CHEMAGAZÍN 6-2023

TECHNOLOGIE ČOV

Obr. 2: Pilotní jednotka technologie katalytické mokré oxidace

výsledky prokázaly, že je možné dosáhnout totální oxidace veškerého organického znečištění na CO 2 . Se vzrůstem provozních hodin v řádu tisíců hodin dochází k mírnému poklesu aktivity katalyzátoru, což je kompenzováno postupným nárůstem teploty v loži katalyzátoru. Důsled- kem je nepatrný vzrůst obsahu kyseliny octové na výstupu z jednotky (do 0,2 %). Ostatní látky jsou plně zoxidované a tedy mimo detekovatelné koncentrace. Kyselina octová je v tomto případě nejobtížněji oxidova- telnou látkou. Je však dobře biologicky rozložitelná na ČOV, kam bude odpadní voda po MO odváděna. Dosavadní výsledky z provozování jednotky po dobu dvou let prokázaly vynikající životnost katalyzátoru. Mechanická stabilita nosiče katalyzá- toru se časem prakticky nemění, což je překvapivé s ohledem na pod- mínky, které panují uvnitř reaktoru. Aktivita katalyzátoru a její velmi po- malý pokles jsou také vynikajícím výsledkem. Pokles aktivity lze snadno kompenzovat mírným zvyšováním reakční teploty. Katalyzátor se tak jednoznačně ukázal vhodným pro budoucí realizaci provozní jednotky. Dosavadní výsledky poloprovozních testů jsou nad očekávání dobré a dávají nám tak jistotu, že MO je správnou cestou jak bezpečně a eko- logicky zpracovat odpadní vody Synthomeru. Návrh technologie MO Díky spolupráci VŠCHT, PENTO a Messer Technogas je možné zajistit kompletní vývoj a dodávku technologie MO na míru. K tomuto účelu je k disposici vybavení – od prvotního provedení experimentů MO v autoklávu,přes testy biologické rozložitelnosti vody, až po poloprovozní zařízení. Zájemce tak musí dodat pouze dostatečné množství vzorku odpadní vody, což představuje jednotky litrů pro prvotní testy až po desítky nebo stovky litrů pro pilotní jednotku. Ve většině případů není nutné využití katalyzátoru (Synthomer je speciální případ). Za tímto účelem máme dispozici jinou pilotní jednotku, která je určena pro nekatalytickou MO. Testy na této jednotce pak netrvají několik měsíců nezbytných pro prověření životnosti katalyzátoru, ale pouze jednotky dnů. Celý proces, od prvních experimentů až po návrh provozní jednotky MO, tak proběhne velice rychle. Závěr Trvale udržitelný rozvoj průmyslu je podmíněn přechodem na tzv. čisté technologie, kdy je ve stále větší míře využívána recyklace materiálů a s ní související zavádění specifických čisticích operací přímo do vý- robních jednotek. Mezi tyto technologie patří i mokrá oxidace, která je primárně využívána pro čištění odpadních vod kontaminovaných vysokými koncentracemi látek, jejichž likvidace pomocí standardních metod (biologický rozklad na ČOV, spalování atd.) je z nejrůznějších důvodů problematická (vysoké náklady, ekologie atd.) či nemožná. Je s podivem, že obecné povědomí o této technologii je relativně nízké, přestože její potenciál je velký, a to od výrazných provozní úspor až po jistotu, že vždy dojde k bezproblémové a ekologické likvidaci odpadní vody. Určitě by si tak zasloužila více pozornosti.

se reakční podmínky uvnitř zkrápěného reaktoru co nejvíce podobaly podmínkám, jaké budou následně v provozním reaktoru. Projekt byl zároveň podpořen poskytnutím účelové podpory formou dotace z výdajů státního rozpočtu na výzkum, vývoj a inovace. Pilotní jednotka byla umístěna a zprovozněna v „reálném“ prostředí chemického závodu Synthomer v Sokolově v prosinci 2020. Na zajištění jejího provozu, monitoringu a vyhodnocování výsledků se společně s partnery podílejí odborníci Synthomer a.s. Celý projekt bylo možné realizovat díky součinnosti všech aktérů, kteří v těchto podmínkách ověřují možnosti budoucí aplikace mokré oxidace.

Do reaktoru jsou nastřikovány cca 2 l/h (cca 1000 l každé 3 týdny) odpadní vody přímo z výroby. Zdrojem kyslíku jsou dva svazky tlakových lahví. Oxidace probíhá pří teplotách 200–230 °C, při tlaku 5 MPa. První Dodávky technologií pro odpadní i pitnou vodu na klíč

Mokrá oxidace a ozonizace pro čištění odpadních vod.

Intenzifikace biologických ČOV čistým kyslíkem. Neutralizace alkalických vod oxidem uhličitým. Mineralizace, dezinfekce a oxidace v procesu úpravy pitné vody.

Dodávky kyslíku a oxidu uhličitého.

WWW.MESSER.CZ

Odborné dotazy: Ing. David Bek, Ph.D. , +420 602 760 022, david.bek@messergroup.com

31

CHEMAGAZÍN • 6 / XXXIII (2023)

Made with FlippingBook Digital Publishing Software