Rosliny doniczkowe - Pokojovky - Szobanövények | 2021-2022

Goblet

Kiedy po raz pierwszy zobaczyłem piękny kielichowy kształt kwiatów cyklamenu w programie hodowlanym, zdałem sobie sprawę, że ten typ

kwiatów jest zupełnie inny niż w standardowym mini. Wiele lat temu, z wielką moty- wacją rozpoczęliśmy hodowlę Goblet Colors, po kilku latach zaproponowaliśmy serię, która ma wyjątkowe cechy. Zwarty pokrój, wyrównanie i tolerancja na szarą pleśń były naszymi głównymi kryteriami w programie hodowlanym.

Ze względu na szerokie białe płatki i jaskrawe kolory, Goblet wyróżnia się na tle innych odmian. Zdecydowanie zwraca na siebie uwagę.

Mustafa Akca Hodowca senior | Vedoucí šlechtitel | vezető nemesítő

Goblet to typ mini o zwartym, zaokrąglonym pokroju, mocnych, grubych łodygach i licznych liściach. Optymalna wielkość doniczki to 9 do 10,5 cm. W tej chwili mamy 3 kolory, nowe pojawią się w najbliższej przyszłości.

Ogólnie rzecz biorąc, ta odmiana może być sprzedawana jesienią i zimą. Możliwe jest nawet kwitnienie wiosenne. Jeśli sadzenie roślin z naszych paletek nastąpi w 12 tygodniu, w zależności od warunków panujących w szklarni i na zewnątrz, możesz spodziewać się pierwszego kwitnienia w 23 tygodniu, a sprzedaży w 25-27 tygodniu. Wyrównanie, szybki wzrost i tolerancja na szarą pleśń sprawiają, że Goblet jest łatwy w uprawie, a jego obfite kwitnienie i trwałość kwiatów sprawia, że jest również łatwy w sprzedaży. Ze względu na dużą tolerancję na warunki pogodowe Goblet może być także stosowany jako cyklamen na obwódki, tarasy, do skrzynek kwiatowych w ogrodzie lub na balkonie. Syngenta Flowers może pomóc producentom w uprawie z pomocą instrukcji uprawy i porad naszych specjalistów.

Když jsem ve šlechtitelském programu poprvé spatřil krásný kalichovitý tvar květů bramboříků, uvědomil jsem

Amikor először láttam ennek a ciklámennek a gyönyörű kehely-szerűen visszahajló virágszirmait a nemesítés-

si, že tento typ květů se od standardních mini bramboříků značně liší. Před mnoha lety jsme s velkým očekáváním začali šlechtit jednotlivé barvy Goblet a po několika letech jsme dokončili sérii, která má zářivý vzhled. Kompaktní habitus, vyrovnanost ve vzrůstu a odolnost vůči botrytidě byly našimi hlavními kritérii ve šlechtitelském programu. Díky extrémně širokým bílým okvětním lístkům a zářivým barvám se Goblet odlišuje od konkurence. Přitáhne více pozornosti pěstitelů mini bramboříků po celém světě. Goblet je typ F1 mini s kompaktním kulovitým habitem rostliny, silnými květními stopkami a mnoha drobnými listy. Optimální velikost květináče je 9 až 10,5 cm. V tuto chvíli máme v nabídce 3 barvy, v blízké budouc- nosti přidáme nové. Obecně lze tuto odrůdu prodávat na podzim a v zimě, možné je i jarní kvetení. Pokud mladé rostliny zasadíte do květináčů ve 12. týdnu, můžete v závislosti na podmínkách skleníku a prostředí očekávat první kvetení ve 23. týdnu a expedici ve 25.-27. týdnu. Díky své vyrovnanosti, rychlému růstu a odolnosti vůči botrytidě se Goblet snadno pěstuje, bohaté kvetení a dobrá odolnost květů usnadňují jeho prodej. Goblet lze pro jeho silnou odolnost vůči povětrnostním vlivům použít také jako venkovní brambořík na obruby, terasy a květinové truhlíky v zahradě nebo na balkoně. Společnost Syngenta Flowers může pěstitelům pomoci s co nejsnadnějším pěstováním dodáním pěstitelských pokynů a rad pro pěstování.

ben, rájöttem, hogy ez a virágtípus teljesen egyedi a mini ciklámenek körében. Sok évvel ezelőtt nagy lelkesedéssel kezdtük el a Goblet Colors nemesítését, néhány év elteltével elkészült ez a ragyogó megje- lenésű sorozat. A nemesítés fő célja a kompakt habitus, a termesztés- ben mutatott egyöntetűség és a botritisszel szembeni tolerancia volt. A Goblet a rendkívül széles fehér szegélyes szirmoknak és a ragyogó színeknek köszönhetően kitűnik a versenytársak közül, és világszerte felkelti a termesztők figyelmét. A Goblet mini virágú F1 hibrid, kompakt, kerekded növénytípussal, erős, vastag szárakkal és rengeteg levéllel. Az optimális cserépméret 9-10,5 cm. Jelenleg 3 színben kapható, a közeljövőben újabb színekkel bővül a sorozat. A Goblet leginkább ősszel és télen értékesíthető, de a tavaszi virágoz- tatás is lehetséges. Ha a palántát a 12. héten cserepezzük, akkor a növényházi és környezeti körülményektől függően a virágzásra a 23. héttől számíthatunk, az értékesítés pedig a 25-27. héten indulhat. Egyöntetűsége, gyors növekedése és botritisszel szembeni toleranciája miatt a Goblet könnyen termeszthető, dúsan virágzik és a virágok jó eltarthatósága miatt könnyen értékesíthető. A Goblet kültéri ciklámenként is használható kerti ágyásokban, teraszo- kon, virágládákban vagy az erkélyen, mivel jól tűri az időjárás viszon- tagságait.

A Syngenta Flowers szaktanácsokkal segíti partnereit a zökkenőmen- tes termesztés érdekében.

37

Made with FlippingBook Learn more on our blog