Herlufmagle Sogneråd 1931 – 1937 (udenfor Transkribus)

Byg 6 radet 12 kg

Havre

12 kg

Bld. Sæd

12 kg

Ærter

10 kg

Kartofler

50 kg

Runkelroer

200 kg

Kaalrabi

250 kg

Turnips

200 kg

Gulerødder

Sukkerroer 125 kg

Cikorierødder

Agerhø

40 kg

Enghø

30 kg

Et Andragende fra Lærer Nygaard om Tilskud til Aftenskolen i Herluflille Skole og Torpe Forsamlingshus (det sidste Sted til Husholdningskursus) bevilligedes med Lokale, Lys og Varme samt 50 Øre pr. Undervisningstime.

Der bevilligedes Undervisningsmateriale til Herluflille Skole, som Lærer Nygaard havde ansøgt om.

Lars Jensen, Spragelse androg om Fritagelse for at betale Hundeskat af en Hund, der var hjemmehørende andet Sted.. Andragendet kunde ikke bevilliges.

Arbmd. Jens Frederik Christiansen, Vordingborg Landsogn var af Landsognet begæret hjemsendt eller der ydes fuld Refusion. Sagen skulde nærmere undersøges.

Kaj Beering, Herlufmagle androg og bevilligedes Tillæg til Invaliderente.

Flere Beboere i Gelsted androg om at faa Rørlagt Vejgrøften udfor Inspektør Mortensens Have og forbi Bødker Christensens Gaardsplads. Sognerraadet bevilligede Andragendet med samme Rørstørrelse, som der er lagt, hvor Grøften støder til Vejen, der fører til Landevejen.

Lars Hansen, Søvejsgaard, Herlufmagle androg om Aldersrente, bevilligedes 35,75 Kr. pr. Md fra 1.November at regne.

Jens Petersen (Arnøje Hillersted) anerkendtes forsørgelsesberettiget samme Sted og har nu søgt Aldersrente her, der bevilligedes med 44 Kr. pr Md. Fra 1. November 1931.

4

Made with FlippingBook - Online magazine maker