme, opačné konce rozložíme do šířky, aby se nám dobře pletlo, a pleteme :-) Po upletení vždy na koncích zaoblíme - konec pramenů vložíme dovnitř. Poté poskládáme na sebe, na koncích vždy opět zaoblíme.

Po celé délce vánočky spojíme zhora špejlemi (4-5 špejlí), aby se nám vánočka při pečení nerozjela. Náš tip: přehledný videonávod na pletení a následné vrstvení najdete TADY.

21

Vánočku přemístíme na plech s pečícím papírem a znovu necháme cca 15-30 min kynout na teplém, nevětraném místě. Mezitím si rozšleháme vejce a vánočku potřeme, nahoře i po stranách. Posypeme plátky mandlí. Naposledy necháme "odpočívat" a kynout, cca 10-15 min.

Vložíme do trouby vyhřáté na 185 stupňů a pečeme 30-40 min podle typu trouby. Ke konci pečení můžeme přikrýt alobalem. Špejle z vánočky vytáhneme, dokud je ještě teplá.

A na závěr jedno důležité upozornění: tato vánočka obvykle nevydrží ani do druhého dne :-) Když už se do ní pustíte, doporučujeme tedy upéct alespoň tři! Upečte si je vždy o adventní neděli a celý týden si pak užívejte tradiční vánoční snídani.

Přejeme vám pohodové sváteční pečení a dobrou chuť! 22

I KÁVA MŮŽE BÝT LÉK

Ne vždy je čas na čaj o páté, aneb někdy to chce silnou kávu! Bylinné čaje a nápoje jsou sice v péči o zdraví přeborníky, ani káva ale není k zahození. Naopak. Za určitých podmínek může být kofein velmi zdraví prospěšný. Jedná se o alkaloid, který funguje jako významný stimulant, protože povzbuzuje srdeční činnost a zvyšuje tlak. Hodí se proto při nízkém tlaku, únavě a psychickém “útlumu”. Je také důležitým společenským rituálem! Zajít s kamarádkou “na kafe” nebo si ho vypít s kolegou v práci je dnes již pro mnohé z nás každodenní samozřejmostí. Káva si tak v našich životech našla své jisté místo.

Horký nápoj připravený ze sušených, upražených a jemně namletých kávových zrn, tedy semen plodů kávovníku. Co je vlastně káva?

...ještě v 18.století byla pražená kávová zrna prodávána v lékárně? Doporučovala se jako posilující prostředek, například po nemoci nebo při celkovém oslabení a nízkém fyzickém i duševním výkonu. Víte, že...

23

Skvělé tipy na dárky pro všechny “kafaře”: Qi Coffee je až z 10% tvořeno medicinálními houbami cordyceps a reishi. Je to skvělá kombinace, protože vitální houby zvyšují povzbuzující účinek kávy. Toto kafíčko vás posílí, dodá vám energii a pomůže zvládnout náročný den plný shonu a stresu. Houby navíc snižují aciditu kávy a chrání nás tak před podrážděním žaludku.

Pražená rozpustná káva Arabica s příměsí medicinální houby reishi. Jedná se o praktické sáčky, které jednoduše zalijeme horkou vodou a zamícháme. Káva má výraznou chuť i vůni, dodává energii a nepřekyseluje organismus.

Gano Cafe 3 v 1 je úžasný vyživový nápoj složený z kvalitní pražené kávy, třtinového cukru a výtažku z reishi. Ideální na krátkou pauzu - tuto kávu připravíte již oslazenou a budete ji mít hotovou jako lusknutím prstu. A co pro vaše nejmenší? Když si doma dáváte šálek dobré kávy, dopřejte jim hrnek slaďoučké a voňavoučké horké čokolády. Udělejte si

společný kávovo- čokoládový rituál!

24

SLADKÁ VŮNĚ LÍPY

Stromy jsou neodmyslitelnou součástí našich životů. Vytvářejí kyslík, umožňují nám dýchat a zároveň jsou obrovským zdrojem energie. Velké, košaté lípy nám pomáhají vnímat radost a životodárnou sílu, protože ji shromažďují ve velkém množství. Když je obejmete nebo se jich dotknete, udělají vám dobře na duši i na těle. Podobný účinek má i lipový čaj - navozuje pocit jistoty a bezpečí.

Lipový květ a list patří k našim nejstarším a nejčastěji užíváným léčivkám. V přírodní lékárně Salveo ji máme “schovanou” v mnoha různých lahvičkách a sáčcích. Lípa pomáhá s vylučováním vody z organismu, posiluje dýchací cesty a ledviny, dodává tělu antioxidanty, posiluje imunitu a podporuje dobrý spánek a relaxaci.

Cucací pastilky na podporu dýchacích cest, přirozené obranyschopnosti a trávení. Obsahuje také zázvor a vitamín C.

Vysoce účinný bylinný výtažek vyrobený z pupenů lípy srdčité.

Náš tip: sušený květ lípy může být zajímavým a medově voňavým zpestřením vánoční purpury. Přidejte jej ke klasickým přísadám, jako je borovicové a smrkové jehličí, sušené jablko, pomerančová kůra, skořice, hřebíček, badyán či jalovec.

25

Víte, že...

...lípa je symbolem míru a mateřské lásky? Dříve byla uctívána jako posvátná - staří Slované pod jejími korunami prováděli obřady a oslavy, ale konaly se pod ní i trhy, svatby, soudy a kázání. Mnohé ze starých lip byly vysazeny u příležitosti ukončení války. Dohlížejí tak na udržení života v míru a harmonii. Své stálé místo mají i ve vánočně provoněných domácnostech - lipové dřevo je totiž součástí tradičních františků.

Obličejový olej se sladkou vůní lipového květu a medovými podtóny. Zmírňuje dopady stresu na pokožku a zanechává ji krásně hebkou a spokojenou.

Bylinný čaj z květů lípy v praktických nálevových sáčcích pro rychlou přípravu.

Nádherně voňavý, řezaný květ lípy vhodný k přípavě posilujících nálevů a léčivých odvarů.

Vyrobte sí domácí lipové bonbónky pro zdravé mlsání: K přípravě budete potřebovat: 3 lžíce silného lipového čaje z květu, 100 g cukru krupice, 120 g medu a šťávu z 1 malého citronu. Dáme do hrnce, pořádně promícháme a postupně ohříváme až do chvíle, kdy hmota začne tuhnout. Přelijeme do silikonových formiček, necháme vychladnout a máme hotovo!

26

AROMATERAPIE V ČASE VÁNOČNÍM Vánoční svátky v nás probouzejí nostalgii a vzpomínky na dětství. Na maminku, když pekla cukroví a provoněla jím celý dům, na tatínka, když přinesl vánoční stromeček a čerstvě nařezané chvojí, nebo na františky, které připomínají vůni kadidlovníku a sváteční atmosféru světlem prozářených kostelů. K adventu zkrátka patří mnoho tradic, díky nimž se pro nás čekání na Vánoce pojí s nevšedními vůněmi.

Které to jsou?

V první řadě svěží, jehličnatá a zároveň klasicky zimní vůně vánočního stromečku - jedle, borovice nebo smrku. Tyto vůně osvěžují mysl, dodávají odvahu a harmonizují psychiku. Také však dezinfikují prostor a čistí jej od patogenů a negativních energií. Dříve se větvičky jehličnanů vykuřovaly, aby ochránily stavení před zlými duchy a nemocemi - byl to vlastně hlavní důvod, proč lidé kdysi začali své domovy zdobit větvemi a chvojím. Dnes již víme, že obsahují antisepticky působící silice, které čistí dýchací cesty a zvyšují jejich odolnost vůči virům, bakteriím, plísním a dalším nezvaným hostům.

27

Vánoce si také nedovedeme představit bez prohřívacích vůní perníčkového koření - skořice, hřebíčku, kardamomu, badyánu, vanilky či anýzu. Kromě radosti z vánočních dobrůtek také připomínají vůni adventních trhů a setkávání s přáteli nad šálkem svařeného vína či vánočního čaje. Prohřívací koření i samotné jeho aroma je obzvláště vhodné v chladném počasí. Patří totiž k léčivkám, které stimulují krevní oběh.

V zimě se obecně méně hýbeme a proto je občas vhodné rozproudit krev v žilách - nejlépe prohřívacími, tradičně “vánočními” bylinami. Badyán, anýz, kardamom, hřebíček i skořice mají navíc blahodárný účinek na trávicí systém. Vylaďují zažívání a pomáhají předcházet trávicím potížím. Platí to nejen v cukroví či ve svařeném víně, ale i v aromalampičce či difuzéru.

Náš tip: plody hřebíčku voní nádherně v kombinaci s pomerančovou kůrou. Proto se tradičně zapíchávají do pomerančů a aranžují na stůl nebo na parapet. Hřebíček můžete zapíchat i do jablka - vytvoříte tak příjemnou kombinaci několika vánočních vůní najednou.

28

Mezi vánočními vůněmi samozřejmě nesmí chybět svěží, rozradostňující citrusy - pomeranč a mandarinka vás osvěží, energizují a hlavně dobře naladí. Obě tyto vůně mají úžasnou schopnost zahánět chmury, úzkosti a starosti. Projasňují prostor kolem nás, tonizují, harmonizují a potěší vás na těle i na duši.

Duchovní rozměr Vánoc a zpívání koled v rozzářeném kostele vám zase připomene vůně kadidlovníku - sáhnout můžete po tradičních františkách nebo po éterickém oleji z pryskyřice. Meditační a silně ezoterní vůně kadidla bývá v éterických směsích často nakombinována s vůní kafru, myrty nebo santalového dřeva.

Kadidlový esenciální olej z pryskyřice kadidlovníku pravého je proslulý svými svěžími citrusovými podtóny.

Slavnostnější a zároveň duchovněji naladěnou vůni si snad ani nelze představit! Povedená směs éterických olejů Tři králové v rozprašovači obsahuje kadidlo, myrhu, rozmarýn, hřebíček, eukalyptus, skořici a citrus limonový. Tyto vzácné esence jsou obohaceny o částice zlata a podporují zdraví dýchacích cest. Jsou prevencí infekčních onemocnění, protože mají desinfekční a antimikrobiální účinky, a zároveň harmonizují psychiku.

29

Další voňavé tipy pro sváteční chvíle plné radosti a pohody

Směs Vánoční hvězda od značky Hanna Maria vás okouzlí hned na první přivonění. Jednotlivé vůně jsou sladěny tak, aby nás propojily s vyšší dimenzi a navodily hlubokou psychickou ocistu a harmonii. Spolecne nam davaji pocitit ono magicke kouzlo, ktere lze zazit jen o Vanocich. Obsahuje matu peprnou, pomeranc, borovici, pepr, jedli, vanilku a santalove drevo.

Směs Kouzlo adventu podporuje klid mysli a posiluje duchovní prožitky. Obsahuje například olej z jedlových šišek a výborně nahradí tradiční františky či purpuru. Směs Zimní večer je úžasnou kombinací citrusových vůní, anýzu a skořice. Připomíná svařené víno, navozuje pocit radosti a pohody, a podporuje dobrou náladu.

Plody hřebíčku jsou nejen známým prohřívacím kořením, ale také tisíce let užívaným afrodiziakem, a to především ve formě esenciálních olejů.

Smrk je naprostou klasikou mezi vůněmi do zimního období. Posílí a pročistí vaše dýchací cesty, pomůže vám se vycentrovat a dodá vám pocit odvahy a radost ze života.

Vánoční anděl je hladivá směs plná tepla a harmonie. Podpoří vaše ztišení, rozjímání a chvilky procítění sebe samého. Pomůže vám podívat se na svět z nadhledu, zavnímat svou duši a ulevit své mysli.

30

ROMANTICKÉ CHVÍLE VE DVOU A TIPY NA DÁRKY S NÁDECHEM INTIMITY

Pro někoho jsou romantické chvíle ve dvou samozřejmostí, pro jiné je možnost mít s partnerem chvilku pro sebe spíše snem než skutečností. Záleží, do jaké věkové kategorie patříte a zda máte nebo nemáte dům plný dětí, babiček a dalších příbuzných, kteří se stejně jako vy celý rok těší na společně strávené Vánoce. I v nabitém vánočním programu byste si ale měli najít chvilku na svou druhou polovičku. Posadit se spolu na pohovku, obejmout se a v klidu si vypít čaj nebo svařené víno, potkat se pod jmelím a využít jeho kouzla nebo vyšetřit čas na romantickou procházku ve dvou. K zahození není

ani společná prohřívací koupel, ideálně s příměsí těch správných bylinek a vůní.

Časem stráveným jen ve dvou upevníte svůj vztah, odreagujete se a ujistíte se, že vaše vzájemná láska a nadšení jeden pro druhého stále trvá.

Vánoční svátky jsou také časem vhodným ke krásným milostným zážitkům. Nedávný průzkum dokonce ukázal, že z hlediska milování jsou Vánoce pro mnoho párů oblíbenější než Valentýn! 31

Není se čemu divit - romantické světlo svíček spolu s útulnou domácí atmosférou k lásce přímo vybízí. Svou roli v tom jistě hraje i dovolenková nálada a pocit svátečního klidu, kdy většina z nás odpočívá od pracovních povinností. Milování o Vánocích je zkrátka příjemnou, nevšední záležitostí, kterou byste si neměli nechat ujít.

Jak podpořit náladu na hezké chvíle s partnerem?

Místo svůdného prádla, parfémů či erotických pomůcek vsaďte na dobré jídlo, pití a uvolněnou, láskyplnou atmosféru. Vzpomínejte na vše pěkné, co jste spolu v tomto roce zažili, ale i na vše nelehké, co jste spolu zvládli přečkat.

Pod stromeček si pak nadělte něco, co vám pomůže zažít chvíle, které budou jen a jen vaše...

Plod kotvičníku zemního je starodávným afrodiziakem. Podporuje sexuální zdraví a zvyšuje hladinu testosteronu u mužů a estrogenu u žen.

Tato vonná směs čistě přírodní krystalické soli z Himalájí, květů růže a esenciálního oleje ylang-ylang očistí vaše tělo, zrelaxuje mysl a nabudí smysly. Napusťte si vanu a relaxujte ve dvou!

Směs éterických olejů v rozprašovači. Výsledná vůně podporuje náš vnitřní oheň, energii, lásku a radost z fyzična. Posiluje kořenovou čakru a voní po růži a pačuli.

Vonné tyčinky indického typu s hlubokými dřevitými tóny santalového dřeva a pižma.Smyslná, atraktivní, až omamná vůně vás uvolní a naladí jeden na druhého.

32

VÁNOČNÍ STROMEČEK v hlavní roli

Vánoce bez ozdobeného vánočního stromečku si dnes už ani nedokážeme představit. Svou vůní a slavnostním vzhledem nám dělá radost nejen doma, ale všude tam, kde chceme vnímat vánoční atmosféru a čerpat z ní sílu - v kostelech, nemocnicích, na úřadech, v obchodech, ve firmách, v kancelářích a také na náměstích, kde se scházíme a veselíme na adventních trzích. Vánoční stromek patří k nejdůležitějším symbolům Vánoc a když se večer ve zhasnutém obýváku rozzáří naplno, šíří kolem sebe radost, štěstí a rodinnou pohodu. Kromě toho má ještě jednu nezastupitelnou funkci - právě pod něj přeci Ježíšek naděluje dárky! A uznejte, že krásnější místo na světě není.

Máte malé děti, které nadšeně hledají pod větvemi, rozbalují a rozdávají, zatímco vy sedíte na gauči a občas jen s láskou asistujete při rozbalování? Nebo jste to právě vy, kdo ostatním naděluje zpod stromečku dárky? V každém případě u stromečku zažíváme překrásné, nevšední chvíle, na které později rádi vzpomínáme. A bez té slavnostní, radostné atmosféry, kterou dokáže vytvořit jedině nazdobený a rozsvícený vánoční stromeček, by to zkrátka nebylo ono. 33

Možná namítnete, že kvůli pár dnům u vás doma je živého jehličnanu škoda, nebo si naopak řeknete, že rád splnil své vánoční poslání… Patříte-li k první skupině, sáhněte po stromečku v květináči. Jen si předem promyslete, kam, kdy a jak jej později přesadíte. Všem stromečkům také svědčí nepřetopená místnost a občasné orosení.

Víte, že…

… tradice zdobení vánočních stromků vznikla v 16. Století v Německu? Navázala tak na starogermánský zvyk zdobení větviček o zimním slunovratu. Stromky se už tehdy zdobily sušeným ovocem, ořechy, provázky či mašlemi a svícemi. První historicky doložená zmínka o stromečku uvnitř stavení pak pochází z roku 1570 ze severoněmeckých Brém.

A jak to bylo u nás? První vánoční stromeček v Českých zemích (tedy alespoň první, o němž s jistotou víme) se rozsvítil v roce 1812 v Praze před Stavovským divadlem. Přivézt a nazdobit jej nechal ředitel Stavovského divadla J. C. Liebich, který tradici vánočního stromečku znal ze svého rodného Porýní. V dopise příteli uvádí, že si touto svou nejkrásnější vzpomínkou na dětství přál potěšit své české přátele.

34

ANDĚLÉ A JEJICH VÁNOČNÍ POSLÁNÍ

Říká se, že miminka a malé děti ještě anděly vnímají, vidí nebo cítí, ale jak rosteme, postupně tuto schopnost ztrácíme. Možná nás okolí přesvědčí o tom, že co není vidět, to zkrátka není, možná v nás převáží "rozum a racionalita" nad "srdcem a otevřeností", nebo jen vyrosteme z dětské představivosti. Jisté je jedno: o Vánocích je andělů všude plno a těšit se z nich můžeme všichni!

Jsou za okny výloh, vidáme je jako slaměné ozdůbky na vánočním stromečku, nechybí v žádném betlému, zpíváme o nich v koledách a na Mikuláše dokonce i chodí mezi námi. S příchodem Vánoc si možná i ti nejzemitější z nás dovolí pohrát s pohádkovou myšlenkou, že jsme obklopeni anděly. Světelnými bytostmi, jejichž úkolem je probouzet v nás duchovní pocity lásky a naděje, které malé děti vyjadřují s naprostou lehkostí. Pod křídly andělských ochránců je ovšem dobře jak dětem, tak dospělým, a rozhodně nejen o Vánocích! Víte, že... ... slovo anděl pochází z

řeckého angelos, tedy posel předávající zprávu? Andělé jsou odpradávna vnímáni jako prostředníci mezi Bohem a člověkem a jako poslové dobrých zpráv. Také v koledách často zpíváme o andělech, kteří pastýřům zvěstují radostnou novinku o narození Ježíška.

35

Náš tip: chcete dát někomu najevo, že na něj myslíte a máte ho na srdci? Darujte mu andílka. Bude mu připomínat, že jste si blízcí a že nikdy není sám. Andělé jsou totiž nejen symbolem lásky a naděje, ale také bezpečí a ochrany.

Tito poslové Boží lásky nás vedou k dobru a chrání nás před zlem. Jejich hlavním úkolem je zkoušet nám připomínat, že nejsme jen z masa kostí, ale že máme i duši, která nás navěky pojí s ostatními, a to i těmi, kteří už s námi nemohou být. Ve vánočním čase zklidnění, ztišení a rozjímaní je pro nás snazší si tuto skutečnost uvědomit. Nevíte, jak na to? Požádejte o pomoc svého anděla strážného. Je to skvělý učitel! Odhoďte cynismus a až se na Štědrý den zadíváte do světla svíčky, vyzvěte ho, aby se vám připomenul. Ucítíte třeba teplo na srdci, přátelské poklepání po rameni nebo touhu říct někomu blízkému, že ho máte rádi.

36

Page 1 Page 2 Page 3 Page 4 Page 5 Page 6 Page 7 Page 8 Page 9 Page 10 Page 11 Page 12 Page 13 Page 14 Page 15 Page 16 Page 17 Page 18 Page 19 Page 20 Page 21 Page 22 Page 23 Page 24 Page 25 Page 26 Page 27 Page 28 Page 29 Page 30 Page 31 Page 32 Page 33 Page 34 Page 35 Page 36 Page 37 Page 38 Page 39 Page 40 Page 41 Page 42 Page 43 Page 44 Page 45 Page 46 Page 47 Page 48

www.salveo.cz

Made with FlippingBook - Online magazine maker